Książki zwrócisz na ulicy. Miasta inwestują w książkomaty

Książkomaty umożliwiają zwrot wypożyczonych książek o każdej porze dnia i nocy, także w święta
adobestock / Pixel-Shot

Przy wejściu do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie stanął książkomat. Podobne urządzenia kupują też inne samorządy.

– W czasie pandemii to innowacyjne urządzenie szczególnie przydaje się w bibliotekach, gdyż dzięki niemu użytkownicy książnicy mogą dokonać zwrotu wypożyczonych woluminów o każdej porze dnia, nawet w niedziele i święta – podkreśla dyrekcja biblioteki w Żninie.

Przyznaje, że pandemia Covid-19 sprawiła, że ograniczony został dostęp do wydarzeń kulturalnych, zaś biblioteki stanęły przed wyzwaniem, a mianowicie zapewnieniem swoim użytkownikom jak najbardziej dogodnych warunków do korzystania ze zbiorów bibliotecznych i ich zwrotu.

Poprawić dostęp

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu rozpoczęła właśnie konsultacje z radami osiedli, aby wybrać najlepsze lokalizacje dla tworzonej obecnie sieci książkomatów. Pierwsze urządzenia mają pojawić się jeszcze w tym roku.

– U nas, inaczej niż w innych miastach Polski, książkomaty nie będą stawiane przy filiach, tylko w miejscach, których mieszkańcy mają słabszy dostęp do placówek bibliotecznych – mówi Joanna Żabierek, rzecznik poznańskiego ratusza.

CZYTAJ TAKŻE: Książkobusem i bibliowerem: biblioteki z dowozem pod drzwi

Dodaje, że planowane jest także zorganizowanie festiwalu „Ludzie książki”. – Jeśli sytuacja związana z pandemią koronawirusa pozwoli, podczas wydarzenia odbędą się spotkania autorskie, panele i warsztaty, podczas których czytelnicy będą mieli okazję lepiej poznać pracę ludzi związanych z książką – pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, redaktorów, wydawców i krytyków literackich – zapowiada pani rzecznik.

Szukają pieniędzy na automaty

W Warszawie dzielnice w miarę możliwości kupują książkomaty na życzenia swoich bibliotek. – Z naszych danych wynika, że do tej pory, na wprowadzenie takich rozwiązań zdecydowały się cztery biblioteki dzielnicowe, oferujące w sumie trzy książkomaty i 17 wrzutni – przyznaje Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Takie urządzenia są m.in. na Ursynowie, w Wawrze, czy Wilanowie. – W Wawrze są dwie wrzutnie (przy nowych lokalach bibliotecznych) oraz dwa książkomaty – przy nowych budynkach – Kulturotekach, w których znajdują się filie. W dzielnicy funkcjonuje także bibliobus – mówi Karolina Gałecka. Średni koszt trezora bibliotecznego to 10-25 tys. zł, wrzutni – ok. 90 tys. zł, a książkomatu – 150 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE: Biblioteki w czasach zarazy, czyli jak wypożyczyć „Dżumę” w zdrowy sposób

W tym roku Biblioteka Kraków realizuje projekt Budżetu Obywatelskiego, który zakłada montaż książkomatu obok filii nr 16 przy ul. Radzikowskiego 29. Ma kosztować ok. 160 tys. zł.

– Trwają także rozmowy dotyczące montażu urządzenia w innej lokalizacji – w okolicach filii przy ul. Agatowej – mówi Anna Latocha z krakowskiego magistratu.

W październiku 2020 roku Biblioteka Kraków złożyła wniosek do programu grantowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura kultury” o dotacje na książkomat i wyposażenie Biblioteki Głównej.

– Jednym z elementów projektu jest montaż książkomatu na terenie ogrodu Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2. Wyniki konkursu nie zostały jeszcze ogłoszone – mówi urzędniczka.

O takich zakupach myślą też inne miasta. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku nie jest wyposażona w takie urządzenia. – Jednak ma to w planach – także w kontekście pandemii i chce zakupić w tym roku dwa książkomaty – mówi Olimpia Schneider z gdańskiego ratusza.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miasta zarobią na jednośladach?

Część samorządów może wprowadzić opłaty za użytkowanie przestrzeni przez firmy pożyczające elektryczne jednoślady. Warszawa ...

Część zawieszonych pociągów wraca na tory. Wielu przewoźników przedłuża ograniczenia

Od 3 maja działa już kilkanaście zawieszonych lub skróconych wcześniej połączeń PKP Intercity. W ...

Muzyczne hity na Wielkanoc: Penderecki, Beczała, Makłowicz

„Pasja według św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego, poniedziałkowy koncert Piotra Beczały i „Requiem d-moll” W.A. ...

120 milionów złotych na darmowe WiFi

W sobotę (7 września) rusza nabór wniosków w konkursie „Internet dla każdego”. Na projekt ...

Duże regiony lepiej sobie radzą

Mazowsze i Dolny Śląsk mają teraz największy wybór ofert zatrudnienia, choć wciąż dużo mniejszy ...

Samorządy ruszyły po dotacje z Kolei+

Frekwencja okazała się nadspodziewanie wysoka. Wartość złożonych wniosków czterokrotnie przewyższyła pulę dofinansowania zaplanowaną przez ...