Teatr zaprasza na swoje święto

27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru.
Fot. Pixabay

27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru. W wielu teatrach, które pomagają przeżyć pandemię nawet podczas lockdownów – zaplanowano specjalne wydarzenia i transmisje.

Jak co roku, święto ludzi teatru uświetniły orędzia – na świecie i w Polsce. Światowe przygotowała Helen Mirren: “To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki.

Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą.

Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu” (tłumaczenie Pawła Paszty).

Polskie orędzie napisała Justyna Sobczyk, założycielka Teatru 21:

„Ostatni rok pokazał nam, jak bardzo jesteśmy od siebie współzależni (…) Wszyscy zostaliśmy wystawieni na próbę, oddzieleni od widzów i siebie nawzajem, zamknięci w domach. (…) Jako kobieta, pedagożka, reżyserka i współtwórczyni Teatru 21, od wielu lat jestem świadkiem tego, jak wielką moc posiada teatr, który pozwala mówić. Od lat z bliska obserwuję, jak głos osób, które uznano za najsłabsze społecznie, może rosnąć w siłę, by odzyskiwać dla siebie utraconą obecność, by zjednywać sobie kolejnych sojuszników i sojuszniczki!”

CZYTAJ TAKŻE: Dramat w teatrach. „Trzecia fala okazała się najgorsza”

Teatry choć są zamknięte dla publiczności, zapraszają do na swoje strony internetowe. W Międzynarodowy Dzień Teatru odbędzie się pokaz online „Woyzecka” Georga Buechnera w reż. Piotra Cieplaka z Teatru Narodowego w Warszawie.

Na platformie VOD Teatru Dramatycznego Warszawy będzie można obejrzeć od godz. 19 rejestrację „Pani Dalloway” Virginii Woolf w reżyserii Magdaleny Miklasz. W roli tytułowej występuje Agnieszka Roszkowska.

Z kolei STUDIO teatrgaleria zaprasza na premierę online spektaklu „Żaby” w reż. Michała Borczucha.

Teatr im. Słowackiego w Krakowie proponuje na platformie Play Kraków premierę spektaklu „Tysiąc nocy i jedna” w reżyserii Wojciecha Farugi na podstawie sztuki, nawiązującego do islamskiej rewolucji w 1979 r. oraz spotkania ajatollaha Chomeiniego ( w tej roli Andrzej Grabowski) oraz włoskiej dziennikarki Oriany Fallaci.

Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy zaprezentuje orędzie Helen Mirren oraz projekcję specjalnie przygotowanego na tę okazję filmu, którego twórcami są artyści legnickiej sceny.

Teatr Polski w Poznaniu zaprasza do Internetu na molierowskiego „Don Juana” w reżyserii Wiktora Bagińskiego. Główną rolę gra Konrad Cichoń.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na rozszerzoną odpowiedzialność producentów przyjdzie jeszcze poczekać

Opłaty za wywóz śmieci nie muszą być wysokie. Można je obniżyć, wprowadzając rozszerzoną odpowiedzialność ...

Blaski i cienie życia gwiazd

Spektakle muzyczne inspirowane postaciami Ignacego Paderewskiego, Davida Bowiego i Kazika Staszewskiego są wydarzeniami w teatrach, ...

Czynsze, kredyty i składki ZUS osłabiają małe lokalne przedsiębiorstwa

Firmy w całej Polsce mają dziś podobne zmartwienia – rządowa tarcza niewiele im pomoże. ...

Szybka pożyczka online, czyli co warto wiedzieć o chwilówce?

Z możliwości pożyczania pieniędzy od różnego rodzaju instytucji finansowych korzysta liczna rzesza Polaków. Jedni ...

Kuracjusze wrócą do uzdrowisk. „Jeśli obostrzenia nie będą restrykcyjne”

Minister zdrowia zapowiedział dziś odmrażanie uzdrowisk. Ale to, czy kurorty przetrwają, zależy od szczegółowych wytycznych. ...

Europa opiera się na solidarności

Wielkopolska jest trochę ofiarą własnego sukcesu – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.