Skansenu w Branicach jeszcze nie ma, ale eksponatów przybywa

Jednym z eksponatów, które trafiły już do tworzonego skansenu, jest drewniany wóz drabiniasty z żelaznymi elementami okuć przy kołach – to tzw. wasąg
mat.pras.

Krakowski skansen w Branicach jeszcze nie powstał, ale są już pierwsze eksponaty, które do niego trafią. To m.in. wiejski wóz, ule, beczki, wrota i sprzęt do wypiekania chleba.

Te rzeczy zostały zabezpieczone i zmagazynowane przez spółkę Kraków Nowa Huta Przyszłości, która zajmuje się tworzeniem skansenu.

Cenne znalezisko

Wszystkie eksponaty są wykonane w większości lub nawet w całości z drewna. Drewniany wóz drabiniasty z żelaznymi elementami okuć przy kołach – to tzw. wasąg (gwarowa, góralska odmiana nazwy „fasiąg”), czyli odkryty powóz czterokołowy z wyplatanymi wiklinowymi bokami, jeszcze do lat 70. ub. wieku używany w Polsce jako pojazd bagażowy i podróżny.

W skład zbioru wchodzą także ciekawe, zdobione wrota stodoły. Są też dwa drewniane ule, beczki, wał od studni, fragmenty maselnicy (tzw. bijak), rozgarniacz żaru i łopata do pieca chlebowego oraz brony. Sprzęty były częścią wyposażenia jednej z dawnych zagród w nowohuckich Zesławicach. Udało się je pozyskać dzięki współpracy spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości z małopolskim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie skansen w Nowej Hucie. Ma kosztować kilkadziesiąt milionów złotych

Działka, na której stoi zagroda, została przeznaczona pod budowę trasy S7 na odcinku Widoma – Kraków. Stojące tam stodoła i dom także są brane pod uwagę jako obiekty, które mogą zostać przeniesione do skansenu w Branicach. Nie wiadomo, czy ostatecznie tak się stanie – oba budynki są od lat opuszczone i mocno zniszczone. Ich konstrukcja grozi zawaleniem.

Spółka otrzymała także z innego źródła sprzęty użytkowe, wśród których najcenniejszym znaleziskiem jest doskonale zachowana drewniana wialnia. To urządzenie służące niegdyś do wstępnego oczyszczenia młóconego ziarna.

Za dwa lata

Zgodnie z planem Park Edukacyjny Branice powinien zostać otwarty w 2023 roku i zajmie ok. 5,5 ha. Wstępna koncepcja jest taka, by składał się z kilku części. Tą najważniejszą ma być właśnie skansen, w którym znajdzie się w maksymalnie 11 zagród z wyposażeniem, a także karczma oraz drewniany kościół.

W planach jest także pasieka i zieleń charakterystyczna dla terenów wiejskich np. uprawy zbóż, przydomowe ogródki, popularne na terenach wiejskich kwiaty. Będzie też oczywiście budynek administracyjno-wystawowy. Jeszcze w tym roku Kraków Nowa Huta Przyszłości planuje kolejne poszukiwania eksponatów do przyszłego skansenu.

CZYTAJ TAKŻE: Dojeżdżały tu koleje lwowskie. Przypomną ich historię

– Na razie trwa przygotowanie większego magazynu, w którym będziemy mogli to wszystko przetrzymać do czasu otwarcia Parku Edukacyjnego. Nie ukrywam, że najbardziej zależy nam na takich rzeczach, które są zbędne i można je pozyskać do skansenu za darmo. Z naszej strony konieczna będzie też ocena wyposażenia pod kątem ich przyszłego wykorzystania przez naszych pracowników – mówi Bartłomiej Grzankowski z KNHP.

Małgorzata Jantos, radna miejska, która zaangażowała się w powstanie skansenu uważa, że najważniejszych eksponatów do przyszłego skansenu – czyli domów – na pewno nie zabraknie. – Zwłaszcza w nowohuckich osiedlach peryferyjnych zachowało się jeszcze sporo starych, drewnianych domów z charakterystycznymi dla tego rejonu elementami budowy. Ale trzeba takie budynki jak najszybciej zabezpieczyć – podkreśla.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowe połączenia autobusowe w Łódzkiem

Prawie 4 miliony złotych z rządowego programu dotyczącego walki z wykluczeniem komunikacyjnym otrzymał urząd ...

Operatorzy rowerów miejskich chcą zniesienia rządowego zakazu

Wyłączenie z ruchu rowerów miejskich znalazło się wśród najnowszych obostrzeń ogłoszonych przez władze centralne. ...

Warszawa szykuje się na ratunek rzece

Do najbliższego czwartku ma być gotowy most pontonowy na Wiśle, potem rozpoczną się prace ...

Inwestycyjny boom najsilniejszy na Mazowszu i Pomorzu

Inwestycyjna gorączka obejmuje wszystkie regiony Polski i sektory budownictwa. Pytanie, ile planów zostanie zrealizowanych. ...

Kierunki rozwoju Wrocławia a pandemia

Tkanka miejska zawsze wymaga inwestycji, ingerencji, zmiany, retuszu – pisze prezydent Wrocławia. Wrocław nie ...

Pasażerowie protestują, ale podwyżki cen komunikacji publicznej są nieuniknione

Bilety komunikacji miejskiej będą w tym roku droższe. Część dużych miast zdążyła już wprowadzić ...