Brakuje chętnych na rachmistrzów. Wydłużyli nabór

Adobestock / Marina Andrejchenko

W niektórych dużych miastach brakuje chętnych na rachmistrzów spisowych. Główny Urząd Statystyczny wydłużył o siedem dni nabór kandydatów na to stanowisko w całym kraju.

– Obecnie mamy zarejestrowanych ok. 450 kandydatów, a kilkadziesiąt kolejnych zgłoszeń weryfikujemy. Choć do przeprowadzenia spisu potrzebnych jest 745 rachmistrzów, to – uwzględniając niezbędną rezerwę kadrową w wysokości 25 proc. – liczba ta zwiększa się do 930 osób – wylicza  Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Przyznaje, że do tej pory kandydaci najchętniej wysyłali swoje zgłoszenia za pośrednictwem e-maila lub poprzez ePUAP, ale można je również składać bezpośrednio w urzędzie lub wysłać pocztą.

Kandydatów na rachmistrzów brakuje też w innych miastach. W Łodzi do tej pory zgłosiło się 100 osób. – A potrzebujemy jeszcze 200 – mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi.

CZYTAJ TAKŻE: Potrzebni rachmistrzowie do spisu. Kilka dni na zgłoszenia

Nieco lepiej jest we Wrocławiu. – Mamy 179 chętnych, a potrzeba 268 osób – mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik prezydenta tego miasta. Podobnie jest w Krakowie, czy w Gdańsku. – Decyzję o przedłużeniu pierwotnego terminu naboru rachmistrzów podjął dyrektor Centralnego Biura Spisowego  w porozumieniu z Generalnym Komisarzem Spisowym. Zmiana terminu dotyczy wszystkich gmin w Polsce – podał gdański magistrat.

W Gdańsku na 194 miejsca rachmistrzowskie zgłosiło się 260 osób. – Ale należy dodać 50 proc. rezerwy, która powinniśmy zabezpieczyć – mówi Tomasz Filipowicz dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku. W tym mieście potrzeba więc w sumie 300 osób, które pozytywnie przejdą szkolenie i egzaminy.

Narodowy Spis Powszechny 2021 rozpocznie się 1 kwietnia i może potrwać do 30 września. Rachmistrzowie za wywiad bezpośredni dostaną 7 zł brutto, a za telefoniczny 4 zł brutto, choć nie jest wykluczone, że stosowana będzie jednak jednolita stawka 6 zł brutto niezależnie od sposobu zbierania odpowiedzi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polskie miasta mają problem z koronawirusem. Chińscy partnerzy proszą o pomoc

Chińskie miasta Yuyao i Taizhou poprosiły władze Kielc o pomoc w znalezieniu firm zajmujących ...

Potrzebny jest powiatowy koroner

Cały czas brakuje osób , które mają wiedzę i uprawnienia do stwierdzania zgonu. Aby ...

Grudziądz stara się o rekordową pożyczkę od państwa

Miasto rozpoczęło wdrażanie postępowania naprawczego i chce uzyskać z budżetu państwa aż 320 mln ...

Kraków: pierwsze dziecko wyleczone z Covid-19

Z krakowskiego Szpitala im. S. Żeromskiego wychodzi dziś (3 kwietnia) 13-letnia dziewczynka, która zachorowała ...

Rosną opłaty za żłobki. Ale niektórym miasta dopłacą

W Katowicach zmienią się opłaty za pobyt dziecka w żłobku. Ich wysokość ma zależeć ...

Nie zatrzymujemy inwestycji

W najtrudniejszym okresie nie doszło do zapaści w służbie zdrowia. Pandemia nie zatrzymała też inwestycji. ...