Samorządowcy: trzeba jak najszybciej kupić więcej szczepionek

Według WHO powszechne szczepienia są najważniejszym i najszybszym sposobem wyjścia ze światowego kryzysu wywołanego pandemią
Adobestock / insta_photos

Wiemy, że można szczepić bardzo szybko, a blokuje nas mała liczba szczepionek – przekonują samorządowcy. I apelują o zakup ich większej liczby.

O podjęcie działań w celu radykalnego przyspieszenia i zwiększenia dostaw szczepionek zamówionych przez Unię Europejską apelują do rządu Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP (FRZGiP RP) oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.

„Dla szybkiego zduszenia pandemii, ograniczenia jej dewastujących skutków dla gospodarki, budżetu państwa i samorządów konieczne jest pilne podjęcie dodatkowych zakupów szczepionek u wiarygodnych producentów leków na wolnym rynku, tak jak Niemcy, ale w porozumieniu z Komisją Europejską” – apelują.

CZYTAJ TAKŻE: Tadeusz Ferenc: Nie zaszczepiłbym się poza kolejką

FRZGiP RP – największa w Polsce organizacja samorządów terytorialnych, skupiająca w 20 związkach tysiąc gmin, powiatów i województw, oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski apelują także do samorządów o wsparcie logistyczne szczepień szczególnie osób starszych, kombatantów i niepełnosprawnych oraz o aktywne włączenie się w kampanię promocyjną sczepień.

„Druga i trzecia fala światowej pandemii COVID-19 z impetem uderzyła w nasze zdrowie i gospodarkę, przez co mierzymy się nie tylko z największym globalnym kryzysem, który łącznie z jego dotkliwymi następstwami może potrwać nawet kilka lat, ale także z kryzysami regionalnymi, lokalnymi, branżowymi i wynikającymi z nich dramatami przedsiębiorców, pracowników i rodzin” – piszą samorządowcy.

I dodają, że zgodnie z opiniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i wszystkich znaczących ośrodków naukowych, powszechne szczepienia są najważniejszym i najszybszym sposobem wyjścia ze światowego kryzysu wywołanego pandemią. „Każdy dzień opóźnienia w szczepieniach to w Polsce setki ofiar koronawirusa” – przypominają.

Zdaniem samorządowców, szczepionek jest za mało, a potrzeby ogromne. „Wiemy, że można szczepić bardzo szybko, a blokuje nas przede wszystkim mała ilość dostępnych szczepionek” – przekonują.

CZYTAJ TAKŻE: Zaszczepią nauczycieli, urzędników i kierowców. O ile będzie czym…

Przypominają, że w ramach mechanizmu UE i Narodowego Programu Szczepień, rząd podpisał umowy za kwotę ok. 2,4 miliarda zł na zakup łącznie 62,141 mln dawek, w tym: 16 mln dawek szczepionek z firmy Astra Zeneca, 16,98 mln dawek z Janssen Pharmaceutica NV/Johnson & Johnson, 16,74 mln dawek z Pfizer/BioNTec, 5,72 mln z CureVac i 6,69 mln z Moderny. „Wciąż jednak największym ograniczaniem jest tempo procesu produkcji, a następnie dopuszczenie ich do stosowania w UE” – uważają.

Federacja oraz SGiPM apelują o rozszerzenie Narodowego Programu Szczepień o Polaków ze Wschodu posiadających Kartę Polaka. Samorządowcy chcieliby także, by rząd podjął rozmowy z Komisją Europejską w sprawie pozyskania z bezpłatnej puli niewykorzystanych nadwyżek UE, a następnie nieodpłatnego przekazania szczepionek sąsiadom na Wschodzie – dorosłym mieszkańcom Ukrainy i Białorusi, czyli państw objętych kryzysem gospodarczym, agresją, budujących demokrację w bardzo trudnych warunkach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Problematyczny dzień i godzina w zamówieniach

Niemożliwe jest wyznaczenie przez zamawiającego terminu składania ofert jako terminu w dniach (liczbie dni). ...

Internet silniejszy niż pandemia

Dzięki internetowi, mediom społecznościowym, streamingowi oraz VOD kultura nie padła do końca ofiarą pandemii, ...

Samorządowcy krytykują białą księgę promocji turystycznej

Polskie kurorty chcą mieć prawo do uchwalania własnych uregulowań dotyczących najmu na doby.

Mniejsze bezrobocie, nowe inwestycje. Taki był 2019 rok dla lubelskiej gospodarki

Intensywny rozwój branży IT/BPO i nowe inwestycje przemysłowe to, obok spadającej stopy bezrobocia, najważniejsze ...

Teatry w dobie pandemii

Pandemia pokazała, że na prywatne teatry nie można patrzeć wyłącznie w aspektach artystycznych. Trzeba ...

Opłaty za śmieci w górę? Nie wszędzie. Są miasta, które rezygnują z podwyżek

Władze Kielc nie podniosą jednak opłat za wywóz śmieci. Włodarze Gdyni już dwukrotnie w ...