Szkolne kucharki przygotują świąteczne potrawy. Na zamówienie

Adobestock / Jarek Witkowski

W zamkniętych szkołach część kuchni przygotowuje posiłki dla dzieci na świetlicach, a część kucharek jest delegowana do innych zadań.

– U nas kuchnie czekają też na zlecenia zestawów świątecznych dla mieszkańców – mówi Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu.

Od 9 listopada we wszystkich rodzajach szkół odbywa się nauczanie zdalne, a dwa tygodnie wcześniej na taki tryb nauki przeszły uczelnie wyższe, szkoły średnie i branżowe, a także najstarsze klasy szkół podstawowych.

Zamknięte szkoły to też problem z kadrą. Co robią w tym czasie szkolne kucharki? – Większość naszych szkół korzysta z cateringu, a nie własnych kuchni. W tych szkołach, w których są kuchnie (ok 40) rozwiązania są różne – mówi Anna Bytońska z biura prasowego Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Dodaje, że w związku z obowiązkiem opieki świetlicowej oraz działaniem zerówek szkolnych, w części szkół nadal prowadzone jest wyżywienie, w związku z czym pracownicy kuchni realizują swoje obowiązki bez zmian.

CZYTAJ TAKŻE: Przedszkola drenują kasę miast

Podobnie jest w zespołach szkolno-przedszkolnych, gdzie kucharki mogą być w razie potrzeby delegowane ze szkół do przedszkoli. – Innym rozwiązaniem jest delegowanie pracowników do innych zadań oraz ewentualne postojowe na podstawie Kodeksu Pracy – wylicza wrocławska urzędniczka.

W Bydgoszczy osoby zatrudnione w kuchni w szkołach, które pracują zdalnie, otrzymują pełne wynagrodzenie.

– W razie potrzeby, na podstawie przepisów o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych otrzymują polecenie tymczasowego przeniesienia do wykonywania pracy w innej jednostce, wspomagając przedszkola, których personel obsługi skierowany jest na kwarantannę, izolację bądź występuje duża absencja pracowników z innych powodów – mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Przyznaje, że pracownicy kuchni ze szkół otrzymali od dyrektorów polecenia wykonania generalnych prac porządkowych, dokładnej dezynfekcji pomieszczeń i sprzętów, a niektórym zlecono udział w czynnościach związanych z pełną inwentaryzacją.

W Łodzi pracownicy kuchni – kucharki i pomoce kuchenne – w czasie zawieszenia zajęć dydaktycznych realizują czynności zlecone przez dyrektora szkoły, wynikające z bieżących potrzeb placówki.

– Jest wśród nich m.in. sprzątanie pomieszczeń kuchni, stołówki, magazynu; przegląd stanu magazynu, przegląd żywności sprzątanie innych pomieszczeń – wylicza Monika Pawlak z łódzkiego ratusza.

CZYTAJ TAKŻE: Kłopoty ze zdalnym nauczaniem. Covid skraca lekcje

Dodaje, że w czasie pandemii w wielu szkołach przeprowadzane są mniejsze lub większe prace remontowe np. malowanie pomieszczeń, więc pracownicy kuchni są oddelegowani do pomocy.

– W miarę potrzeb pracownicy kuchni zastępują nieobecnych pracowników obsługi – przebywających na kwarantannie lub zwolnieniu lekarskim – dodaje łódzka urzędniczka.

W Krakowie, w szkołach, w których ajenci prowadzą kuchnie, obiady wydawane są na wynos dla chętnych, a szkolne kuchnie zbierają zamówienia na dania świąteczne.

W Warszawie jedna z firm cateringowych, która żywiła uczniów mokotowskiego ogólniaka gotuje teraz obiady dla mieszkańców. Na wynos. Zestaw kosztuje 16 zł, a posiłki wydawane są przy szkolnej furtce.

W zaistniałej sytuacji nie mamy środków do życia. Nie chcemy zwolnić swoich pracowników, ponieważ są również w trudnej sytuacji. Pomyśleliśmy, że jedyne co możemy zrobić, to robić to co nam najlepiej wychodzi: gotować obiady domowe na wynos – zapewnia właścicielka firmy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wrocław – rowerowa stolica Polski

Koniec roku 2018 przyniósł dla Wrocławia bardzo dobre wieści. Pierwszy raz w historii w ...

Miasta zarobią na jednośladach?

Część samorządów może wprowadzić opłaty za użytkowanie przestrzeni przez firmy pożyczające elektryczne jednoślady. Warszawa ...

Miejskie rowery… odjeżdżają z miast

Z końcem grudnia przestanie działać system miejskiego roweru Wavelo w Krakowie, obsługiwany przez BikeU. ...

Słono zapłacisz za wjazd na starówkę

Miasta ograniczają wjazd samochodów do historycznych centrów. Poza tym planują podnosić opłaty za parkowanie ...

Uchwały krajobrazowe wprowadzane opornie. Miasta wciąż pełne reklam

Od uchwalenia ustawy krajobrazowej minęło pięć lat, jednak krajobraz polskich miast pozostaje zaśmiecony reklamami.

Uciążliwymi sąsiadami dla mieszkańców są m.in. chlewnie

Sąsiedzi będą mogli zrobić niewiele

Nowe przepisy, zamiast pomóc społecznościom lokalnym rozwiązywać problemy z uciążliwymi inwestycjami, jeszcze im to ...