Łódź lansuje pomysł na relaks w czasie lockdownu

Swoją nazwę Biała Fabryka zawdzięcza otynkowaniu, które różni ją od późniejszych surowych budynków z cegły.
Fot. Pixabay

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza do odwiedzenia Białej Fabryki – jednego z najstarszych zabytków architektury przemysłowej w Polsce. Muzealnicy przygotowali wirtualny przewodnik po XIX-wiecznym imperium włókienniczym rodziny Geyerów.

E-przewodnik nie zastąpi spaceru po muzeum i jego okolicach, ale w tej chwili to jedyna szansa na wizytę w instytucjach kultury. Szansa warta wykorzystania, bo nowe narzędzie umożliwia poznanie dziejów kilkunastu miejsc, które zapisały się w historii miasta. Zawiera opisy, zdjęcia, plany i nagrania przybliżające dzieje łódzkiej ziemi obiecanej.

Znowu biała

Fabrykę przy Piotrkowskiej wzniesiono w latach 1835-38, później była rozbudowana. To tu uruchomiono pierwszą w Łodzi maszynę parową i pierwszą w mieście zmechanizowaną przędzalnię oraz tkalnię bawełny. Tu stanął pierwszy łódzki komin fabryczny. Od 2015 roku dawny zakład Ludwika Geyera, niegdysiejszego króla perkalu, ma status Pomnika Historii.

Dziś jest siedzibą Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, które – wcześniej pod innymi nazwami – działa tu od 1960 r. Niewykluczone, że była to pierwsza w Polsce adaptacja obiektu poprzemysłowego na cele muzealne.

CZYTAJ TAKŻE: Rewitalizacja centrum Łodzi nabiera rozpędu. Widać kolejne efekty

Swoją nazwę Biała Fabryka zawdzięcza otynkowaniu, które różni ją od późniejszych surowych budynków z cegły, z jakich zasłynęła fabryczna Łódź. Po zakończonej niedawno rewitalizacji białe znów jest białe. Na przedsięwzięcie pt. „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi” złożyło się nie tylko odnowienie elewacji, ale też przebudowa domów w sąsiednim Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej (który także omówiono w e-przewodniku).

Inwestycja kosztowała ponad 15 mln zł, w tym blisko 9 mln ze środków Unii Europejskiej (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020) i ponad 6 mln od samorządu Łodzi.

Wille, dworki, ogrody

Zanim znów będzie można zajrzeć do środka i oglądać wystawy przygotowane przez Muzeum Włókiennictwa, warto wybrać się w wirtualną podróż. E-przewodnik pozwala zobaczyć, jak zmieniała się część Łodzi należąca niegdyś do przemysłowego imperium rodziny Geyerów i jak wiele pamiątek ich działalności zachowało się do dziś.

Na zabytek składają się cztery skrzydła główne, dawna kotłownia, łaźnia, maszynownia, wieża kurzowa, wieża ciśnień oraz pierwszy łódzki fabryczny komin.

CZYTAJ TAKŻE: Szorstka przyjaźń z musu. Łódzkie kluby mają ciężki orzech do zgryzienia

Przewodnik zawiera też informacje o budynkach położonych w okolicy – niegdyś okazałych willach i dworkach – należących do kolejnych pokoleń fabrykantów rodem z Saksonii.

Wirtualny spacer obejmuje Park im. Reymonta, czyli dawne ogrody Geyerów, w których rosną ponad 150-letnie drzewa, a wśród nich największy w Łodzi kasztanowiec.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wójt Baranowa: Głosowanie przez internet jest lepsze niż korespondencyjne

Wybory korespondencyjne wymagają mnóstwa pracy, zaangażowania wielu osób. Myśmy w urzędzie dwie drukarki zajechali, ...

Płuca szare, a oddychać trzeba. W poniedziałek happening przed stołecznym ratuszem

Model płuc ustawiony przed warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka pokazał, jakim powietrzem oddychamy. Instalacja, przygotowana ...

Protest samorządowców: polsko-węgierskie weto dla weta

Zablokowanie unijnego budżetu i Funduszu Obudowy to ogromne zagrożenie dla rozwoju miast, gmin i ...

Klimatyzacja w autobusach: GIS odpowie, czy jest bezpieczna

W niektórych miastach przewoźnicy uruchomili już klimatyzację w pojazdach komunikacji miejskiej, w innych czekają ...

Mimo epidemii praca wre na budowie autostrady A1

Choć wiele firm zawiesza działalność z powodu koronawirusa, prace na autostradzie A1 na odcinkach ...

Lepiej niż na Malcie i Mazurach

Prawie 1500 obiektów noclegowych czeka tego lata na turystów na Pomorzu Zachodnim. To nie ...