Złota rączka naprawi seniorowi pralkę czy kran. Za darmo

AdobeStock / DragonImages

Coraz więcej samorządów uruchamia usługę „Złota Rączka dla seniora”. Dzięki niej starsi mieszkańcy mogą poprosić o naprawę sprzętów czy usunięcie drobnych usterek w domu. Usługa nic nie kosztuje, seniorzy płacą tylko za części.

– Projekt sprawdza się bardzo dobrze, jest również wysoko oceniany przez zainteresowanych seniorów, którzy chętnie korzystają z tej formy pomocy. Program cieszy się dużą popularnością, w 2019 roku przyjęto 732 zgłoszenia – mówi Anna Latocha z krakowskiego magistratu. W tym mieście usługi takie świadczone są od dwóch lat.

Kalisz zaoferował je teraz, we wrześniu. – Władze miasta zareagowały na sygnały płynące ze środowiska seniorów, sugerujące potrzebę realizacji takiej usługi – tłumaczy Anna Błaszczyk z Kancelarii Prezydenta Kalisza.

CZYTAJ TAKŻE: Miasta uruchamiają telefony wsparcia. Skorzystać mogą przede wszystkim lekarze i seniorzy

W tym mieście usługi skierowane są do osób w wieku powyżej 60 lat. Mogą oni skorzystać z bezpłatnych usług naprawczych i technicznych, które zostaną wykonane w ich domach. Chodzi o drobne naprawy, które nie wymagają natychmiastowej interwencji, specjalistycznej wiedzy oraz uprawnień. – Mieszkańcy będą mogli uzyskać pomoc przy naprawie np. cieknącego kranu, zepsutych klamek i zamków, gniazdek, konserwacji drzwi, okien, przymocowaniu luster, obrazów, karniszy, uchwytów, półek itp. – wylicza Anna Błaszczyk.

Koszty zakupu materiałów, np. klamek, zamków, żarówek, baterii, itp. koniecznych do usunięcia usterki, pokrywają sami seniorzy. W Kaliszu program ma być realizowany do końca listopada. Miasto wyda na niego 20 tys. zł.

W Katowicach „Złota Rączka” działa od lutego tego roku. – To realizacja przedwyborczej obietnicy prezydenta Marcina Krupy. Pomoc fachowca w naprawach w ramach programu „Złota rączka” jest dedykowana katowickim seniorom powyżej 65. roku życia, a jego realizacja została powierzona organizacji pozarządowej – mówi Dariusz Czapla z Urzędu Miasta w Katowicach.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec z izolacją seniorów. Wracają dzienne domy pobytu

Starsi mieszkańcy mogą liczyć na pomoc w zakresie drobnych napraw domowych, niepociągających za sobą dużych nakładów finansowych. – Koszt naprawy, czyli robocizna i zakup drobnych materiałów, nie może przekraczać 100 zł  – wyjaśnia Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej. Dodaje, że w przypadku droższych materiałów jak np. baterie łazienkowe, karnisze, lampy będzie obowiązywać zasada, że materiały niezbędne do wykonania prac dostarcza osoba, której udzielana jest pomoc.

Od lutego katowicki MOPS odnotował 384 zgłoszenia dotyczące  623 napraw, tak więc zainteresowanie jest duże.

Jednym z pierwszych miast, gdzie seniorzy mogli liczyć na bezpłatne usługi naprawcze czy techniczne opłacane przez samorząd był Poznań. – Od 2017 roku  funkcjonuje program Viva Senior, w ramach którego jedną z usług jest „Złota Rączka dla seniora” – mówi Dorota Potejko, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w poznańskim ratuszu.

Program dedykowany jest w szczególności osobom samotnym, niepełnosprawnym, chorym czy dysponującym niskim dochodem. Na 2020 rok przeznaczono na niego  200 tys. zł, co umożliwi wykonanie ok. 2300 usług dla ponad tysiąca seniorów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gminy chcą inaczej wywozić odpady. Jakie zmiany proponują?

Samorządy same powinny regulować częstotliwość odbioru śmieci zmieszanych i bio. Powinny też być tylko ...

Dla żaka: stół, łóżko i internet

Miasta otwierają się na nowoczesne domy studenckie. Na razie jednak większość uczących się jest ...

Wybory: potrzebne wytyczne, jak zadbać o bezpieczeństwo głosujących

Samorządowcy apelują do Ministerstwa Zdrowia o  przygotowanie wytycznych, jak postępować z zakażonymi koronawirusem członkami obwodowych ...

Zagraniczne szkolenie bez preferencji

Powiat, który u zagranicznego kontrahenta zamówił usługi organizacji praktyk zawodowych dla uczniów, musi rozliczyć ...

Gminy znów mogą powalczyć o pieniądze na komputery

Centrum Projektów Polska Cyfrowa rozpoczęło nabór w kolejnym konkursie dla samorządów. Program Zdalna Szkoła+ ...

Coraz więcej dzikich zwierząt ginie na torach

Dziki, sarny, jelenie, łosie – te zwierzęta giną najczęściej pod kołami pociągów. Takich wypadków ...