Blaski i cienie życia gwiazd

Na spektakl "Kazik, ja tylko żartowałem" zaprasza Teatr Nowy Proxima w Krakowie
fot. Małgorzata Fatalska

Spektakle muzyczne inspirowane postaciami Ignacego Paderewskiego, Davida Bowiego i Kazika Staszewskiego są wydarzeniami w teatrach, otwierających się po przerwie wakacyjnej.

Ziemski upadek

Największym wydarzeniem będzie polska prapremiera “Lazarusa” w inscenizacji Jana Klaty. To ostatnie sceniczne dzieło Davida Bowie, oparte na jego piosenkach oraz artystycznej i prywatnej biografii. Muzyk przygotował widowisko, wiedząc już, że jego miesiące są policzone, co zachował do końca w tajemnicy. Po nowojorskiej premierze pisano: “To musical porywający, muzycznie głęboki i wzruszający; estetycznie zachwycający; hipnotyzujący; powoduje zawrót głowy; hołd dla giganta popkultury”. Kolejne wersje pokazywano w Londynie, Wiedniu i Hamburgu. Sondowano prezentację w Polsce, ale nigdy do niej nie doszło.

Scenariusz napisał wybitny irlandzki dramaturg Enda Walsh, autor m.in. “Disco Pigs”. Oparł się na powieści science fiction „Człowiek, który spadł na Ziemię” („The Man Who Fell to Earth”) i filmu z 1976 roku, w którym David Bowie zagrał główną rolę.

Fot. Gavin Evans

Film i książka opowiadają o przedstawicielach obcej cywilizacji, którzy szukają na Ziemi nowego miejsca do życia z powodu suszy, pustoszącej ich macierzystą planetę. Jeden z nich, Thomas Newton, funkcjonując w ludzkim przebraniu, wykorzystuje swoje umiejętności i wiedzę do zdobycia władzy i wpływów, aby umożliwić transport wody na swoją planetę. Dzięki swoim nadludzkim zdolnościom zdobywa fortunę, ale nabywa też ziemskich przywar: chciwości, egoizmu, popada w alkoholizm. Nie będzie mógł wykonać zadania, z którym przyleciał na Ziemię.

CZYTAJ TAKŻE: Teatry zdobywają nowe przestrzenie do gry

W roli głównej wystąpi gościnnie Marcin Czarnik, a z nim artyści Capitolu: Justyna Antoniak, Klaudia Waszak, Ewa Szlempo-Kruszyńska, Alicja Kalinowska, Agnieszka Oryńska-Lesicka, Justyna Woźniak, Adrian Kąca, Artur Caturian, Albert Pyśk, Cezary Studniak. Tłumaczenie: Michał Juzoń, premiera 26 września we wrocławskim Capitolu.

Bożyszcze Ameryki

„Virtuoso” to musical stworzony z pomocą Instytutu Adama Mickiewicza w Stanach Zjednoczonych z myślą o przypomnieniu Ignacego Paderewskiego, wybitnego pianisty i kompozytora, polityka, premiera, ale także showmana, który jako pierwszy wyjeżdżał na wielodniowe tournee, a był też bożyszczem kobiet. Polską premierę 12 września przygotował Teatr Muzyczny w Poznaniu.

W polsko-amerykańskim przedsięwzięciu autorem scenariusza, muzyki i słów jest Matthew Hardy pracujący na nowojorskim Broadwayu. Jego projekt zwyciężył w kilkuetapowym konkursie organizowanym przez IAM z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

CZYTAJ TAKŻE: Teatry powstają jak Feniks z popiołów

“Virtuoso” skupia się na relacji Paderewskiego z kobietami – Heleną Górską, drugą żoną, Heleną Modrzejewską – legendarną aktorką polską i gwiazdą sceny amerykańskiej, także mentorką Paderewskiego oraz Heleną Bebisco, patronką, przyjaciółką i kochanką z czasów młodości. Reżyseruje Jerzy Jan Połoński, znany m.in. z musicali “Footloose”, “Pippin” oraz “Madagaskar”. W postać Ignacego Jana Paderewskiego wcielają się Janusz Kruciński i Marcin Januszkiewicz. W roli Heleny Górskiej Paderewskiej zobaczymy Annę Fedorowicz i Oksanę Hamerską, a Heleną Modrzejewską zagrają Barbara Melzer i Dagmara Rybak.

Mój wydawca jest złodziejem

“Kazik, ja tylko żartowałem” to kolejny przebój Teatru Nowego Proxima w Krakowie. Głównym bohaterem jest muzyk, akordeonista, kolega Kazika, który w wielkim monologu-spowiedzi rozprawia się z okresem fonograficznego piractwa, wielkiego hedonizmu, a także romansów gwiazd z polityką. Ilustracją muzyczną są piosenki Kazika i Kultu. Ale to także muzyczny spektakl o Polsce lat 80. i 90., transformacji, Solidarności, Lechu Wałęsie.

Tekst napisany został przez Ziemowita Szczerka, laureata Paszportu Polityki, finalistę Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. Reżyseria i rola główna – Piotr Sieklucki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kierunek: zrównoważony rozwój

Ważne, by zapewnić mieszkańcom równe warunki do życia, ale także chronić środowisko. Pandemia wyznaczyła ...

Ponad 90 proc. poparcia. Dlaczego głosowali na Andrzeja Dudę?

Wynika to z naszych tradycji, przywiązania do wiary, kościoła, rodziny. Mieszkańcy w 100 proc. ...

Część regionów „rozmrożona” wcześniej? Samorządowcom się to nie podoba

Pomysł regionalnego zróżnicowania w tempie znoszenia restrykcji nie bardzo podoba się lokalnym włodarzom. Bo ...

Stocznia Gdańska, czyli trudna przyjaźń

Na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej wyremontowano pierwszy zabytkowy budynek – siedzibę dyrekcji Stoczni Cesarskiej. ...

Filmowe podróże po Dolnym Śląsku

Wrocławska Fundacja Filmowa promuje region poprzez opracowywanie szlaków wycieczek filmowych. – Dolnośląskie Spacery Filmowe ...