Blaski i cienie życia gwiazd

Na spektakl "Kazik, ja tylko żartowałem" zaprasza Teatr Nowy Proxima w Krakowie
fot. Małgorzata Fatalska

Spektakle muzyczne inspirowane postaciami Ignacego Paderewskiego, Davida Bowiego i Kazika Staszewskiego są wydarzeniami w teatrach, otwierających się po przerwie wakacyjnej.

Ziemski upadek

Największym wydarzeniem będzie polska prapremiera “Lazarusa” w inscenizacji Jana Klaty. To ostatnie sceniczne dzieło Davida Bowie, oparte na jego piosenkach oraz artystycznej i prywatnej biografii. Muzyk przygotował widowisko, wiedząc już, że jego miesiące są policzone, co zachował do końca w tajemnicy. Po nowojorskiej premierze pisano: “To musical porywający, muzycznie głęboki i wzruszający; estetycznie zachwycający; hipnotyzujący; powoduje zawrót głowy; hołd dla giganta popkultury”. Kolejne wersje pokazywano w Londynie, Wiedniu i Hamburgu. Sondowano prezentację w Polsce, ale nigdy do niej nie doszło.

Scenariusz napisał wybitny irlandzki dramaturg Enda Walsh, autor m.in. “Disco Pigs”. Oparł się na powieści science fiction „Człowiek, który spadł na Ziemię” („The Man Who Fell to Earth”) i filmu z 1976 roku, w którym David Bowie zagrał główną rolę.

Fot. Gavin Evans

Film i książka opowiadają o przedstawicielach obcej cywilizacji, którzy szukają na Ziemi nowego miejsca do życia z powodu suszy, pustoszącej ich macierzystą planetę. Jeden z nich, Thomas Newton, funkcjonując w ludzkim przebraniu, wykorzystuje swoje umiejętności i wiedzę do zdobycia władzy i wpływów, aby umożliwić transport wody na swoją planetę. Dzięki swoim nadludzkim zdolnościom zdobywa fortunę, ale nabywa też ziemskich przywar: chciwości, egoizmu, popada w alkoholizm. Nie będzie mógł wykonać zadania, z którym przyleciał na Ziemię.

CZYTAJ TAKŻE: Teatry zdobywają nowe przestrzenie do gry

W roli głównej wystąpi gościnnie Marcin Czarnik, a z nim artyści Capitolu: Justyna Antoniak, Klaudia Waszak, Ewa Szlempo-Kruszyńska, Alicja Kalinowska, Agnieszka Oryńska-Lesicka, Justyna Woźniak, Adrian Kąca, Artur Caturian, Albert Pyśk, Cezary Studniak. Tłumaczenie: Michał Juzoń, premiera 26 września we wrocławskim Capitolu.

Bożyszcze Ameryki

„Virtuoso” to musical stworzony z pomocą Instytutu Adama Mickiewicza w Stanach Zjednoczonych z myślą o przypomnieniu Ignacego Paderewskiego, wybitnego pianisty i kompozytora, polityka, premiera, ale także showmana, który jako pierwszy wyjeżdżał na wielodniowe tournee, a był też bożyszczem kobiet. Polską premierę 12 września przygotował Teatr Muzyczny w Poznaniu.

W polsko-amerykańskim przedsięwzięciu autorem scenariusza, muzyki i słów jest Matthew Hardy pracujący na nowojorskim Broadwayu. Jego projekt zwyciężył w kilkuetapowym konkursie organizowanym przez IAM z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

CZYTAJ TAKŻE: Teatry powstają jak Feniks z popiołów

“Virtuoso” skupia się na relacji Paderewskiego z kobietami – Heleną Górską, drugą żoną, Heleną Modrzejewską – legendarną aktorką polską i gwiazdą sceny amerykańskiej, także mentorką Paderewskiego oraz Heleną Bebisco, patronką, przyjaciółką i kochanką z czasów młodości. Reżyseruje Jerzy Jan Połoński, znany m.in. z musicali “Footloose”, “Pippin” oraz “Madagaskar”. W postać Ignacego Jana Paderewskiego wcielają się Janusz Kruciński i Marcin Januszkiewicz. W roli Heleny Górskiej Paderewskiej zobaczymy Annę Fedorowicz i Oksanę Hamerską, a Heleną Modrzejewską zagrają Barbara Melzer i Dagmara Rybak.

Mój wydawca jest złodziejem

“Kazik, ja tylko żartowałem” to kolejny przebój Teatru Nowego Proxima w Krakowie. Głównym bohaterem jest muzyk, akordeonista, kolega Kazika, który w wielkim monologu-spowiedzi rozprawia się z okresem fonograficznego piractwa, wielkiego hedonizmu, a także romansów gwiazd z polityką. Ilustracją muzyczną są piosenki Kazika i Kultu. Ale to także muzyczny spektakl o Polsce lat 80. i 90., transformacji, Solidarności, Lechu Wałęsie.

Tekst napisany został przez Ziemowita Szczerka, laureata Paszportu Polityki, finalistę Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. Reżyseria i rola główna – Piotr Sieklucki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Karol Trammer: Pociągi pod niespecjalnym nadzorem

Miejscowości bez dobrej komunikacji się wyludniają – mówi Karol Trammer, autor książki „Ostre cięcie ...

Dolny Śląsk tworzy Regionalny Plan Sprawiedliwej Transformacji

Region już czeka na wstępne propozycje projektów, które w przyszłości mogą stać się kanwą ...

Koronawirus zamraża wydatki miast

Samorządom drastycznie spadają tegoroczne dochody, dlatego miasta decydują się na blokowanie zaplanowanych wcześniej wydatków. ...

Powstaje Morskie Centrum Nauki Dlaczego płynie jacht

Przecięty na pół jacht, symulator sztormu czy nawigacji, stanowiska wyjaśniające halsowanie jachtu czy też ...

Pożyczki płynnościowe na ratunek budżetów firm

Już ponad 110 mln zł przekazało Województwo Zachodniopomorskie na bezpośrednią pomoc dla przedsiębiorców zagrożonych ...

Czas na elektroniczne listy polecone

Urzędy będą wysyłać pisma tylko elektronicznie, ale przesyłki tradycyjne nie znikną od razu. Tradycyjne ...