200 tysięcy osób ma wędrować szlakiem świętokrzyskich legend

Święty Krzyż to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu
AdobeStock / Dariusz Skoczeń

Ruszyła budowa Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Łysa Góra w Nowej Słupi. Warta około 21 mln zł inwestycja ma być gotowa za dwa lata.

– Docelowo park ma przyjmować rocznie minimum 200 tysięcy gości. Choć zakłada się, że ta liczba zostanie osiągnięta w ciągu dziesięciu lat od rozpoczęcia działalności, będzie to znaczący wzrost ruchu turystycznego w gminie. Już w ciągu pierwszego roku od otwarcia spodziewamy się około 100 tysięcy odwiedzających – mówi Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi.

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Łysa Góra będzie mieć kubaturę około trzynastu tysięcy metrów kwadratowych. Zostanie ulokowany na ponad dwuhektarowej działce w Nowej Słupi, w sąsiedztwie miejsca, gdzie odbywają się Dymarki Świętokrzyskie.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe szaty świętokrzyskich muzeów

Obiekt powstanie u stóp Świętego Krzyża, jednej z największych atrakcji regionu. Razem z powstającym Muzeum Starożytnego Hutnictwa stworzy zintegrowany kompleks turystyczny i ma zmienić  turystyczne oblicze Nowej Słupi.

Budynek będzie podzielony funkcjonalnie na trzy główne strefy. W pierwszej ogólnodostępnej, zaprojektowanej w centralnej części, będzie się znajdował hol wejściowy z kasami, miejsce przeznaczone na wystawy czasowe, sklepik z pamiątkami, szatnia, zespół toalet oraz restauracja z zapleczem. Z holu będzie wyjście na dziedziniec i widownię amfiteatru. Najważniejszą częścią budynku będzie strefa wystawiennicza, której głównym elementem będzie ścieżka edukacyjna.

To po niej odbywać się będzie wędrówka, w ramach której poznawać będziemy legendy świętokrzyskie m.in. o powstaniu Kielc, Pielgrzymie, Emeryku – powstaniu św. Krzyża, Cyklopach, sabatach czarownic, Zbóju Madeju, Zamku w Chęcinach, czy o Halinie Krępniance. Strefa edukacyjna umożliwi też bardziej szczegółowe spojrzenie na prezentowane mity w kontekście badań naukowych.

CZYTAJ TAKŻE: Muzea: Brak wycieczek i turystów to wielki problem

– Zadaniem parku będzie promocja materialnego i niematerialnego dziedzictwa. Park ukazywał będzie możliwie szeroki kontekst kulturowy, w aspekcie prezentacji wielu lokalnych legend, baśni i mitów oraz ich nawiązania do bogatej i ciekawej historii, geologii i przyrody Gór Świętokrzyskich – wyjaśnia Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

Koszt całego projektu wyniesie ponad 21 milionów złotych, z czego ponad 11 milionów inwestor przeznaczy na projekt i tzw. budowlankę, a 8 mln zł na wystawę, czyli na scenografię, multimedia, przygotowanie filmów i animacji. Prawie 13 milionów złotych pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

– Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich zmieni oblicze Nowej Słupi. Gmina ma szansę stać się miejscem dużo liczniej odwiedzanym przez turystów, a to nie tylko przyniesie dochody z turystyki, ale i wygeneruje nowe miejsca pracy, pobudzi rozwój agroturystyki, hoteli oraz innych atrakcji w Górach Świętokrzyskich – uważa dyr. Wilk-Grzywna.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miasta przekonują się, że stworzyć metropolię nie jest łatwo

Pomysł na powołanie Łódzkiego Związku Metropolitalnego to nie pierwsza taka inicjatywa. Takie rozwiązanie powinno ...

Sceny łączą siły w trudnym czasie

Koprodukcje zwiększają bezpieczeństwo teatrów – finansowe, ale i związane z pandemią. Premierę „Króla Leara” ...

500+: Rodziny dostają pieniądze bez kłopotu

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się realizacji rządowego programu Rodzina 500+ i uważa, że samorządy ...

Skandynawski kurs na Pomorze Zachodnie

Najwięcej zainwestowali u nas Duńczycy, których inwestycje na Pomorzu Zachodnim stanowią aż 36 proc. ...

Przede wszystkim chodzi o demografię

Musimy zrobić wszystko, by młodzi zaczęli wracać. Ale do tego muszą mieć pracę i ...