Ruszyło odmrażanie samorządów. Urzędnicy bardziej dostępni

Fot. Pixabay

Magistraty wracają do normalności. Coraz więcej urzędów zaczyna pracować tak, jak przed pandemią. Ale jeszcze nie wszystkie.

– Mieszkańcy mogą już skorzystać z wszystkich usług publicznych świadczonych przez urząd – jednak wcześniej należy się umówić telefonicznie bądź internetowo na wizytę – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Pierwszy stopień odmrożenia

Z początkiem lipca, w związku z kontynuacją procesu odchodzenia od przyjętych w czasie sytuacji epidemicznej obostrzeń, Urząd Miasta Krakowa zapewnia obsługę mieszkańców w pełnym zakresie.

– Wydziały oraz miejskie jednostki organizacyjne zajmujące się świadczeniem usług i realizacją spraw wymagających bezpośredniego kontaktu z klientem zewnętrznym, zapewniają obsługę w pełnym zakresie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.40 do 15 – informuje krakowski magistrat.

Pracę wznowiły także Punkty Obsługi Mieszkańców zlokalizowane w galeriach handlowych. Czynne są od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 18, a obsługa realizowana jest w sposób uwzględniający bezpieczeństwo pracowników urzędu i mieszkańców.

– Od początku lipca nie ma już możliwości korzystania przez mieszkańców z urn na rzecz załatwiania spraw i składania wniosków oraz pism w sposób bezpośredni i poprzez dzienniki podawcze – podaje Urząd Miasta Krakowa.

CZYTAJ TAKŻE: Urzędy testują sposób na skrócenie kolejek

W Poznaniu, co prawda, godziny pracy urzędu nie zmieniły się w czasie pandemii, ale różnica polegała jedynie na obsłudze klientów: początkowo sprawy mogli załatwiać oni wyłącznie telefonicznie, mailowo lub zostawiając stosowne dokumenty w specjalnych skrzynkach podawczych.

– Obecnie petenci przyjmowani są głównie w salach obsługi. Oczywiście, z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych. W placówkach, gdzie nie ma sal obsługi, preferowane jest wcześniejsze umówienie wizyty z urzędnikiem – tłumaczy Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Jednak nie wszędzie wrócono do funkcjonowania tak, jak to było przed pandemią. We Wrocławiu ratusz aktualnie pracuje jednozmianowo, a jego trzy Centra Obsługi Mieszkańca otwarte są do godziny 15.15.

– Mamy jednak zapewnienie, że z dniem 1 września powrócimy do pracy dwuzmianowej. To także wynika z konieczności wykorzystania przez naszych pracowników zaległych urlopów, które w związku z pandemią po prostu się nagromadziły – mówi Grzegorz Rajter, z wrocławskiego ratusza.

Zapewnia, że wszelkie sprawy realizowane przez Wydział Spraw Obywatelskich, pomimo jednozmianowego czasu pracy, są na bieżąco załatwiane.

Nowe godziny pracy

W stołecznym ratuszu jedyną zmianą dotyczącą godzin pracy – w związku z epidemią – było skrócenie czasu pracy punktów obsługi klienta w poniedziałki, z godzin 8-18 do godzin 8-16.

– Z tej zmiany jeszcze się nie wycofaliśmy. Niemniej, przed wyborami punkty obsługi realizujące sprawy wyborcze działają w wydłużonych godzinach: np. w przyszłym tygodniu codziennie do 18 – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

CZYTAJ TAKŻE: Urzędy bardziej otwarte, więcej spraw przez ePUAP

Zapowiada, że kolejne zmiany w organizacji pracy wprowadzone zostaną 10 lipca, czyli po zakończeniu obowiązywania organizacji pracy związanej z obsługą spraw wyborczych, których jest bardzo dużo. – Przed I turą obsłużyliśmy fizycznie i elektronicznie ok. 90 tys. osób dopisujących się do spisu wyborców – zauważa Gałecka.

W ostatni piątek Urząd Gminy Jasieniec na Mazowszu pracował jedynie do godz. 14, bo przeprowadzano tam ozonowanie. Okazało się bowiem, że u członkini jednej z komisji wyborczych wykryto koronawirusa.

Kobieta miała w poniedziałek, po I turze wyborów, planowane przyjęcie do szpitala. W ramach procedury przyjęcia wykonano jej test na COVID-19 i okazało się, że wynik jest pozytywny.

Przy wyborach – w innych komisjach – pracowały także dwie osoby z rodziny tej kobiety: mąż i teść. Oczekują obecnie na wyniki testów na COVID-19 i są w kwarantannie.

Dlatego sześcioro innych członków komisji zostało objętych nadzorem epidemiologicznym. Czekają na przeprowadzenie testów na obecność koronawirusa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolej wjeżdża na wyższy poziom

Transport, aby odpowiedzieć na wyzwania, które niesie za sobą rozwój nowoczesnych aglomeracji, musi być ...

Rocznica śmierci Pawła Adamowicza: Politycy są więźniami bon motów

W dniach żałoby mówiliśmy o tym, dlaczego tak się stało, jakie były źródła i ...

Radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego przystąpili do pracy

Za nami pierwsze posiedzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W obradach wzięło udział 51 radnych, z ...

Od Krakowa przez Łódź i stolicę do Białegostoku

Tydzień Kina Hiszpańskiego to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie kinematografii tego kraju.

Szkoły przyłączają się do walki ze smogiem

Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) rozpięła Edukacyjną Sieć Antysmogową (ESA). Przedsięwzięcie realizowane od ub. ...

Rusza platforma Szczeciński Lokalny Solidarny

By wziąć udział w akcji Szczeciński Lokalny Solidarny i wesprzeć lokalnych przedsiębiorców, wystarczy już ...