Wakacje w mieście? To nie problem, ale w reżimie sanitarnym

Władze Wrocławia ogłosiły konkurs dla organizacji pozarządowych na organizację wypoczynku letniego w mieście dla dzieci i młodzieży. Na ten projekt przeznaczono 900 tys. zł
shutterstock

Mimo pandemii wiele samorządów zorganizuje latem zajęcia dla uczniów. Jednak grupy będą mniej liczne, a uczestników będzie obowiązywał reżim sanitarny.

– Ze względu na epidemię i obowiązujące ograniczenia będzie to edycja inna od pozostałych. Zapewnimy jednak maksimum bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom. To nasz absolutny priorytet – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

W Warszawie w Feryjnych Placówkach Edukacyjnych (szkoły które prowadzą turnusy w ramach akcji „Lato w mieście”) na dzieci czeka ponad 35 tysięcy miejsc. Ze względu na wytyczne sanitarne, grupy będą liczyły tylko 12-14 uczestników.

Mniejsze zainteresowanie zajęciami

Podobnie jak w minionych latach, zajęcia będą odbywać się przez pięć dni w tygodniu w godzinach od 7-8 do 16-17. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Rodzice płacą za posiłki oraz opiekę 20 zł dziennie.

– Uczniowie, którzy w ciągu roku szkolnego korzystają ze zwolnienia z opłat za obiady na mocy decyzji OPS lub dyrektora szkoły, są zwolnieni z opłat za opiekę oraz wyżywienie również podczas wakacji – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

CZYTAJ TAKŻE: Ciaśniej w żłobkach i przedszkolach, ale tłoku wciąż nie ma

Zapisy już się skończyły. – Mamy zarejestrowanych 11 405 uczestników. W ubiegłym roku mieliśmy ich około 25 tys. Nawet biorąc pod uwagę wytyczne GIS w związku z epidemią koronawirusa, dzieci moglibyśmy przyjąć nieco więcej, ale wytyczne GIS są niespójne. Na półkoloniach na przykład dopuszczono 12-14 osobowe grupy, natomiast w zajęciach w przedszkolu według nowych zaleceń sanitarnych może teraz uczestniczyć 16 osób. Brakuje w tym nieco logiki – uważa prezydent Kaznowska.

Na warszawskie lato w mieście zapisano na razie mniej dzieci, niż jest dostępnych miejsc. Rekrutacja na wolne miejsca w ramach akcji rozpoczyna się już dziś, 23 czerwca.

Także we Wrocławiu szkoły jak co roku przygotowują się do przedstawienia oferty letniej dla dzieci. – Z danych przekazanych przez szkoły wynika, że w tym roku jest mniejsze zainteresowanie taką formą opieki. Zamiast kilkunastu tysięcy miejsc w szkołach, które były oddawane co roku do dyspozycji rodziców, w tym roku będzie ich tylko 3,5 tys. – mówi Anna Bytońska z wrocławskiego ratusza.

Ponadto Wrocław ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych na organizację wypoczynku letniego w mieście dla dzieci i młodzieży. Na ten projekt przeznaczono 900 tys. zł. – Organizacje mają czas na składanie ofert w konkursie niemal do końca czerwca – mówi Anna Bytońska. Swoje projekty mają także miejskie jednostki, m.in.: MCS czy Hala Ludowa.

Niższe wpływy, konieczne oszczędności

Są jednak miasta, które odwołują letnią akcję w szkołach. Tak będzie np. w Krakowie, gdzie „Lato w szkole” dla uczniów podstawówek organizowano od 2013 roku. – Powodem jest przede wszystkim spadek dochodów gminy. Przez te wszystkie lata, akcja w całości finansowana była ze środków własnych gminy i średnio kosztowała ok. 1,2 mln złotych – wylicza Kamil Popiela z krakowskiego magistratu. Władze Krakowa liczą, że jest to jednorazowa sytuacja i że w kolejnym roku dochody pozwolą na jej reaktywację.

CZYTAJ TAKŻE: W to lato nie będziemy się bawić, jak w poprzednie. Budżety imprez ostro w dół

Choć „Lata w mieście” w Krakowie nie będzie, swoją ofertę dla uczniów mają na ten czas Młodzieżowe Domy Kultury, jak chociażby Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana, które organizuje wyjazdy kolonijne. Poza tym w niektórych krakowskich ośrodkach (np. Centrum Kultury Podgórza, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Nowohuckim Centrum Kultury, Ośrodku Kultury Kraków – Nowa Huta) organizowane będą zajęcia wakacyjne dla dzieci, prowadzone w małych grupach. – Wszystkie  będą organizowane z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa – podkreśla Kamil Popiela.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Online i z przytupem. Teatry i filharmonie szykują się na Sylwestra

Teatry i filharmonie zagrają w sylwestra online z nadzieją, że nowy rok będzie pomyślniejszy. ...

Jachty żeglują do Europy

Blisko 650 jachtów opuściło w 2017 roku fabrykę koło Goleniowa. Tutaj mieszczą się największe ...

Szansa dla aktywnych

Plac zabaw, zlot historycznych pojazdów militarnych czy też szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przez ...

Rozbiór Mazowsza już w listopadzie?

W listopadzie do Sejmu trafić ma projekt podziału Mazowsza. Samorządowcy ostrzegają, że skorzysta na ...

Wejście do stacji Targówek Mieszkaniowy

Warszawskie metro coraz dłuższe

Na warszawskim Targówku są już gotowe nowe stacje metra. Na Woli trwa ich wykańczanie. ...