Chińskie metropolie idą na pomoc polskim miastom

Miastem partnerskim Poznania jest chińskie Shenzen.
123RF

Wiele wskazuje na to, że Azja – doświadczona w podobnych sytuacjach – radzi sobie z epidemią koronawirusa lepiej niż Europa. W tej akurat kwestii warto skorzystać z doświadczeń chińskich miast.

Poznań jest w kontakcie z przedstawicielami Shenzhen – miasta partnerskiego, leżącego w południowo-wschodnich Chinach. Wielkopolanie zamierzają kupić tam testy i środki ochrony osobistej dla poznańskiego personelu medycznego.

Miasta partnerskie

Gdy na początku 2020 roku koronawirus szerzył się w Chinach, przedstawiciele Shenzhen zwrócili się do Poznania z prośbą o listę firm, w których można nabyć środki ochrony osobistej, zwłaszcza dla personelu medycznego. Odpowiednie informacje zostały zebrane, przetłumaczone i odesłane. Słowa wsparcia dla mieszkańców partnerskiego miasta przesłał wówczas prezydent Jacek Jaśkowiak. Teraz role się odwróciły i to Poznań potrzebuje pomocy.

CZYTAJ TAKŻE: Oto interaktywna mapa koronawirusa w Polsce

– Poprosiliśmy przedstawicieli Shenzhen o możliwość zakupienia bezpośrednio u nich kombinezonów i masek ochronnych – mówi Jacek Jaśkowiak. – Przekazaliśmy też informację, jakie testy są potrzebne naszemu szpitalowi miejskiemu i sanepidowi. Liczymy na to, że uda się je tam kupić.

Rozważana jest też telekonferencja, podczas której chińscy lekarze mogliby podzielić się doświadczeniami w walce z epidemią.

Poznań i Shenzhen są miastami partnerskimi od 27 lat. W tym czasie Shenzhen przekształciło się z nadgranicznej wioski rybackiej w nowoczesną metropolię z blisko 13 mln mieszkańców. Jest prężnym chińskim ośrodkiem przemysłowym i naukowo-technicznym.

Shenzhen aktywnie wspiera miasta partnerskie. Działająca tam Fundacja Współpracy i Wymiany Międzynarodowej (Shenzhen Foundation for International Exchange and Cooperation) wysłała już pierwszą transzę pomocy. 270 tysięcy maseczek trafiło do miast w Korei Południowej oraz do Turynu i Mediolanu.

Pomoc dla Yuyao

Również chińskie miasto partnerskie Kielc – niewielkie Yuyao – zgłosiło się w styczniu po pomoc. Potrzebne były termometry, maski, odzież ochronna. Kielce wysłały wówczas 6,5 tys. termometrów.

CZYTAJ TAKŻE: Komunikacja miejska od święta. Koronawirus poprzestawiał rozkłady jazdy

– Myślę, że ta sytuacja pokazuje, jak wielki sens ma nawiązywanie relacji partnerskich z miastami z zagranicy. Współpracujemy na wielu płaszczyznach od lat, również w sytuacjach kryzysowych – mówił Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.

Mało kto zdawał sobie wtedy sprawę, jak szybko ognisko kryzysu przesunie się z Azji do Europy.

Inne polskie miasta także mają podpisane układy o współpracy z azjatyckimi miastami. Gdańsk współpracuje z Szanghajem, wśród miast partnerskich Szczecina są Dalian i Jinan, zaś Łódź kooperuje z trzema chińskimi metropoliami – Kantonem, Chengdu i Tiencinem (Tianjin).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gdzie płace rosną najszybciej

Dobra kondycja rynku pracy w ostatnich latach największe korzyści przyniosła pracownikom z województw: małopolskiego, ...

Specjalistę i szefa przyciągają nie tylko metropolie

Polacy najchętniej przenieśliby się za pracą do któregoś z dużych miast – ale na popularności ...

Gminy toną w podwyżkach

Wywóz śmieci na Mazowszu tak mocno drożeje, że samorządowcy nie znajdują dla tego racjonalnych ...

Opiekunowie mogą odetchnąć

Zawsze marzyłam o takim ośrodku, w którym mogłabym zostawić pod opieką dziecko – mówi ...

Dwa kroki do przodu, jeden w tył

Poparcie społeczne dla walki ze smogiem kończy się w chwili, gdy okazuje się, że ...

Radomski Łucznik: „Fabryka” w fabryce

W blisko stuletnich zabudowaniach po radomskim „Łuczniku” powstanie nowoczesne centrum biurowo-usługowe. Wzniesione w latach ...