Samorządy próbują powstrzymać modę na nieszczepienie dzieci

AdobeStock

Niektóre władze lokalne promują w rekrutacji do przedszkoli i żłobków dzieci szczepione. Jednak czasem takie uchwały rad miejskich odrzucane są przez instancje nadrzędne, a spory o przepisy toczą się miesiącami.

W Katowicach przygotowywany jest właśnie projekt uchwały w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto Katowice. I szczepienie właśnie ma być branie pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego. Projekt jest w trakcie konsultacji.

Większe ryzyko chorób

Liczba nieszczepionych dzieci w całym kraju rośnie. W pierwszej połowie 2019 roku aż 43 tys. dzieci nie zostało zaszczepionych przeciwko odrze, śwince i różyczce. To prawie trzy tysiące więcej niż przed rokiem – wynika z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Jak szacują służby sanitarne wkrótce grupa najmłodszych, którym nie podano szczepionek może sięgnąć nawet 10 proc. wszystkich urodzonych w Polsce. A im więcej nieszczepionych dzieci, tym większe ryzyko wystąpienia w populacji chorób zakaźnych. Nic więc dziwnego, że samorządy chcą powstrzymać modę na nieszczepienie i promować inokulację, zwłaszcza w miejscach gdzie jest dużo dzieci – czyli w żłobkach czy w przedszkolach.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy każą szczepić dzieci

Niebawem ruszy rekrutacja do takich placówek i niektóre samorządy chcą promować rodziców, którzy szczepią swoje pociechy. W Katowicach składanie wniosków o przyjęcie do przedszkola rozpocznie się w połowie marca. Na dzieci czeka blisko 8 tys. miejsc. Radni pracują nad uchwałą, która ma promować szczepione dzieci. Na razie takie regulacje obowiązują w przypadku żłobków.

– Jednym z kryteriów jest poddanie dziecka obowiązkowym szczepieniom ochronnym, określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych lub zwolnienia z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych – mówi Krzysztof Kaczorowski z katowickiego ratusza.

Lepsza ocena szczepionych

Niektóre miasta już wcześniej skusiły się na takie rozwiązania. – Rada Miasta Częstochowy w styczniu 2019 roku podjęła uchwałę w sprawie zmiany kryteriów rekrutacji do przedszkoli, zgodnie z którą dzieci poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym określonym w rozporządzeniu ministra w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych mogą uzyskać dodatkowe punkty przy rekrutacji – opowiada Włodzimierz Tutaj, rzecznik prezydenta Częstochowy.

W tym mieście rekrutacja dla przedszkolaków ruszy 2 marca i potrwa do 16 marca. Przewidywana liczba wolnych miejsc to ok. 1,4 tys.  Jednak w tegorocznej rekrutacji szczepienia nie będą brane pod uwagę. – Wojewoda Śląski stwierdził nieważność uchwały i choć gmina wniosła skargę na rozstrzygnięcie do sądu administracyjnego, proces odwoławczy nie został jeszcze zakończony. Miasto wygrało w WSA, ale wojewoda odwołał się do NSA – tłumaczy Włodzimierz Tutaj.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy coraz więcej wydają na szczepienia przeciw grypie

W Krakowie rekrutacja do przedszkoli samorządowych zacznie się 2 marca i potrwa do końca miesiąca. W 2019 roku oferta samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych wynosiła 18 215 miejsc. Również tutaj jednym z kryteriów jest wykonanie obowiązkowych szczepień. Ale – podobnie jak w Częstochowie – na uchwałę wprowadzającą to kryterium złożona została skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, a postępowanie jest w toku.

Także w Poznaniu w rekrutacji  do przedszkoli dzieci otrzymują dodatkowe punkty, jeśli są szczepione zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych. Kryterium to spełniają również dzieci, które z przyczyn medycznych nie podlegają Programowi Szczepień Ochronnych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ogrodzieniec szykuje się na inwazję fanów Geralta

Zamek w Ogrodzieńcu, oprócz bycia popularną atrakcją turystyczną, ma również szczęście do filmu. To ...

Ograniczenie emisji spalin jest możliwe

Kierowcy, którzy ominą korki, stosując się do zaleceń nadzorującej ruch sztucznej inteligencji, dostają punkty, ...

Miejskie pszczoły dają coraz więcej miodu

Katolicki Uniwersytet Lubelski rozwija swoją miejską pasiekę. Na stawianie uli decydują się też samorządy. ...

Inwestują w papieską Drawę

Ponad 170 km liczy szlak kajakowy im. Karola Wojtyły na rzece Drawie, jeden z ...

Miasta szykują się do rewolucyjnego demakijażu

Do miast z uchwałą krajobrazową dołączy wkrótce Warszawa – prawdopodobnie dojdzie do tego już ...