Baw się w Łodzi! Wrzesień pełen wyjątkowych festiwali

Light.Move.Festival to najbarwniejszy festiwal w mieście
fot. Wojciech Romański

We wrześniu warto wybrać się do Łodzi. Jednych skusi zapewne odbywający się w mieście Festiwal Łódź Czterech Kultur, innych festiwal kulinarny Jemy w Łodzi Food Fest, ale najwięcej gości przyciągnie do miasta Light.Move.Festival, najbardziej kolorowy festiwal w Polsce.

Festiwal Łódź Czterech Kultur startuje już 6 września. Tym razem to ponad czterdzieści wydarzeń: koncertów, kameralnych spotkań muzycznych, premierowych spektakli, wystaw, pikników artystycznych. Wszystko przygotowane przez zespół kuratorów i spięte wspólnym hasłem Współistnienie, co ma przypominać o wielokulturowych korzeniach Łodzi. Organizowane od 17 lat wydarzenie odwołuje się do otwartości i różnorodności Łodzi, która przez lata była tyglem kultur i narodowości. Opowiada o współistnieniu, tolerancji i porozumieniu, do których kluczem jest język sztuki: teatr, muzyka i sztuki wizualne.

Spektakl „Złota Rybka” w reżyserii Mai Garmulewicz, Teatr Lalek Arlekin, podczas ubiegłorocznego festiwalu Łódź Czterech Kultur / fot. HaWa_o

 

Festiwal potrwa dziewięć dni i zapewne dostarczy wielu emocji. Za program teatralny festiwalu odpowiada Agata Duda-Gracz. Teatralnych emocji dostarczą widzom trzy premiery: Magdalena Kumorek z monodramem „Madaleine”, Mariusz Zaniewski ze spektaklem „Dzza/Przyszłość boli tylko raz” i Agata Duda-Gracz z autorską propozycją „Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów”. Zaproszenie reżyserki przyjęły także Sardegna Teatro i Compagnia Teatropersona, które pokażą Makbeta w klasycznej elżbietańskiej realizacji, ale zagranego w języku sardyńskim oraz krakowski Teatr Ludowy, poznański Teatr Nowy i wrocławski Teatr Układ Formalny.

Spektakl Deambuloscopie francuskiego teatru Cie Pipototal podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu / fot. HaWa

Silną reprezentację w tegorocznej edycji mają też sztuki wizualne, zorganizowane wokół dwóch głównych projektów – wystawy „Owoce drzew wszystkich” w Pasażu Lido i całej serii zdarzeń pod wspólnym tytułem „Miasto Babel”, które rozleją się po całym mieście – od Księżego Młyna po Bar Bambus. Festiwalową publiczność ucieszy muzyczna część programu, w tym dwa premierowe wydarzenia: Zespół Kamp! I jego goście: Izabela Trojanowska, Kev Fox, Hania Rani, Piotr Zioła, Rosalie i Barbara Wrońska, którzy na nowo zinterpretują hity muzyki elektronicznej lat 80. i 90. oraz koncert główny Znikające miasto, z udziałem Krzysztofa Zalewskiego, Mony Mur, Meli Koteluk, Ralpha Kamińskiego, który opowie o Łodzi – wielkim mieście, co jak soczewka skupia wszelkie zdarzenia współczesności.

Cyrk Tarabumba na festiwalu Łódź Czterech Kultur 2018 / fot. HaWa

Smakoszom dobrej kuchni polecamy festiwal kulinarny Jemy w Łodzi Food Fest, podczas którego będzie można spróbować 75 dań festiwalowych w ramach sześciu tematycznych tras kulinarnych, przygotowanych przez ponad 40 łódzkich restauracji i kawiarni. Festiwal potrwa od 9 do 22 września. – 9 września ruszą trzy pierwsze tematyczne trasy kulinarne, którymi będziemy podróżować po restauracjach i kawiarniach próbując festiwalowych dań – mówi Agata Zarębska z Jemy w Łodzi. – Zaczniemy od „Weź w łapę”, czyli trasy poświęconej kanapkom z całego świata i wariacjom na ich temat. Będzie też „Niezły Meksyk!” – trasa dedykowana kuchni Ameryki Południowej, Północnej i Centralnej oraz „EKO talerz”, czyli dania zdrowe, przygotowane z ekologicznych produktów i z poszanowaniem natury. W kolejny poniedziałek, 16 września rozpoczną się trzy kolejne trasy tematyczne. Na początek „Azja, jakiej nie znacie”, czyli trasa poświęcona daniom kuchni azjatyckiej, jakich na co dzień trudno spróbować w restauracjach. Będzie też „SERwus”, czyli trasa serocentryczna pełna dań z serami w roli głównej. Ostatnia trasa – „Słodka rozpusta” poświęcona będzie deserom.

CZYTAJ TAKŻE: W poszukiwaniu pomorskiej codzienności

A w ostatni weekend września aż dwa festiwale: 30. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier i pełen niespodzianek Light.Move.Festival. – Dziewiąta edycja Light.Move.Festival to wydarzenie pod znakiem niezwykłych pokazów wizualnych. Dynamicznie zmieniające się obrazy, gra światła – wszystko podkreślające i pokazujące, jak zaskakująca i nieoczywista jest Łódź. I do tego muzyka! Dźwięk będzie bardzo ważnym elementem tegorocznego Festiwalu – zapowiada Beata Konieczniak, dyrektor kreatywna Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival.

Light.Move.Festival przyciąga tłumy widzów / fot. Wojciech Romański

W ostatni weekend września czeka na nas ponad 40 punktów na festiwalowej mapie: iluminacji, mappingów, instalacji, muzycznych przystanków i wydarzeń towarzyszących. Łącznie układają się w trasę, której przejście pozwoli poznać odnowione przestrzenie w centrum Łodzi. Każdy znajdzie coś dla siebie, a dla ułatwienia zwiedzania organizatorzy wybrali TOP10, czyli dziesięć wyjątkowych, najpiękniejszych miejsc tegorocznej edycji Light.Move.Festival.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wrocław stawia na komunikację zbiorową

Zakładany rozwój sieci tramwajowych jest imponujący. W stolicy Dolnego Śląska powstanie m.in. największa w ...

„Partie lubią zajmować się same sobą”. Nic dziwnego, że wyrastają im rywale

Rząd nie powinien bać się samorządów – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. Czy ...

Unijne programy coraz trudniejsze

Jak będzie wyglądać Krajowy Program Odbudowy, ile środków unijnych trafi do regionów, jak prowadzić ...

Inteligentne budynki zagrożone cyberatakami

Smart buildings, jeden z kluczowych elementów ekosystemu inteligentnych miast, mogą stać się ofiarą hakerów ...

Szczęście w nieszczęściu: klientom PBS Sanok udaje się odzyskać wkłady

Samorządy, które miały pieniądze na kontach w Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku, otrzymały ich ...

Smart city na celowniku hakerów

Sieć urządzeń tworzących cyfrowy ekosystem inteligentnych miast może stać się celem cyberataków częściej niż ...