Podobne rozwiązania stosują też inne samorządy, ale nie wszystkie, bo mają ku temu ważne powody. - Kilka lat temu miasto próbowało wprowadzić możliwość dokonywania opłat w systemie ratalnym. Niestety, opiekunowie grobu nie wywiązywali się rzetelnie z ich spłacaniem i powstał problem z miejscem pochówku, który został tylko częściowo opłacony – mówi Paulina Chełmińska, z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Gdzie można płacić w ratach za miejsce na cmentarzu?
W lutym łódzki magistrat podał, że wprowadzono zmiany na cmentarzach komunalnych w Łodzi. Teraz za kwaterę można płacić w ratach. „W tym roku wejdą w życie zmiany w opłatach na cmentarzach komunalnych w Łodzi. Dzięki nowym zmianom, opłatę za 20 lat użytkowania miejsca na cmentarzu można uiścić w dwóch ratach” – przekazał Urząd Miasta Łodzi.
Urzędnicy podkreślają, że takie rozwiązanie jest wynikiem negocjacji prowadzonych przez Miejską Radę Seniorów w Łodzi z władzami miasta.
Czytaj więcej
Nowe, wyższe opłaty za pochówek urnowy na wrocławskich cmentarzach komunalnych. Ceny podnoszą też...
Opłaty na raty za cmentarze komunalne stosują już inne miasta. - Opłaty na cmentarzach komunalnych od 1 stycznia zostały zwaloryzowane o średnią roczną inflację (za 2024 r. liczoną do listopada 2024 r.). Opłata prolongacyjna prawa do korzystania z grobu po okresie 20 lat może być opłacana na następne okresy: 5, 10, 15 lub 20 lat - mówi Sandra Hajduk, rzecznik prezydenta Katowic.