Nowe zarządy samorządowych korporacji. Prezesi zostają na kolejną kadencję

Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, ponownie został wybrany na prezesa zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. W samym zarządzie pojawiły się jednak nowe nazwiska.

Publikacja: 24.06.2024 17:57

Na prezesa zarządu Związku Województw RP ponownie został wybrany marszałek województwa zachodniopomo

Na prezesa zarządu Związku Województw RP ponownie został wybrany marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

Foto: foto-team.pl

Nowe władze ma także Unia Metropolii Polskich, na czele której ponownie stanął Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. - To znak, że moja dotychczasowa praca zyskała uznanie. To jednocześnie zobowiązanie do dalszego działania na rzecz rozwoju Unii, ale też starań o ważne dla nas sprawy samorządowe – przekazał prezydent Truskolaski, w mediach społecznościowych.

Ten sam prezes Związku Województw RP

W Warszawie odbyło się XLII Zgromadzenie Ogólne Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.

To jedna z najmłodszych korporacji samorządowych na polskiej scenie. Została powołana w 2002 roku i jest dobrowolnym stowarzyszeniem wszystkich polskich województw.

Ma na celu wspieranie idei samorządu terytorialnego, obronę wspólnych interesów województw oraz społeczno-gospodarczy rozwój polskich województw.

Czytaj więcej

Olgierd Geblewicz: Jesteśmy największym producentem energii odnawialnej w Polsce

Na prezesa zarządu ponownie został wybrany marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

- Praca prezesa jest dla mnie pracą pełną wyzwań z racji tego, że wszyscy reprezentujemy szesnaście pięknych, dumnych, polskich województw. Reprezentujemy też różne siły polityczne, a co za tym idzie – różne punkty widzenia na pewne sprawy. Moim wyzwaniem i zobowiązaniem jest próba znalezienia tego co wspólne – nie tego co nas różni – powiedział  Olgierd Geblewicz, po wyborze.

Dodał, że bywa, że na co dzień władze województw konkurują ze sobą,  ale on  jako prezes Związku Województw musi myśleć w taki sposób, żeby utrzymać jedność województw, bo to w tej jedności i w wypracowaniu kompromisowych stanowisk leży ich siła.

Związek Województw chce się skupić teraz na finansach samorządów, a także ustawie o samorządzie wojewódzkim. 

- Ustawa o finansach publicznych w sposób szczególny uderzyła w samorządy gminne. Obecnie jest przygotowywana zmiana w obrębie regulacji i uważam, że powinniśmy być aktywnym uczestnikiem negocjacji w tym zakresie, w szczególności, jeśli chodzi o rozliczanie podatku CIT – tłumaczy Olgierd Geblewicz.

Dodał, że ustawa o samorządzie wojewódzkim ma już ponad dwadzieścia lat i wymaga aktualizacji, żeby otworzyć możliwości rozwoju i funkcjonowania na wszystkich koniecznych płaszczyznach.

- Chcę żebyśmy przyjrzeli się ustawie, zrobili ewidencję wszystkich problemów, z którymi się zderzamy na poziomie legislacyjnym i zaproponowali potrzebne zmiany – mówi nowy prezes Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.

Nowe osoby w zarządzie

Wiceprezesami stowarzyszenia pozostali marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Ale do zarządu dołączyli – nowo wybrana marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym i przewodnicząca sejmiku województwa lubuskiego Anna Synowiec.

Wybrano także przedstawicieli do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zostali nimi ponownie Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego oraz Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

W Komitecie Regionów Unii Europejskiej zasiądzie delegacja składająca się z ośmiu członków (Olgierd Geblewicz, Mieczysław Struk, Piotr Całbecki, Marek Woźniak, Adam Struzik, Marcin Kuchciński, Władysław Ortyl, Wojciech Saługa) oraz ośmiu zastępców (Joanna Skrzydlewska, Szymon Ogłaza, Jacek Gajewski, Paweł Gancarz, Jarosław Dworzański, Marcin Jabłoński, Witold Kozłowski i Jarosław Stawiarski).

Zmiany personalne także w Unii Metropolii Polskich

Nowe władze ma także Unia Metropolii Polskich. Na stanowisko prezesa został ponownie powołany Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

A do zarządu dołączyli: Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, Piotr Krzystek, prezydent  Szczecina, Marzanna Krajewska, skarbnik Warszawy. 

Czytaj więcej

Tadeusz Truskolaski: Pieniądze unijne to środki na inwestycje, a nie na konsumpcję

Przewodniczącym Zarządu Fundacji Unii Metropolii Polskich imienia Pawła Adamowicza został ponownie Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

UMP dzięki współpracy z organami państwowymi oraz instytucjami krajowymi i międzynarodowymi, odgrywa istotną rolę w kształtowaniu polityki miejskiej i integracji miast w kontekście europejskim.

Jako silna organizacja samorządowa – podaje UMP - integruje miasta wokół wspólnych celów i staje się głosem metropolii, promując ich zrównoważony i dynamiczny rozwój oraz tworząc warunki sprzyjające najwyższej jakości świadczenia usług publicznych.

Nowe władze ma także Unia Metropolii Polskich, na czele której ponownie stanął Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. - To znak, że moja dotychczasowa praca zyskała uznanie. To jednocześnie zobowiązanie do dalszego działania na rzecz rozwoju Unii, ale też starań o ważne dla nas sprawy samorządowe – przekazał prezydent Truskolaski, w mediach społecznościowych.

Ten sam prezes Związku Województw RP

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Pierwsze zasiłki przyznane, ale na pieniądze na remonty powodzianie zaczekają
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Z regionów
Porządki po powodzi. Śmieci tak dużo, że nie ma ich gdzie składować
Z regionów
Jak w polskich miastach można pozbyć się ubrań i tekstyliów?
Z regionów
Koniec dwukadencyjności w samorządach? Temat powraca za sprawą PSL
Z regionów
Powódź w Polsce: Ochrona przed wielką wodą za słaba i mocno spóźniona