Nieco ochłody na upały. Specjalne zraszacze na ulicach

W Zielonej Górze pojawiły się w tym roku kurtyny wodne. Podobne instalacje ustawiły także wodociągi m.in. z Krakowa, Katowic czy Radomia.

Publikacja: 19.06.2024 18:44

Lokalne władze starają się pomóc mieszkańcom w znalezieniu chwili ulgi m.in. stawiając na placach i

Lokalne władze starają się pomóc mieszkańcom w znalezieniu chwili ulgi m.in. stawiając na placach i ulicach kurtyny wodne i bramki wytwarzające tzw. mgiełkę wodną

Foto: Danuta Matloch / Fotorzepa

- W najbliższych dniach temperatura może wynosić ponad 25 stopni Celsjusza, dlatego w przestrzeni miejskiej ulokujemy 17 kurtyn wodnych. W trakcie upałów świetną propozycją jest spędzenie czasu na jednym z czterech wodnych placów zabaw bądź kąpieliskach. Pamiętajmy o piciu dużej ilości wody, którą w Katowicach można pić prostu z kranu, bo jest dobrej jakości – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Wodna ulga na upały

Fala upałów zalewa Polskę. W niektórych regionach temperatura przekraczała w środę 30 st. Celsjusza nic więc dziwnego, że samorządy, a dokładnie samorządowe wodociągi starają się  ulżyć w tych upałach.

W Krakowie uruchomiono kurtyny wodne. Są ustawione w pięciu lokalizacjach: na Rynku Głównym, Rynku Podgórskim, Małym Runku, przy Barbakanie  i alei Róż. Działają od 10 do godz. 19.

- Jakość wody w krakowskiej sieci wodociągowej jest systematycznie monitorowana, a wyniki badań potwierdzają spełnienie wymagań jakościowych. Oznacza to, że woda w udostępnionych przez Wodociągi Miasta Krakowa punktach jest bezpieczna dla zdrowia ludzkiego – podkreślają krakowscy urzędnicy. Przypominają również, że problem bakterii Legionella dotyczy instalacji wody ciepłej, a  woda przesyłana do kurtyn jest zimna.

Czytaj więcej

Dla ochłody wskocz do wody. Letnie baseny już otwarte

Także w Zielonej Górze pojawiły się już kurtyny wodne. Miejskie wodociągi zadbały o to, aby mieszkańcy mieli możliwość schłodzenia się w upalne dni. – Wychodzimy na przeciw oczekiwaniom zielonogórzan i przez cały okres letni będziemy uruchamiać kurtyny, gdy tylko temperatura przekroczy 26 stopni Celsjusza – przekazała Monika Turzańska, rzeczniczka zielonogórskich wodociągów, w rozmowie z lokalnym Radiem Zachód.

W Zielonej Górze działają dwie kurtyny wodne. Jedna koło pomnika Bachusa na deptaku oraz obok ratusza przy filarach. A trzecia stanie niebawem koło Pomnika Bohaterów II Wojny Światowej.

Kurtyny wodne automatycznie sterowane

Katowickie Wodociągi instalują kurtyny wodne w najchętniej uczęszczanych przez mieszkańców miejscach. Pojawiły się już w Dolinie Trzech Stawów, Parku Boguckim, na Placu Szewczyka oraz na katowickim Rynku. Montaż kolejnych urządzeń zaplanowano na najbliższe dni. Znajdą się one między innymi w pobliżu basenów w Burowcu, Brynowie oraz Zadolu.

Nowością w Katowicach są kurtyny wodne wyposażone w automatyczny system sterowania i monitoringu, który uruchamia je, gdy temperatura powietrza osiągnie 25 stopni Celsjusza. Dzięki temu mogą być także uruchamiane bądź wyłączane na żądanie w każdym momencie. Dodatkowo monitorowane są takie parametry jak tryb pracy kurtyny, temperatura otoczenia, wilgotność powietrza, ciśnienie wody na zasilaniu kurtyny oraz poziom naładowania akumulatora.

Czytaj więcej

W polskich miastach na baseny ciągle jest popyt. Więc powstają nowe

- System jest także w stanie wysyłać alarmy o wszelkich przekroczeniach parametrów lub niepożądanych zdarzeniach, takich jak spadek ciśnienia czy błędy czujników temperatury i wilgotności – przekazał katowicki ratusz. Katowice są pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło tak zaawansowany system. Kurtyny w upalne dni będą działać od 9 do 20.

O podobnych instalacjach myślą też inne miasta. Wodociągi Miejskie w Radomiu zadeklarowały, że zostaną one zainstalowane do końca tego tygodnia. Znajdą się w trzech lokalizacjach w centrum. Poza tym w mieście zostaną również zainstalowane specjalne poidełka z wodą pitną dla spragnionych mieszkańców i ich pupili.

Zraszacze ustawi też stołeczne MPWiK. Staną w wyznaczonych przez dzielnicę miejscach oraz jak w poprzednich latach w najbardziej uczęszczanych lokalizacjach.

Zgodnie z długoterminowymi prognozami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w lipcu i sierpniu średnie temperatury przekroczą normę.

- W najbliższych dniach temperatura może wynosić ponad 25 stopni Celsjusza, dlatego w przestrzeni miejskiej ulokujemy 17 kurtyn wodnych. W trakcie upałów świetną propozycją jest spędzenie czasu na jednym z czterech wodnych placów zabaw bądź kąpieliskach. Pamiętajmy o piciu dużej ilości wody, którą w Katowicach można pić prostu z kranu, bo jest dobrej jakości – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Wodna ulga na upały

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Gminy urosną kosztem sąsiadów. A niektórym odbiorą swoje tereny
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Z regionów
Kraków jak Amsterdam. Też już ma nocnego burmistrza
Z regionów
Krajobraz po burzy w małopolskim sejmiku
Z regionów
Przybędzie miast w Polsce. Niektóre odzyskają swój status po ponad wieku
Z regionów
Przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Chcielibyśmy stworzyć jedną gminę