W miastach powstają nowe wybiegi dla psów

Przybywa wybiegów dla psów w miastach. W Parku Bródnowskim w Warszawie zakończono prace nad nowym takim miejscem, a w Bydgoszczy rusza budowa podobnego na Fordonie.

Publikacja: 25.05.2024 07:43

Mieszkańcy coraz częściej domagają się budowy wybiegów dla psów

Mieszkańcy coraz częściej domagają się budowy wybiegów dla psów

Foto: Adobe Stock

Posiadacze czworonogów chcą, by wybiegów było jeszcze więcej. Mieszkańcy Niska zbierają podpisy pod petycją do burmistrza, aby utworzył takie miejsce w tym mieście.

„Psy do prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia potrzebują odpowiedniej dawki ruchu oraz treningu. Stworzenie wybiegu o odpowiedniej wielkości umożliwiłoby większej ilości właścicieli wejścia na wybieg i spędzania czasu ze swoim pupilem” – podkreślają autorzy petycji.

Co znajduje się na wybiegu dla psów w Parku Bródnowskim?

Nowoczesny wybieg dla psów na warszawskim Bródnie jest już otwarty. W południowo-wschodniej części Parku Bródnowskiego zakończono prace związane z budową wybiegu dla psów. Projekt uzgodniony został z behawiorystą, mieszkańcem Targówka.

Na terenie wybiegu znajduje się kilka typów urządzeń dla zwierząt zaproponowanych przez konsultanta. Już na etapie projektowania wskazano również najbardziej dogodne ich rozmieszczenie.

Czytaj więcej

Polskie miasta coraz częściej grają w zielone

Teren został ogrodzony i podzielony na dwie strefy. Tzw. strefa mała z przeszkodami zajmuje około 464 m2., a strefa duża służąca do swobodnego wybiegu dla psów zajmuje około 1 510 m2. Na terenie psiego parku zamontowano: zestaw dla psów, huśtawkę, równoważnię, trap, slalom, tunel długi, tunel łamany, płotki do przeskoków niskie i wysokie, przeszkodę z kręgów betonowych, pni oraz kłód. Wykonano także ścieżkę sensoryczną dla zwierząt. W większej strefie ustawiono dwie okrągłe ławki wokół drzew aby właściciele mogli swobodnie odpocząć. W poszczególnych strefach ustawiono kosze i tzw. piesuary. Koszt całej inwestycji to niemal 400 tys. zł.

W Warszawie znajduje się około 40 wybiegów dla psów. Za ich utrzymanie – w zależności od lokalizacji – odpowiadają Zarząd Zieleni m.st. Warszawy (ZZW) lub poszczególne dzielnice.

„Miejsca takie tworzone są często w ramach projektów z budżetu obywatelskiego, ale powstają również dzięki realizowanym inwestycjom (np. wybiegi utworzone w 2023 r. przez Zarząd Zieleni w ramach modernizacji parku Pole Mokotowskie i parku Akcji „Burza”). W tym roku dzielnica Ursynów planuje budowę wybiegu dla psów w Parku Przy Bażantarni” – przekazał nam stołeczny ratusz.

Mieszkańcy wybrali psi wybieg w budżecie obywatelskim

Nowy psi wybieg powstaje też w Bydgoszczy. Zlokalizowany będzie u stóp wzgórza z dębem Napoleona na osiedlu Tatrzańskim. Taki projekt wybrali mieszkańcy w głosowaniu w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim.

Nowy wybieg dla czworonogów powstanie na łagodnym zboczu przy drodze prowadzącej do dawnej owczarni. Wielu właścicieli psów już teraz korzysta z tego terenu. „W ubiegłym roku opracowaliśmy projekt. Zakłada on podzielenie obiektu na strefę dla małych psów oraz strefę dla dużych psów. Zbudowane zostanie panelowe ogrodzenie terenu, tak by psy mogły wybiegać się bez smyczy” – przekazał bydgoski ratusz.

Na terenie wybiegu ustawione zostaną różne przeszkody, które pomogą przez zabawę szkolić czworonogi (tunel, płotki do przeskoków, kładki, hydrant z poprzeczką). Zaplanowano również ustawienie kosza na śmieci, ławki z oparciem i tablicy z regulaminem. Obecnie trwa przetarg na realizację prac budowlanych. Po podpisaniu umowy, prace wraz z odbiorami zajmą około dwóch miesięcy. W Bydgoszczy jest obecnie osiem wybiegów dla psów. Największy jest na Bielawach, przy ul. Wyszyńskiego.

Czytaj więcej

Psy idą na miasto, by znaleźć nowego właściciela

W Krakowie na przełomie roku miasto przeprowadziło konsultacje społeczne dotyczące wyznaczenia i lokalizacji wybiegów dla psów. W tej chwili w mieście znajduje się niemal 30 zbudowanych wybiegów dla psów. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie posiada opracowane dokumentacje projektowe wybiegów dla psów: w Parku Rżąka, przy Al. Kijowskiej oraz w Parku przy Forcie Bronowickim.

- Podczas konsultacji poruszona została również ważna kwestia dotycząca podejścia do tworzenia przestrzeni dla czworonogów – większy, pełnowymiarowy psi wybieg, czy mniejsze a w większej ilości psie strefy i toalety. Nie bez znaczenia jest tutaj zarówno czas, jak i koszt powstania takiej przestrzeni – mówi Dominika Jaźwiecka, z krakowskiego magistratu. Średni koszt realizacji wybiegu to koszt opracowania dokumentacji projektowej (20 -30 tys. zł) oraz koszt budowy – od 400 do 600 tys. złotych.

Mieszkańcy czekają na wybiegi dla psów

Własny wybieg dla psów chcą mieć też mieszkańcy Niska. W internecie stworzyli petycję w tej sprawie. „Coraz więcej mieszkańców miasta posiada w swoich domach czworonożnych przyjaciół. Ze względu na panujące przepisy w kwestii spuszczania psów ze smyczy brakuje miejsc, w których mogłyby one się wybiegać, socjalizować, bawić oraz uczyć się komend” – zauważają autorzy pisma.

400 tys.

Tyle kosztował wybieg dla psów w Parku Bródnowskim

Podkreślają oni, że wskazanie terenu, gdzie można spuszczać psy, rozwiązałoby problem spuszczania czworonogów w miejscach, gdzie bezpieczeństwo psa i innych jest zagrożone.

„Teren przeznaczony na wybieg powinien posiadać odpowiednie ogrodzenie dostosowane zarówno dla małych jak i dużych psów, chroniąc przed ucieczką oraz nieszczęśliwym wypadkiem. W takim miejscu nie powinno zabraknąć dyspozytorów z torebkami na psie nieczystości, ławek dla właścicieli oraz oświetlenia, które pozwoli na wyjścia z psem osobom, które pracują w ciągu dnia” – wyliczają właściciele czworonogów z Niska.

Dodają oni, że nieodłącznym elementem psiego wybiegu powinny być bezpieczne i odpowiednie przeszkody dla psów aktywnie trenujących, bezpieczne wejście poprzez śluzę, a także regulamin dla właścicieli czworonogów.

„Budowa parku dla psów nie wymaga ogromnych funduszy. Większość okolicznych miast już posiada parki lub są w budowie. W Nisku jest kilka świetnych lokalizacji na park , np. tylnia część Parku Miejskiego. Jednak najbardziej wskazane miejsca na psie parki to place blisko dużych osiedli, blokowisk” - podnoszą autorzy petycji. Do tej pory pod apelem podpisało się blisko sto osób.

Posiadacze czworonogów chcą, by wybiegów było jeszcze więcej. Mieszkańcy Niska zbierają podpisy pod petycją do burmistrza, aby utworzył takie miejsce w tym mieście.

„Psy do prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia potrzebują odpowiedniej dawki ruchu oraz treningu. Stworzenie wybiegu o odpowiedniej wielkości umożliwiłoby większej ilości właścicieli wejścia na wybieg i spędzania czasu ze swoim pupilem” – podkreślają autorzy petycji.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Karty w regionach już (prawie) rozdane. Co się zmieniło w zarządach województw?
Z regionów
Dla ochłody wskocz do wody. Letnie baseny już otwarte
Z regionów
W których polskich miastach hałas jest najbardziej dokuczliwy?
Z regionów
Jak miasta wyróżniają swoich wybitnych obywateli?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Bezpłatna komunikacja zachęci do głosowania?
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Polacy już zaczęli oddawać głosy