Wybory samorządowe 2024. Niektórzy kandydaci w II turze walczyli tylko ze sobą

W drugiej turze Jerzy Dorobek stoczył walkę sam ze sobą, bo kontrkandydat Jerzy Maciej Staniszewski zrezygnował z walki o fotel burmistrza Bodzanowa na Mazowszu. Jedyny kandydat wygrał w tym nietypowym pojedynku uzyskując 85 proc. poparcia. Takich gmin w Polsce było więcej.

Publikacja: 27.04.2024 08:10

Marcin Tarabuła

Marcin Tarabuła

Foto: materiały prasowe

- Dołożę wszelkich starań, żeby nie zawieść waszego zaufania. Wszystkie głosy przeciw traktuję jako dodatkowe wyzwanie do pracy na rzecz całej naszej wspólnoty – zapowiedział nowo wybrany burmistrz Bodzanowa.

Bodzanów: Miasto, na czele którego stał wójt

Bodzanów to miasto w zachodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie płockim. Miejscowość została założona w 1351 roku. Było to miasto rządowe Królestwa Kongresowego.

W 1870 roku Bodzanów utracił prawa miejskie. Udało się je odzyskać dopiero w zeszłym roku. Ale i tak przez cały 2023 roku miastem i gminą rządził wójt, a nie burmistrz.

MSWiA godząc się na przywrócenie praw miejskich miejscowości Bodzanów, zastrzegło jednocześnie, że "Rada Gminy Bodzanów powinna uporządkować sprawę siedziby władz gminy Bodzanów, by ta była zlokalizowana w mieście Bodzanów, a nie w miejscowości Chodkowo". Siedzibę gminy od 1 stycznia 2021 roku przeniesiono właśnie do Chodkowa.

Czytaj więcej

Komisja „pomyliła” kandydatów? W Brzezinach konieczna może być trzecia tura wyborów

Ta rozbieżność była powodem tego, że zarządzający gminą nie mógł zostać burmistrzem, lecz pozostał wójtem przez cały 2023 roku. To była jedyna taka sytuacja w Polsce. Od tego roku do Bodzanowa włączono część działek o łącznej powierzchni 9,75 ha z obrębu ewidencyjnego Chodkowo, wzdłuż ulicy Bankowej, w tym Urząd Gminy Bodzanów i w ten sposób spełniono warunek zlokalizowania siedziby urzędu w granicach miasta.

Oficjalna siedziba gminy nie została jednak zmieniona, przez co Chodkowo pozostaje nadal formalną siedzibą gminy Bodzanów, mimo że siedziba Urzędu Gminy znajduje się według operatu katastralnego w granicach Bodzanowa.

Przez dwie kadencje wójtem gminy, a później burmistrzem był Jerzy Maciej Staniszewski z PSL-u. W tegorocznych wyborach walczył o reelekcję. Staniszewski miał dwójkę kontrkandydatów: Jarosława Dorobka i Barbarę Jachurę. Oboje wystartowali z własnych komitetów. W pierwszej turze głosowało w sumie 3 538 mieszkańców miasta i gminy Bodzanów z 6 340 uprawnionych.

Najwięcej głosów, bo 49,4 proc., dostał Jarosław Dorobek. Urzędujący wciąż burmistrz uzyskał poparcie na poziomie 34,32 proc. A Barbara Jachura – 16,28 proc.

Wybory samorządowe 2024: II tura z jednym kandydatem, bo drugi się wycofał

Zgodnie z wynikami w gminie odbyła się druga tura wyborów. Weszli do niej Jarosław Dorobek oraz Jerzy Maciej Staniszewski. Ale dwa dni po pierwszej turze, 9 kwietnia, obecny burmistrz zrezygnował z dalszej walki o urząd.

Jestem trochę zniesmaczony, zmęczony tą kampanią. W mieście i w gminie przelała się fala hejtu

Jerzy Maciej Staniszewski, były burmistrz Bodzanowa

„Szanując demokrację rezygnuję z rywalizacji w II turze wyborów w dniu 21 kwietnia. Gratuluję i życzę przyszłemu burmistrzowi Jarosławowi Dorobkowi realizacji wszystkich zaplanowanych obietnic. Jeszcze raz dziękuję moim wiernym wyborcom” – napisał burmistrz w mediach społecznościowych.

Później w rozmowie z PAP tłumaczył, że powodów jest cala masa. - Jestem trochę zniesmaczony, zmęczony tą kampanią. W mieście i w gminie przelała się fala hejtu, na którą trudno reagować - powiedział. Zapewnił też, że jest człowiekiem spełnionym, bo ma za sobą dwie kadencje. - Kończę w tym roku 70 lat. Pora zająć się rodziną, dziećmi, wnukami” - podkreślił.

Przypomniał m.in., że za jego kadencji przywrócono tam status miasta. „Mam pełną satysfakcję, dlatego, że bardzo dużo zrobiłem dla miasta i dla gminy. Przez dziewięć lat wydałem na inwestycje 106 mln zł.

W niedzielę, w drugiej turze głosowania w wyborach na burmistrza Bodzanowa 56-letni Jarosław Dorobek otrzymał 85,61 proc. poparcia. Zebrał też 312 głosów przeciwnych.

„Wielkie podziękowania za Wasze zaangażowanie, udział w II turze wyborów i każdy oddany na mnie głos. Jak wynika z oficjalnych danych oddaliście 1 856 głosów 'za', co stanowi 85 proc. wszystkich głosów” – pisał w mediach społecznościowych Jarosław Dorobek.

W rozmowie z nami podkreśla, że jest wdzięczny mieszkańcom, że się zmobilizowali i poszli zagłosować. – Postaram się nie zawieść ich zaufania. Zamierzam wszystkie obszary ogarniać szeroką falą, by żaden ważny obszar w mieście nie ginął. Jesteśmy w nowej perspektywie unijnej, są środki z KPO więc będziemy z nich korzystać – zapowiada nowo wybrany burmistrz Bodzanowa. Dodaje, że na początku gdzie zwiększyć partycypację mieszkańców w zarządzaniu gminą, bo tego dotąd brakowało.

Wybory samorządowe 2024: W gminie Domaradz też był tylko jeden kandydat w II turze

Bodzanów nie jest jedyną gminą, gdzie w drugiej turze był tylko jeden kandydat. Podobnie było m.in. w gminie Domaradz na Podkarpaciu. Tam Marcin Tarabuła dostał 21 kwietnia 89,69 proc. głosów. Dotychczasowy wójt gminy Domaradz – Jan Kędra - który też dostał się do drugiej tury wyborów, wycofał swoją kandydaturę.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe: Na Podlasiu o wyborze wójta zdecydował jeden głos

Wójt Kędra w pierwszej turze zdobył ponad 31 procent poparcia. Marcin Tarabuła ponad 46 proc. poparcia, a trzeci kandydat, Zbigniew Leń z PiS — ponad 22 proc.

- Niedzielne głosowanie pokazało dobitnie, że mieszkańcy gminy Domaradz postanowili samodzielnie zadecydować o jej przyszłości, bez pozostawiania rozstrzygnięcia w gestii Rady Gminy, czy - w skrajnym przypadku - przedstawicieli Rady Ministrów. Stanowi to wyraz szacunku dla demokracji obywatelskiej i jednocześnie realizację praw, za które walczyli i umierali nasi przodkowie – ogłosił świeżo wybrany wójt gminy Domaradz.

Dodał, że jest wdzięczny za każdy oddany na niego głos. - Paradoksalnie, doceniam również głosy przeciwne, gdyż nigdy nie zamykam się na konstruktywną krytykę. Mam nadzieję, że swoją pracą nie zawiodę oczekiwań zwolenników i zasłużę na zaufanie przeciwników – zapowiada Marcin Tarabuła.

Tarabuła mówi też, że liczy na owocną współpracę z nową, mocno odmienioną kadrowo, Radą Gminy.

- Wierzę, że niezależnie od reprezentowanych poglądów, czy środowisk politycznych, ostatecznie wszystkim nam leżeć będzie na sercu dobro Gminy Domaradz – podkreśla nowy wójt.

- Dołożę wszelkich starań, żeby nie zawieść waszego zaufania. Wszystkie głosy przeciw traktuję jako dodatkowe wyzwanie do pracy na rzecz całej naszej wspólnoty – zapowiedział nowo wybrany burmistrz Bodzanowa.

Bodzanów: Miasto, na czele którego stał wójt

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Krzyże w urzędach. Czy inne miasta pójdą w ślady Warszawy i Rafała Trzaskowskiego?
Z regionów
Największe polskie miasta skorzystały na akcesji do Unii Europejskiej
Z regionów
Arkadiusz Wiśniewski: Przez ostatnie lata przeciwstawiano jedne samorządy drugim
Z regionów
Wojna Rosji z Ukrainą sprawi, że autobusy w Polsce będą jeździć rzadziej?
Z regionów
Półkolonie w swoim mieście. Samorządy przygotowują wypoczynek dla najmłodszych
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?