Wybory samorządowe 2024: Jak znaleźć się w spisie wyborców?

Aby móc zagłosować na miejscu mieszkańcy już powinni składać wnioski o zameldowanie na pobyt stały, albo o ujęcie w stałym obwodzie głosowania – apelują władze miast przed wyborami samorządowymi.

Publikacja: 08.02.2024 15:44

Wybory samorządowe 2024: Jak znaleźć się w spisie wyborców?

Foto: Adobe Stock

- Do zameldowania się w Gdańsku zachęcamy mieszkańców od trzech lat, zatem i teraz będziemy przypominać o obowiązku meldunkowym, zwłaszcza, że w wyborach samorządowych głosujemy w miejscu stałego zamieszkania. Dodatkowo będziemy prowadzić kampanię informacyjno-promocyjną – zapowiada Paulina Chełmińska, z gdańskiego magistratu.

Kiedy odbędą się wybory samorządowe 2024?

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a dwa tygodnie później czeka nas druga tura tam gdzie będzie konieczna w wyborach prezydentów, burmistrzów czy wójtów.

Samorządowcy już zachęcają nowych mieszkańców by meldowali się w miejscu zamieszkania lub aktualizowali swój adres w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Wybory samorządowe 2024: Prawo do głosowania daje albo stały meldunek, albo spis wyborców

- W spisach wyborców w wyborach samorządowych znajdą się wyłącznie ci wyborcy, którzy są ujęci w danym obwodzie głosowania na stałe – przypomina krakowski magistrat.

Czytaj więcej

Zbliża się doroczne spotkanie samorządowców

Urzędnicy podkreślają, że w wyborach samorządowych nie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania ani pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania. Aby zmienić komisję wyborczą, w której głosujemy, trzeba zaktualizować swój stały adres w Centralnym Rejestrze Wyborców. Można to zrobić na dwa sposoby. Jeden to zameldowanie na pobyt stały. Formalności można załatwić w Urzędzie Miasta, Gminy czy Dzielnicy bądź on-line. Drugi sposób to złożenie wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Można to zrobić w urzędzie lub online.

Podział administracyjny Polski

Podział administracyjny Polski

PAP

„Trzeba pamiętać, aby dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające fakt stałego zamieszkiwania pod tym adresem, np. imienne rachunki za media w tym lokalu, dokumenty potwierdzające własność, pierwsza strona swojego rozliczenia podatkowego z tym adresem” – wyliczają krakowscy urzędnicy. Przyznają oni, że spodziewają się, iż zwłaszcza ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców będzie się cieszyć dużą popularnością w ostatnich dniach przed wyborami.

„A takie postępowanie wiąże się jednak z koniecznością przeprowadzenia postępowania, w którym organ gminy potwierdza, że wnioskodawca mieszka pod wskazanym adresem, a które kończy się wydaniem decyzji o ujęciu w stałym obwodzie głosowania. Termin na wydanie decyzji wynosi zaledwie pięć dni” – podaje krakowski magistrat.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Dramatyczny apel Rafała Trzaskowskiego. Czego boi się prezydent Warszawy?

Na razie urzędnicy z Krakowa nie widzą jeszcze znaczącego wzrostu zainteresowania tymi usługami, dlatego ich zdaniem jest to dobry moment, aby wszelkie formalności załatwić właśnie teraz.

„Osoby, które nie są pewne tego, czy są ujęte we właściwym stałym obwodzie głosowania, mogą samodzielnie sprawdzić za pomocą e-usługi udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji” – radzą urzędnicy.

Wybory samorządowe 2024: Liczba wyborców będzie większa

Także inne miasta namawiają do meldunku czy wpisywania się do rejestru wyborców.

W Gdańsku na koniec 2023 roku w stałym rejestrze wyborców ujętych było 341 063 osób. Przed wyborami parlamentarnymi dopisało się 2 249 wyborców, a przed samorządowymi w roku 2018 – 2,5 tys.

- Należy przy tym pamiętać, że w październiku 2023 r. miejsce głosowania zmieniło ponad 45 tysięcy wyborców. Część z nich zapewne mieszka w Gdańsku na stałe i złożą wnioski o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Szacujemy, że takich wyborców może być ok. 20 tysięcy – przewiduje Paulina Chełmińska z gdańskiego ratusza.

W tym roku złożono 14 takich wniosków. - Najwięcej wniosków zapewne wpłynie do urzędu w marcu – przewiduje urzędniczka. I dodaje, że aby głosować w Gdańsku w kwietniu można zameldować się najpóźniej 5 kwietnia do godziny 15 (w godzinach pracy urzędu).

Wybory samorządowe 2024 - kalendarz wyborczy

Wybory samorządowe 2024 - kalendarz wyborczy

PAP

W Łodzi uprawnionych do głosowania jest 491 164 wyborców. W styczniu wpłynęło 18 wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.

„Obecnie trudno jest szacować o ile liczba wyborców wzrośnie przed wyborami. Przy ostatnich wyborach samorządowych w 2018 roku z możliwości dopisania się do rejestru wyborców w Łodzi skorzystało 2 178 wyborców” – podaje łódzki ratusz.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: PiS w terenie. Spotkania wkurzonych Polaków

Urzędnicy spodziewają się, że w najbliższych wyborach samorządowych ta liczba będzie większa, dlatego już proszą wyborców, aby nie zwlekali ze składaniem wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania do ostatniej chwili. „Z wieloletniego doświadczenia można się spodziewać, że największa liczba wniosków wpłynie w okresie trzech tygodni przed wyborami” – przyznaje łódzki magistrat.

Wybory samorządowe 2024: W Warszawie prawa do głosowania w wyborach nie ma ponad 300 tys. mieszkańców

Według danych na koniec ubiegłego roku stolicy w oficjalnie żyje 1 636 816 mieszkańców z czego 1 313 007 to osoby z prawem do głosowania.

- Wysyp wniosków nastąpi w czasie poprzedzającym wybory tak wynika z doświadczenia – przekazało nam biuro prasowe stołecznego ratusza.

Od 1 stycznia do dnia zarządzenia wyborów samorządowych czyli do 29 stycznia Warszawie wydano 89 decyzji o ujęciu w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania oraz pięć decyzji o odmowie ujęcia.

Warszawski ratusz zapowiada, że w stolicy tradycyjnie będzie prowadzona kampania informacyjna uświadamiająca w zakresie możliwości głosowania w mieście.

1 313 007

Tyle osób jest uprawnionych do głosowania w Warszawie

„Każda osoba która zamelduje się na pobyt stały pod adresem znajdującym się na terenie Warszawy najpóźniej w piątek (5.04) do godziny 16 będzie mogła głosować w Warszawie” – podkreślają urzędnicy.

Jeżeli ktoś złoży wniosek o dopisanie do rejestru wyborców pod adresem znajdującym się na terenie Warszawy bez meldunku na pobyt stały musi liczyć się z tym, ze urząd będzie prowadził postępowanie administracyjne, które ma sprawdzić, czy dana osoba przebywa pod wskazanym adresem. Takie postępowanie zgodnie z kodeksem wyborczym może trwać do pięciu dni.

Wybory samorządowe 2024: Część wyborców będzie czekać do ostatniej chwili

W Poznaniu na koniec 2023 roku 376 996 osób było ujętych w stałym obwodzie głosowania (uprawnieni do głosowania). - Z naszych szacunków wynika, że do wyborów samorządowych liczba wyborców w Poznaniu może wzrosnąć o około 25 tys. Tyle wniosków spodziewamy się przyjąć – mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania.

Pelczarski podkreśla, że Urząd Miasta od lat podejmuje działania promocyjne, które mają na celu realizację obowiązku meldunkowego i przed wyborami samorządowymi również będzie prowadził akcję promującą zameldowanie, ale niestety z uwagi na powszechne przekonanie o tym, ze „meldunek został zlikwidowany” liczba osób zameldowanych w Poznaniu systematycznie maleje.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024. Tobiasz Bocheński kandydatem PiS na prezydenta Warszawy

Do końca stycznia w Poznaniu wpłynęło 19 wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. - Spodziewamy się, że największa liczba wniosków zostanie złożona w okresie od połowy marca do 5 kwietnia – podaje dyr. Pelczarski. Zapewnia, że urzędnicy zrobią wszystko, aby wnioski rozpatrzyć przed wyborami.

Według meldunku okresowego za IV kwartał 2023 r., we Wrocławiu było 466 301 wyborców. - Liczba osób uprawnionych do głosowania z pewnością wzrośnie. Przed wyborami samorządowymi w 2018 roku wpłynęło ponad 5,4 tys. wniosków o dopisanie do rejestru wyborców – wspomina Marcin Obłoza, z wrocławskiego ratusza. Dodaje, że miasto szacuje, że przy okazji najbliższych wyborów wpłynie więcej wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania, niż wpłynęło na poprzednie wybory.

Urzędnicy proszą wyborców, aby nie zwlekali ze składaniem wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania do ostatniej chwili

- Z uwagi na rozpowszechnienie korzystania z usług elektronicznych, wzrost liczby wpływających wniosków może wynieść nawet 100 proc. – mówi wrocławski urzędnik.

W okresie przedwyborczym uruchomiona zostanie lokalna wyszukiwarka obwodów oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.

- Z doświadczenia wynika, że największa liczba wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania wpływa do urzędu w dwóch ostatnich tygodniach przed wyborami – mówi Marcin Obłoza.

Frekwencja w wyborach samorządowych

Frekwencja w wyborach samorządowych

PAP

- Do zameldowania się w Gdańsku zachęcamy mieszkańców od trzech lat, zatem i teraz będziemy przypominać o obowiązku meldunkowym, zwłaszcza, że w wyborach samorządowych głosujemy w miejscu stałego zamieszkania. Dodatkowo będziemy prowadzić kampanię informacyjno-promocyjną – zapowiada Paulina Chełmińska, z gdańskiego magistratu.

Kiedy odbędą się wybory samorządowe 2024?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Jak Polska świętuje wstąpienie do Unii Europejskiej
Materiał partnera
Niebanalne podróże po Mazowszu. Doskonały wybór na majówkę
Materiał partnera
Sen o niekończących się szutrach
Materiał partnera
Dolny Śląsk zaprasza do aktywnego spędzania czasu
Materiał partnera
Olsztyn? Rowerem!