Na oferty ZDMK czeka do 13 lutego. Podobne aukcje odbywają się też w innych miastach, ale nie wszystkich. - Wszystkie wraki które sprzedajemy, przeszły wcześniej na własność miasta. Wrak, jeśli przez dłuższy czas stoi i niszczeje w jednym miejscu, może zostać zgodnie z prawem odholowany. Decyzję o tym podejmuje zawsze policja lub straż miejska, zwykle wtedy, gdy auto po prostu zaczyna stanowić niebezpieczeństwo, np. wycieka olej, albo ktoś się może pokaleczyć o zbitą szybę – informuje Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.
W listopadzie 2023 roku warszawski ZDM zorganizował po raz szósty taką licytację. Pierwsza odbył się jesienią 2021 roku. W sumie, w sześciu postępowaniach, nowych nabywców znalazło 189 wraków, a miasto zarobiło na tym ok. 1,3 mln
Kraków organizuje aukcję ulicznych wraków
Zarząd Dróg Miasta Krakowa sprzedaje porzucone samochody zebrane z krakowskich ulic. Tym razem pod młotek pójdą 22 pojazdy. Na miejski parking trafiają samochody, które wyglądają jak nieużywane bądź stwarzają zagrożenie dla środowiska lub te, które utrudniają ruch bądź zagrażają bezpieczeństwu.
- Pojazdy, które nie zostały zakwalifikowane jako wraki, trafiają na aukcję. Każdorazowo można liczyć na auta warte uwagi – podaje krakowski magistrat.
Czytaj więcej
Wrak statku, który osiadł 43 lata temu na plaży na wyspie Zakintos, to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Grecji. Jednak statek coraz bardziej niszczeje. Władze obawiają się więc, że kiedy się rozpadnie, ucierpią dochody wyspiarzy.