Rozpoczynają się ferie zimowe. Jakie atrakcje czekają w miastach na dzieci?

Ferie zimowe rozpoczęły się 13 stycznia dla uczniów czterech województw. Ci, którzy nie wyjechali na wypoczynek, mogą skorzystać z akcji „Zima w mieście”. Jednak wiele zajęć jest płatna.

Publikacja: 13.01.2024 10:32

W czterech województwach dzieci rozpoczęły ferie

W czterech województwach dzieci rozpoczęły ferie

Foto: Adobe Stock

W tym roku w pierwszej kolejności zimowe ferie zaczynają się dla uczniów województw zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz mazowieckiego. - Na dwa tygodniowe turnusy „Zimy w Mieście” przygotowaliśmy łącznie ponad 13 tys. miejsc w 90 placówkach – mówi nam Jakub Leduchowski, rzecznik stołecznego ratusza.

„Zima w mieście” w Warszawie: Rodzice płacą za każdy dzień

Tegoroczna edycja akcji „Zima w mieście” w stolicy rozpoczyna się już 15 stycznia i potrwa do końca ferii zimowych, czyli do 26 stycznia.

- Akcja cieszy się ogromną popularnością – w zeszłym roku wzięło w niej udział niemal 9 tys. uczniów z całej Warszawy – mówi Jakub Leduchowski.

W ramach „Zimy w Mieście” warszawscy uczniowie oraz dzieci mieszkające w stolicy, będą miały zapewnioną opiekę oraz różnorodne zajęcia. - Można skorzystać z oferty dziennej opieki, wyżywienia, w tym ciepłego posiłku oraz bogatej oferty zajęć dla uczestników taka forma półkolonii, które organizujemy w wybranych placówkach oświatowych – podaje rzecznik.

Czytaj więcej

Gdzie ferie będą najdroższe? Wszędzie trzeba uważać na oszustów

Opłaty za udział w tegorocznej akcji są na niezmienionym poziomie. W tym roku, podobnie jak rok temu, stawka dzienna wynosi 50 zł, z czego 20 zł za dwa posiłki w tym jeden ciepły, oraz 30 zł za opiekę.

- Pobyt każdego uczestnika akcji dofinansowuje stołeczny samorząd - wszystko po to, aby wspierać warszawskie rodziny. W tym roku na dwa tygodniowe turnusy „Zimy w Mieście” przygotowaliśmy łącznie ponad 13 tys. miejsc w 90 placówkach – mówi Jakub Leduchowski.

W czasie ferii zimowych w Warszawie uczniowie będą mogli również korzystać m.in. z bezpłatnej oferty zajęć sportowych – na dzieci i młodzież czekają pływalnie, boiska, sale sportowe, korty tenisowe oraz lodowiska. I tak np. w Ośrodku „Solec” będą zajęcia z gry w siatkówkę, koszykówkę, badmintona. Podobnie na „Polonii”. Warszawscy uczniowie będą mogli korzystać bezpłatnie z basenu i pływania rekreacyjnego w Ośrodkach „Namysłowska”, „Grzybowska”, „Inflancka”, „Polonia” oraz „Rozbrat”. A na Górce Szczęśliwickiej w dni powszednie dzieci i młodzież będą mieli jeździć na nartach, a także deskach snowboardowych, a na Torze Łyżwiarskim „Stegny” jeździć na łyżwach. Pełną ofertę „Zimy w mieście” rodzice znajdą tutaj.

Ponad 40 wrocławskich placówek oświatowych zaprasza najmłodszych na zimowy wypoczynek - w formie półkolonii, które są płatne lub darmowych tzw. Otwartych sal

Województwo dolnośląskie: Tańsze warsztaty, droższe półkolonie

Z kolei Opole przygotowało ok. 150 różnych zajęć dla uczniów. - Zdecydowana większość z nich jest darmowa. Wśród nich są warsztaty, zajęcia i spotkania organizowane m.in. przez Miejską Bibliotekę Publiczną – mówi Adam Leszczyński, rzecznik Urzędu Miasta w Opolu. Dodaje, że dzięki temu, że filie biblioteki są w cały mieście, oferta jest dostępna dla wielu młodych ludzi.

Swoje atrakcje przygotowały też m.in. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Muzeum Polskiej Piosenki, Młodzieżowy Dom Kultury czy Galeria Sztuki Współczesnej. Udział w organizowanych przez nie warsztatach i zajęciach to wydatek zwykle kilkunastu złotych, choć bywają też takie, jak pięciodniowe warsztaty wspinaczkowe za 50 zł., lub pływackie za 60 zł.

Czytaj więcej

Ferie zimowe w biurach podróży. Egipt jak zwykle bezkonkurencyjny

- Mamy też oferty półkolonii, które kosztują 550 i 590 zł. W tym są posiłki, opieka oraz wycieczki. Ceny są porównywalne z zeszłorocznymi – wylicza Adam Leszczyński.

Bogatą ofertę półkolonii ma też Wrocław. Będą zajęcia sportowo-rekreacyjne, muzyczne, przyrodnicze oraz wycieczki do kina, muzeum czy do zoo. Przygotowano w sumie ponad 6 200 miejsc. Zapisy trwają.

W tym roku ponad 40 wrocławskich placówek oświatowych zaprasza najmłodszych na zimowy wypoczynek - w formie półkolonii, które są płatne lub darmowych tzw. Otwartych sal.

– Każda z wrocławskich szkół w ramach półkolonii organizuje własny plan i harmonogram zajęć – dostosowując go do zainteresowań dzieci. Przeważnie są to zajęcia od godz. 7 do 17, tak aby rodzice przed pracą mogli dzieci zawieźć do placówki, a potem je odebrać – mówi Monika Dubec z wrocławskiego ratusza. Będą to m.in. zajęcia sportowo-rekreacyjne, filmowe, muzyczne, przyrodnicze, plastyczne. Nie zabraknie też wyjść do kina, zoo czy jednodniowych wycieczek poza miasto. Koszt tygodniowego turnusu półkolonii szkolnej wynosi średnio od 100 do 300 złotych plus cena posiłku.

W ramach „Otwartych sale” i bezpłatnych zajęć będą zajęcia sportowo-rekreacyjne oraz muzyczne z wykorzystaniem zasobów i infrastruktury szkoły i MDK-ów. W zależności od placówki będą one trwały przez tydzień lub dwa tygodnie ferii.

W tym roku w pierwszej kolejności zimowe ferie zaczynają się dla uczniów województw zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz mazowieckiego. - Na dwa tygodniowe turnusy „Zimy w Mieście” przygotowaliśmy łącznie ponad 13 tys. miejsc w 90 placówkach – mówi nam Jakub Leduchowski, rzecznik stołecznego ratusza.

„Zima w mieście” w Warszawie: Rodzice płacą za każdy dzień

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Samorząd płaci za pomoc sąsiedzką. Na co można w ramach niej liczyć?
Z regionów
Co pasażerowie zostawiają w autobusach i tramwajach?
Z regionów
W miastach powstają ogrody społeczne. Czym są?
Z regionów
Polskie miasta mają problem z toaletami publicznymi
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Z regionów
Chaos reklamowy w miastach ma się wyśmienicie
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą