Drugie życie wyborczych banerów. Cieplejsza buda dla bezdomniaków

Byli kandydaci do parlamentu, czy nowo wybrani posłowie sprzątają banery. Wiele z nich trafia do schronisk dla bezdomnych zwierząt.

Publikacja: 23.10.2023 10:45

Drugie życie wyborczych banerów. Cieplejsza buda dla bezdomniaków

Foto: Adobe Stock

- Niezależnie od wyborów, słowa dotrzymuje. Są jeszcze kandydaci, których nie wybraliście – napisał w mediach społecznościowych Łukasz Litewka, nowowybrany poseł Lewicy z Sosnowca.

Startował z ostatniego miejsca na liście, a przebił lidera Lewicy Włodzimierza Czarzastego zdobywając niemal dwukrotnie więcej głosów.

Na plakatach wyborczych promował się z bezdomnymi zwierzętami. Część z nich znalazła już swój dom, ale część nadal czeka.

Sprzątają sami, sprzątają sztaby

W środę Łukasz Litewka rozpoczął zbiórkę swoich banerów, które jak zapowiedział trafią do schroniska dla bezdomnych zwierząt.

-Tak jak obiecałem przed wyborami: przekażemy je do schroniska by w zimę chroniły psiaki od wiatru. Kampania która ma sens, nawet po kampanii – dodał Łukasz Litewka.

Nie on jeden samodzielnie zbiera plakaty. Już w poniedziałek zaczął to robić Jarosław Wałęsa, poseł Platformy Obywatelskiej.

- W przestrzeni miejskiej nie ma już żadnych moich banerów! Wczoraj od samego rana do późnej nocy oczyszczaliśmy Gdańsk i Sopot z moich materiałów wyborczych. Jeśli jakiś nam umknął, proszę o informację – zaapelował poseł Wałęsa.

Dodał, że osoby, które wywiesiły plakaty mogą je zachować, albo sztab je odbierze. W czwartek okazało się, że kilka banerów jeszcze wisi. – Dziękuję za wszystkie zgłoszenia dotyczące banerów, które omyłkowo zapodziały się jeszcze na mieście. Reagujemy i ściągamy je na bieżąco! – zapewnia poseł Wałęsa.

Usuwaniem banerów wraz ze sztabem zajął się też Dariusz Matecki, nowo wybrany poseł Suwerennej Polski. - Cztery lata temu wiele oddałem do schroniska dla zwierząt. Zamiast wyrzucać można to wykorzystać np. do przykrycia drewna, czy do wyłożenia pierwszej warstwy pod oczko wodne Jeśli ktoś potrzebuje to dajcie znać – napisał w mediach społecznościowch.

Michał Gramatyka śląski poseł „Trzeciej Drogi” zapewnia, że posprząta po sobie w ciągu kilku najbliższych dni. - Jeśli jednak chcesz mi w tym pomóc to czuj się swobodnie - moje banery można zdejmować i przekazywać komu trzeba. Znam jednego kolesia, który mojej facjaty używa w charakterze obrusu na ogrodowy stolik – napisał poseł Gramatyka.

Mają na to miesiąc, później czeka grzywna

Banery przydadzą się w schroniskach by osłonić kojce od wiatru. Taki krok na Facebooku ogłosił też Robert Popkowski, który do Sejmu kandydował z list PiS z Konina. – Zachęcam do podobnego wsparcia – zwrócił się do innych kandydatów.

Schronisko Wyborcze banery schroniska mogą użyć do ochrony karmy przed wodą, czy jako wzmocnienie boksów. Zimą plandeki mogą służyć do ocieplenia bud, a latem chronią przez nagrzewaniem się dachów. – One się czasem przydają – mówią wolontariusze, którzy pracują w jednym z mazowieckich schronisk.

Andrzej Dziuba, wieloletni prezydent Tychów, a obecnie nowo wybrany senator Koalicji Obywatelskiej przyznał, że trwa powyborcze sprzątanie banerów. - Trafią one do Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych i zostaną wykorzystane m.in. w miejskim schronisku dla zwierząt czy na cmentarzu komunalnym – zapowiedział były prezydent Tychów. I apeluje do wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu, których banery czy plakaty pojawiły się w przestrzeni miejskiej, by zadbali o estetyczny wygląd naszego pięknego miasta!.

Komitety wyborcze mają obowiązek usuwania materiałów wyborczych. Mają na to 30 dni licząc od dnia głosowania.

Za niedopełnienie tego obowiązku pełnomocnik wyborczy może otrzymać grzywnę w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł. Ponadto służby - straż miejska lub policja - usuwają na koszt komitetów wyborczych ogłoszenia, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu ludzi czy bezpieczeństwu na drodze.

Nie wszystkie schroniska przyjmują banery, dlatego warto wcześniej zadzwonić i sprawdzić. Część banerów trafi do schronisk w Ukrainie.

- Niezależnie od wyborów, słowa dotrzymuje. Są jeszcze kandydaci, których nie wybraliście – napisał w mediach społecznościowych Łukasz Litewka, nowowybrany poseł Lewicy z Sosnowca.

Startował z ostatniego miejsca na liście, a przebił lidera Lewicy Włodzimierza Czarzastego zdobywając niemal dwukrotnie więcej głosów.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
W miastach powstają nowe wybiegi dla psów
Z regionów
Jak samorządowcy wspierają działkowców. Powstają siłownie i place zabaw
Z regionów
W Sokółce powstaje biblioteka z miejscem do robienia sobie selfie
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Dopilnuj, żebyś był w spisie
Z regionów
Krzyże w urzędach. Czy inne miasta pójdą w ślady Warszawy i Rafała Trzaskowskiego?
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy