Miliardy na inwestycje. Kolej pojedzie na zielonym prądzie

Rośnie liczba regionalnych przewoźników kolejowych, którzy będą wykorzystywać energię elektryczną wytwarzaną w elektrowniach wiatrowych lub solarnych.

Publikacja: 23.07.2021 13:50

Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM) w lipcu uruchomiła projekt z wykorzystaniem paneli fotowoltaiczn

Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM) w lipcu uruchomiła projekt z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych. Pozwolą w ciągu roku wyprodukować ok. 100 MWh energii

Foto: fot. adobestock / vivoo

Szacuje się, że kolejowe inwestycje w OZE mogą w ciągu dekady osiągnąć wartość od 6 do 10 mld zł. A przy tym stworzyć rynek dla małych i średnich lokalnych firm działających w pobliżu linii kolejowych.

Przykładem jest Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM), która w połowie czerwca rozpoczęła elektryfikację linii, a w lipcu uruchomiła kolejny elektryczny projekt – tym razem z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych. Pozwolą w ciągu roku wyprodukować ok. 100 MWh energii. To ok. 5 proc. rocznego zapotrzebowania energetycznego spółki.

Dwie mikroinstalacje o mocy 50 kWp każda zbudowano na nasypie wzdłuż torowiska pomiędzy siedzibą kolei, a przystankiem PKM Gdańsk Matarnia. Jak informuje spółka, wielkość farmy jest uzależniona od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który obecnie nie pozwala na założenie większej instalacji.

Mniejszy ślad węglowy…

Szacuje się, że co najmniej 95 proc. energii wyprodukowanej przez panele PKM wykorzysta na własne potrzeby. Pozostała część zostanie rozliczona z Energa-Operator w systemie prosumenckim. Według Grzegorza Mocarskiego, prezesa PKM, przy aktualnych cenach energii elektrycznej, a także braku dotacji na realizację przedsięwzięcia, inwestycja powinna się zwrócić w mniej niż 8 lat.

– Jednak największym plusem tego rozwiązania jest rozpoczęcie przez PKM korzystania z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu zmniejsza się nasz ślad węglowy – podkreśla Mocarski. Trwałość paneli zapewnia możliwość wykorzystania ich wydajności po 25 latach na poziomie ponad 80 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Elektryfikują kolej. Będzie szybsza i wygodniejsza

– Takie inwestycje w skali całego województwa pozwalają nie tylko zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, ale także poprawić bilans energetyczny i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu – komentuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Zieloną energię będzie wykorzystywać także regionalny przewoźnik kolejowy w województwie śląskim. Koleje Śląskie podpisały list intencyjny z PKP Energetyka – spółką koordynującą realizację programu Zielona Kolej – dotyczący zakupów energii wytworzonej w elektrowniach solarnych i wiatrowych oraz jej produkcji przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznych.

Obie firmy będą współpracować przy budowie instalacji na dachach budynków należących do przewoźnika. Każda z instalacji będzie miała moc nieprzekraczającą 50 kW. Energia zostanie wykorzystywana do zasilania infrastruktury Kolei Śląskich.

…i 25 proc. mniejsze zużycie energii

Obecnie zdecydowana większość taboru używanego przez Koleje Śląskie to pojazdy o napędzie elektrycznym. Jednak prawie trzy czwarte energii trakcyjnej wytwarzają elektrownie węglowe. Dzięki umowie z PKP Energetyka, Koleje Śląskie docelowo maja zmniejszyć swój ślad węglowy o ponad 38 tys. ton dwutlenku węgla rocznie.

Według władz regionu, podpisane porozumienie wpisuje się w strategię rozwoju województwa „Zielone Śląskie 2030”.

Chcemy stawiać nie tylko na zmniejszanie emisji dwutlenku węgla, ale i na rozwój energetyki OZE w regionie – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

W maju podobne porozumienie podpisał regionalny przewoźnik z województwa łódzkiego – Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA).

– Wprowadziliśmy już rekuperację i eco-driving, dzięki czemu zużywamy w ciągu roku średnio o 25 proc. mniej energii. Kolejnym, naturalnym kierunkiem jest przejście na zasilanie z OZE. Pozwoli nam to zaoferować podróże neutralne klimatycznie – mówił Janusz Malinowski, prezes ŁKA. Infrastrukturę przewoźnika ma zasilać również energia z instalacji fotowoltaicznych znajdujących się na terenach i budynkach należących do przewoźnika.

Kolej bardziej ekologiczna

Według łódzkiego urzędu marszałkowskiego, udział ŁKA w programie Zielona Kolej będzie przyczyniać się do poprawy klimatu. Wiąże się to ze stopniowym przechodzeniem na przyjazne dla środowiska źródła produkcji i wykorzystania energii. Jest to istotne ze względu na plany rozwoju systemu transportowego w regionie.

CZYTAJ TAKŻE: Śląska aglomeracja z własną koleją. Pomoże rządowy program

– Ale zamierzamy to robić z troską o środowisko, wykorzystując nowoczesne technologie i inwestując w tabor, który będzie bezpieczny dla klimatu – zaznacza marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Do programu Zielona Kolej przystępują nie tylko przewoźnicy pasażerscy. Już wcześniej zdecydowało się na to dwóch przewoźników towarowych: DB Cargo Polska i CTL Logistics. Realizowany przez Centrum Efektywności Energetycznej Kolei program zakłada przejście branży kolejowej na zasilanie energią z OZE w 85 proc. do 2030 roku. Jego realizacja ma sprawić, że kolej stanie się bardziej ekologiczna, wpływając przez to na wzrost konkurencyjności całego sektora.

Szacuje się, że kolejowe inwestycje w OZE mogą w ciągu dekady osiągnąć wartość od 6 do 10 mld zł. A przy tym stworzyć rynek dla małych i średnich lokalnych firm działających w pobliżu linii kolejowych.

Przykładem jest Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM), która w połowie czerwca rozpoczęła elektryfikację linii, a w lipcu uruchomiła kolejny elektryczny projekt – tym razem z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych. Pozwolą w ciągu roku wyprodukować ok. 100 MWh energii. To ok. 5 proc. rocznego zapotrzebowania energetycznego spółki.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Krzyże w urzędach. Czy inne miasta pójdą w ślady Warszawy i Rafała Trzaskowskiego?
Z regionów
Największe polskie miasta skorzystały na akcesji do Unii Europejskiej
Z regionów
Arkadiusz Wiśniewski: Przez ostatnie lata przeciwstawiano jedne samorządy drugim
Z regionów
Wojna Rosji z Ukrainą sprawi, że autobusy w Polsce będą jeździć rzadziej?
Z regionów
Półkolonie w swoim mieście. Samorządy przygotowują wypoczynek dla najmłodszych
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?