Pojechać na lajkoniku, czyli siedzenie z miejskim symbolem

Pojazdy komunikacji miejskiej są dziś nie tylko malowane w barwy miasta. Także siedzenia zawierają elementy kojarzone z daną metropolią. Nowy symbol miasta, który wykorzystywany będzie na tapicerce tramwajów, wybierają właśnie wrocławianie.

Publikacja: 29.03.2021 15:10

O tym, jaki symbol znajdzie się w nowych tramwajach, mieszkańcy Wrocławia zdecydują w internetowym g

O tym, jaki symbol znajdzie się w nowych tramwajach, mieszkańcy Wrocławia zdecydują w internetowym głosowaniu

Foto: Adobestock / lenaivanova2311

– Już od 2012 roku na tapicerkach siedzeń w tramwajach i autobusach stosujemy design wykorzystujący motyw lajkonika – jeden z symboli Krakowa, nawiązuje do pochodu Lajkonika, jednej z najstarszych krakowskich tradycji o 200-letniej historii – mówi Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK.

Symbol na siedzeniu

Lajkonik jest wpisany do „Księgi identyfikacji wizualnej pojazdów komunikacji miejskiej w Krakowie” i jest już obecny w niemal wszystkich krakowskich pojazdach.

Zakup pojazdów z tym rozwiązaniem nie wpływa na wzrost kosztów. Warto zaznaczyć, że w najnowszych kupowanych przez MPK SA tramwajach o nazwie Lajkonik, do projektu malowania zewnętrznego tych wagonów wykorzystano nie tylko krakowskie barwy, ale także właśnie motyw lajkonika – mówi Marek Gancarczyk.

CZYTAJ TAKŻE: Tramwaje wyłącznie niskopodłogowe? W tym mieście się udało

Także łódzkie MPK od lat stosuje wzór ze swoim logiem. – Zawsze nowy tabor dostarczany jest do MPK-Łódź z odpowiednią tapicerką – mówi Agnieszka Magnuszewska, rzecznik łódzkiego MPK.

Dodaje, że podczas modernizacji wagonów również przewoźnik stosuje taką samą tapicerkę. – Pojazdy z indywidualnym wzorem na tapicerce nie są droższe – zapewnia Agnieszka Magnuszewska.

Miejskie symbole na tapicerce są też od lat w komunikacji stołecznej. Można tam zobaczyć Pałac Kultury, czy warszawską Syrenkę.

Szukają nowego symbolu

Własne symbole na tapicerce ma też wrocławskie MPK. A w nowych tramwajach Moderus Gamma, które przyjadą do Wrocławia w ramach dużego zamówienia na 46 sztuk pojazdów niskopodłogowych, będzie tapicerka z motywem wybranym przez mieszkańców w internetowym plebiscycie.

Do wyboru jest litera „W” nawiązująca do wrocławskiego herbu, most Grunwaldzki, Hala Stulecia i stojąca przed nią iglicą, oraz brama wrocławskiego ZOO.

– Bylibyśmy dumni, gdyby to wzór z bramą do zoo został wybrany do nowych tramwajów. Nasz ogród zoologiczny to uniwersalny symbol Wrocławia, rozpoznawalny w całym kraju i najstarsza spółka miejska – wylicza Joanna Kij z ZOO Wrocław.

CZYTAJ TAKŻE: Komunikacja miejska w opałach. Czy bilety zdrożeją?

Z kolei Magdalena Piasecka, prezes spółki Hala Ludowa, przekonuje, że to właśnie motyw z budowlą Maxa Berga i Iglicą, powinien znaleźć się na fotelach nowych tramwajów.

– Hala Stulecia jest unikatowa, jedyna w swoim rodzaju, stworzona przez architekta, którego geniusz potwierdza nowatorska na owe czasu konstrukcja. Hala Stulecia to symbol nowoczesności, znacznie wyprzedzająca swoje czasy i jednocześnie katedra demokracji, która miała umożliwić społeczeństwu szeroki dostęp do widowisk kulturalnych, zawodów sportowych, wystaw – podkreśla Magdalena Piasecka.

Na nowy symbol tapicerki w nowych wrocławskich tramwajach mieszkańcy tego miasta mogą głosować do dziś, 29 marca.

– Już od 2012 roku na tapicerkach siedzeń w tramwajach i autobusach stosujemy design wykorzystujący motyw lajkonika – jeden z symboli Krakowa, nawiązuje do pochodu Lajkonika, jednej z najstarszych krakowskich tradycji o 200-letniej historii – mówi Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK.

Symbol na siedzeniu

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza
Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Z regionów
Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego