Burmistrz Krynicy: Nie tworzymy Forum przeciwko komuś

Forum Gospodarcze oznacza dla miasta korzyści prestiżowe i wizerunkowe, a branża hotelarska może liczyć na konkretny zastrzyk finansowy – zapowiada Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju. To miasto będzie współorganizatorem Forum Gospodarczego. Przez niemal 30 lat w Krynicy-Zdrój organizowane było Forum Ekonomiczne.

Publikacja: 05.03.2021 17:52

Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju

Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju

Foto: mat.pras.

Zamiast Forum Ekonomicznego, które wyprowadziło się z Krynicy do Karpacza, będzie Forum Gospodarcze. Wiadomo już kiedy dokładnie ta impreza się odbędzie?

Wychodzimy z założenia, że ma to być kontynuacja dotychczasowo przeprowadzanej imprezy, w grę wchodzi więc drugi tydzień września.

Do kogo będzie skierowana i czemu ma służyć ta nowa impreza?

Forum Gospodarcze ma być płaszczyzną wymiany poglądów, prowadzenia dyskusji merytorycznych na bardzo wysokim poziomie w zakresie tematów tak gospodarczych, jak i politycznych.

To będzie konkurencja wobec Forum Ekonomicznego w Karpaczu?

Nie tworzymy tej imprezy przeciwko komuś, albo w celu konkurowania z kimś. Impreza ma odbyć się w sercu Krynicy – miejscu które od lat przyciąga elity polskie i międzynarodowe, które posiada niepowtarzalny klimat i do którego goście Forum chcą przyjeżdżać.

CZYTAJ TAKŻE: Forum Ekonomiczne rozrusza Karpacz?

Jaką rolę przy organizacji imprezy będzie miało samo miasto, a jaką inni partnerzy zaangażowani w ten projekt?

Organizatorem imprezy będzie wyłoniony do połowy marca operator, z którym Województwo Małopolskie zawrze w imieniu Krynicy-Zdroju i Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A. stosowną umowę. Patronat naukowy nad imprezą obejmie Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Rolą Gminy oraz Uzdrowiska będzie udostępnienie posiadanych powierzchni i obiektów w celu przeprowadzenia tego wydarzenia. Do tej pory Województwo Małopolskie angażowało się w Forum m.in. poprzez wsparcie finansowe, wydaje się że będzie to jeden z filarów udziału województwa Małopolskiego w nowym Forum Gospodarczym.

Forum Ekonomiczne swój prestiż, znaczenie, budowało przez trzy dekady,  więc owej imprezie trudno będzie dorównać, czy zapraszać tak znanych gości. Miasto ma na to pomysł, by Forum Gospodarcze było imprezą znaczącą na mapie wydarzeń kongresowych?

Zamierzeniem naszym jest organizacja lepszej imprezy, niż miało to miejsce do tej pory, chcemy, aby Forum Gospodarcze było znaczącą imprezą. Wiele rzeczy wyjaśni się w najbliższym czasie po wyborze operatora i przedstawieniu szczegółów organizacji Forum Gospodarczego. Fachowcy z branży są zorientowani, co na dotychczasowym Forum Ekonomicznym im się nie podobało od strony organizacyjnej i co należało poprawić lub zrobić inaczej przy organizacji takiego wydarzenia. Spodziewam się organizacji imprezy na naprawdę wysokim poziomie.

CZYTAJ TAKŻE: Twórca Forum Ekonomicznego: Karpacz może nie być ostatecznym wyborem

Jakich korzyści spodziewa się Krynica i jej mieszkańcy z Forum Gospodarczego?

Korzyści dla miasta będą oczywiście prestiżowe i wizerunkowe, a branża hotelarska może liczyć na konkretny zastrzyk finansowy.

Czy ten rok dla miasta zapowiada się lepiej, czy jednak nadal może być trudno z powodu pandemii? Jak pan to widzi?

Co do sytuacji bieżącej to na razie przebieg 2021 roku nie napawa optymizmem. Z drugie strony w 2020 roku ograniczenia w ruchu turystycznym dotyczyły ośmiu miesięcy tego roku. Wydaje się, że gorzej w tym roku nie będzie z uwagi na skalę przechorowania na Covid-19 oraz postęp programu szczepień. Oczywiście budżet w zdecydowanej większości składa się z wydatków sztywnych, mam nadzieję, że nie będziemy musieli ograniczać naszych inwestycji czy też środków na promocję.

Zamiast Forum Ekonomicznego, które wyprowadziło się z Krynicy do Karpacza, będzie Forum Gospodarcze. Wiadomo już kiedy dokładnie ta impreza się odbędzie?

Wychodzimy z założenia, że ma to być kontynuacja dotychczasowo przeprowadzanej imprezy, w grę wchodzi więc drugi tydzień września.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład