Obiad, tenis, strzyżenie. Samorządowcy dorzucają się do WOŚP

Obiad z prezydentem Wrocławia, wspólna przejażdżka z prezydentem Poznania – czy trening tenisa z prezydent Gdańska – to można m.in. wylicytować na aukcjach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Publikacja: 30.01.2021 12:44

Obiad, tenis, strzyżenie. Samorządowcy dorzucają się do WOŚP

Foto: Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia Commons

Darów od samorządowców jest znacznie więcej, a ceny niektórych idą już w tysiące. Część prezydentów weźmie też udział w kwestach na ulicach. Ale z racji bezpieczeństwa – nie podają miejsca, ani godzin zbiórki.

Żakiet prezydent Łodzi, strzyżenie od prezydenta Bydgoszczy

W niedzielę już po raz 29. Finał WOŚP. Mimo tragicznych wydarzeń z 2019 roku, kiedy podczas światełka do nieba został zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, samorządowcy nie są obojętni na ten społeczny zryw. Już kilka tygodni temu wielu z nich wystawiło na aukcję na rzecz WOŚP różne rzeczy na licytacje.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oferuje lekcję tenisa. W piątek wieczorem osiągnęła ona cenę 2,3 tys. zł. Z kolei broszka „Tęczowe auto” – 1350 zł, a koszulka Aleksandry Dulkiewicz – 75 lat Lechii Gdańsk – 760 zł.

Prezydent Warszawy wystawił megafon, którego używał w kampanii prezydenckiej w ubiegłym roku.

– Był ze mną w upalnych Mikołajkach, ulewnym Ciechocinku i wielu innych miejscach. To megafon, który stał się symbolem mojej kampanii prezydenckiej. Jako Warszawa na aukcje WOŚP przekazaliśmy też wiele innych wyjątkowych przedmiotów. Zapraszam do licytacji! – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. W piątek wieczorem za megafon oferowano 8,2 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE: Nie możemy się odgrodzić ochroniarzami

Z kolei prezydent Bydgoszczy Jacek Bruski zostanie fryzjerem – ostrzyże włosy. Chętni za tę usługę już oferują tysiąc złotych.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, wystawił na licytację włoską ucztę w jednej z wrocławskich restauracji. Aktualna cena za wspólną kolację wynosi 10 099 zł. A prezydent Poznania wystawił na aukcję wspólną przejażdżkę rowerową. W piątek wieczorem jej cena sięgała 9999 zł.

Ponadto prezydent Jacek Jaśkowiak przekazał na aukcje WOŚP m.in. 10 limitowanych złotych kart PEKA z własnym podpisem, kalendarz Lecha Poznań na 2021 r. z autografami zawodników, bluzy z napisem „Wolne miasto Poznań” i książki „Wiecznie młodzi, czyli pokolenie mocy” oraz „A nóż widelec”.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk przekazał na aukcję pamiątkę po pierwszym sezonie lubelskiej drużyny żużlowej po powrocie do elitarnej Ekstraligi, uważanej za najlepszą żużlową ligę świata.

– To oprawione zdjęcie z autografami drużyny, która w 2019 r. walczyła na torach, specjalne podziękowania od klubu dla Miasta Lublin i Prezydenta Miasta Lublin oraz okolicznościowy medal od Polskiego Związku Motorowego – mówi Katarzyna Duma, rzecznik prezydenta Lublina.

A prezydent Łodzi Hanna Zdanowska sprzedaje swój czerwony żakiet. Jego cena w piątek wynosiła 105 zł.

Wyjdą z puszkami na miasto

Samorządowcy nie tylko oferują rzeczy na aukcję na rzecz WOŚP, ale sami też zamierzają kwestować.
– Prezydent Rafał Trzaskowski zawsze aktywnie uczestniczył w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Również w tym roku włącza się w WOŚP, nie tylko jako prezydent, ale i wolontariusz.

Kwestowanie będzie przeprowadzone z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa, uwzględniając obostrzenia związane ze stanem epidemii – poinformowała nas Karolina Gałecka, rzecznik prezydenta stolicy.

CZYTAJ TAKŻE: Geblewicz: Miliard tylko dla górskich gmin to psucie państwa

Kwestować zamierza też prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska. – Pani prezydent zbiera od 15 lat na WOŚP. Zawsze w puszkach jest od 30 do 50 tysięcy złotych. W tym roku również będzie kwestować – zapewnia Marcin Masłowski, jej rzecznik. Nie ujawnia jednak godzin i miejsca kwestowania – ze względów bezpieczeństwa.

Do zbiórki przyłączy się też Jacek Sutryk. W związku z 29. Finałem WOŚP we Wrocławiu wszystkie wydarzenia oraz koncerty przeniesiono do przestrzeni wirtualnej. W sobotę o godz. 12.00 w Starym Klasztorze prezydent Jacek Sutryk połączył się na żywo z internautami oraz powita ich z okazji Finału.

– Z kolei niedzielę prezydent pojawi się w centrum miasta, by zebrać datki od mieszkańców. Dokładna lokalizacja pozostaje nieznana. Oczywiście zapewnione zostaną wszelkie środki bezpieczeństwa – mówi Krzysztof Szłapka, z wrocławskiego magistratu.

Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy, poinformowała nas, że nie ma jeszcze dokładnych danych na temat zaangażowania prezydenta podczas najbliższego finału. – Na pewno prezydent będzie zbierał pieniądze na WOŚP do puszki, tak jak w poprzednich latach – zapewnia Marta Stachowiak.

Także Aleksandra Dulkiewicz będzie kwestowała na ulicach Gdańska w niedzielę. – Od kilku dni także namawia na swoich profilach w mediach społecznościowych do wspierania tegorocznego finału WOŚP – mówi Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska.

Wolontariuszką WOŚP będzie też europosłanka Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Gdańska. Ona zbiera do wirtualnej puszki.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządowcy: trzeba jak najszybciej kupić więcej szczepionek

W piątek wieczorem miała w niej ponad 18 tys. zł. – Jesteście najcudowniejsi, najlepsi, najbardziej szczodrzy. Po prostu kochani – napisała europosłanka w mediach społecznościowych.

W sumie w niedzielę na ulice Polski i nie tylko wyjdzie blisko 120 tys. wolontariuszy. Będą zbierać pieniądze, które będą rozliczane w ok. 1,7 tys. sztabach, w tym w kilkudziesięciu zlokalizowanych w wielu miejscach na świecie.

Nad zapewnieniem bezpieczeństwa podczas WOŚP czuwać będzie kilka tysięcy policjantów. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają też o bezpieczeństwo wolontariuszy.

Darów od samorządowców jest znacznie więcej, a ceny niektórych idą już w tysiące. Część prezydentów weźmie też udział w kwestach na ulicach. Ale z racji bezpieczeństwa – nie podają miejsca, ani godzin zbiórki.

Żakiet prezydent Łodzi, strzyżenie od prezydenta Bydgoszczy

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Karty w regionach już (prawie) rozdane. Co się zmieniło w zarządach województw?
Z regionów
Dla ochłody wskocz do wody. Letnie baseny już otwarte
Z regionów
W których polskich miastach hałas jest najbardziej dokuczliwy?
Z regionów
Jak miasta wyróżniają swoich wybitnych obywateli?
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Bezpłatna komunikacja zachęci do głosowania?
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Polacy już zaczęli oddawać głosy