Kraków: Kopiec Kościuszki do rozbiórki?

Kopiec Kościuszki trzeba jak najszybciej wyremontować – do takiego wniosku doszli eksperci podczas Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków w Krakowie. Koszty szacuje się nawet na 20 mln zł.

Publikacja: 31.01.2020 12:17

Kraków: Kopiec Kościuszki do rozbiórki?

Foto: AdobeStock

Jedna z najważniejszych narodowych pamiątek przechyla się i obsuwa. I wymaga szybkiej interwencji, aby nie nastąpiła katastrofa budowlana. Dlatego Komitet Kopca Kościuszki prowadzi zbiórkę, z której pieniądze mogłyby sfinansować rewitalizację.

Potrzebny szybki remont

Z pomiarów czujników monitorujących kopiec wiadomo, że ważne jest szybkie działanie. – Mamy uzasadnione obawy, że podczas gwałtownego załamania pogody zostaną zniszczone wszystkie dotychczasowe efekty rewitalizacji kopca. Nie chodzi o to czy kopiec się obsunie czy nie, tylko kiedy to nastąpi. A nastąpić może wkrótce, jeżeli czegoś nie zrobimy – podkreśla Leszek Cierpiałowski, dyrektor Komitetu Kopca Kościuszki.

""

AdobeStock

regiony.rp.pl

Dyrektor zaznacza, że ważne jest jak najszybsze przygotowanie projektu remontu kopca, bo mając dokumentację, można starać się o potrzebne dofinansowanie na same prace np. z funduszy norweskich. Każdy kto chce przyczynić się odbudowy zabytku, może wziąć udział w zbiórce na stronie komitetu.

Koszty zabytku

Nie została jeszcze oficjalnie zatwierdzona metoda rewitalizacji kopca. Komitet Kopca Kościuszki proponuje częściowe rozebranie zabytku i jego odtworzenie. Oraz oczywiście zabezpieczenie w taki sposób, by za kilka lat nie były znowu konieczne prace rewitalizacyjne. W grę wchodzi rozbiórka ok. jednej trzeciej bryły kopca, wysypanie ubytku na nowo i obłożenie specjalną siatką przestrzenną, która następnie zostałaby przysypana ziemią i obsiana trawą. To technologia stosowana np. przy budowie autostrad. Planowane prace mają ustabilizować zbocza kopca, jednak zachowana zostanie jego geometria i zabytkowe elementy dekoracyjne.

CZYTAJ TAKŻE: Krakowskie jeże mają swoje domki

– Górna część bryły kopca, która nie jest oryginalna, zostanie rozebrana i zbudowana na nowo z lżejszych materiałów a zbocza zabezpieczymy przed infiltracją wody i erozją – dodaje dyrektor Cierpiałowski. W planach jest też usunięcie wszystkich wtórnych elementów – betonowych murków, koryt oraz instalacji odwodnieniowych, np. rur i membran z PCV.

Kopiec Kościuszki przez cały czas jest udostępniany zwiedzającym. Jego utrzymanie opiera się prawie całkowicie na wpływach ze sprzedaży biletów. A koszty są niemałe – sam system monitorowania geologicznego oraz inne niezbędne prace wykonywane przy budowli to ok. 200 tys. złotych rocznie. Wstępne koszty remontu są szacowane na ok. 15-20 mln zł.

Jedna z najważniejszych narodowych pamiątek przechyla się i obsuwa. I wymaga szybkiej interwencji, aby nie nastąpiła katastrofa budowlana. Dlatego Komitet Kopca Kościuszki prowadzi zbiórkę, z której pieniądze mogłyby sfinansować rewitalizację.

Potrzebny szybki remont

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Kosiarki nie wyjadą w teren. „Celem jest walka z miejskimi wyspami ciepła”
Z regionów
Nieco ochłody na upały. Specjalne zraszacze na ulicach
Z regionów
Karty w regionach już (prawie) rozdane. Co się zmieniło w zarządach województw?
Z regionów
Dla ochłody wskocz do wody. Letnie baseny już otwarte
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Z regionów
W których polskich miastach hałas jest najbardziej dokuczliwy?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży