Pojechać na lajkoniku, czyli siedzenie z miejskim symbolem

O tym, jaki symbol znajdzie się w nowych tramwajach, mieszkańcy Wrocławia zdecydują w internetowym głosowaniu
Adobestock / lenaivanova2311

Pojazdy komunikacji miejskiej są dziś nie tylko malowane w barwy miasta. Także siedzenia zawierają elementy kojarzone z daną metropolią. Nowy symbol miasta, który wykorzystywany będzie na tapicerce tramwajów, wybierają właśnie wrocławianie.

– Już od 2012 roku na tapicerkach siedzeń w tramwajach i autobusach stosujemy design wykorzystujący motyw lajkonika – jeden z symboli Krakowa, nawiązuje do pochodu Lajkonika, jednej z najstarszych krakowskich tradycji o 200-letniej historii – mówi Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK.

Symbol na siedzeniu

Lajkonik jest wpisany do „Księgi identyfikacji wizualnej pojazdów komunikacji miejskiej w Krakowie” i jest już obecny w niemal wszystkich krakowskich pojazdach.

Zakup pojazdów z tym rozwiązaniem nie wpływa na wzrost kosztów. Warto zaznaczyć, że w najnowszych kupowanych przez MPK SA tramwajach o nazwie Lajkonik, do projektu malowania zewnętrznego tych wagonów wykorzystano nie tylko krakowskie barwy, ale także właśnie motyw lajkonika – mówi Marek Gancarczyk.

CZYTAJ TAKŻE: Tramwaje wyłącznie niskopodłogowe? W tym mieście się udało

Także łódzkie MPK od lat stosuje wzór ze swoim logiem. – Zawsze nowy tabor dostarczany jest do MPK-Łódź z odpowiednią tapicerką – mówi Agnieszka Magnuszewska, rzecznik łódzkiego MPK.

Dodaje, że podczas modernizacji wagonów również przewoźnik stosuje taką samą tapicerkę. – Pojazdy z indywidualnym wzorem na tapicerce nie są droższe – zapewnia Agnieszka Magnuszewska.

Miejskie symbole na tapicerce są też od lat w komunikacji stołecznej. Można tam zobaczyć Pałac Kultury, czy warszawską Syrenkę.

Szukają nowego symbolu

Własne symbole na tapicerce ma też wrocławskie MPK. A w nowych tramwajach Moderus Gamma, które przyjadą do Wrocławia w ramach dużego zamówienia na 46 sztuk pojazdów niskopodłogowych, będzie tapicerka z motywem wybranym przez mieszkańców w internetowym plebiscycie.

Do wyboru jest litera „W” nawiązująca do wrocławskiego herbu, most Grunwaldzki, Hala Stulecia i stojąca przed nią iglicą, oraz brama wrocławskiego ZOO.

– Bylibyśmy dumni, gdyby to wzór z bramą do zoo został wybrany do nowych tramwajów. Nasz ogród zoologiczny to uniwersalny symbol Wrocławia, rozpoznawalny w całym kraju i najstarsza spółka miejska – wylicza Joanna Kij z ZOO Wrocław.

CZYTAJ TAKŻE: Komunikacja miejska w opałach. Czy bilety zdrożeją?

Z kolei Magdalena Piasecka, prezes spółki Hala Ludowa, przekonuje, że to właśnie motyw z budowlą Maxa Berga i Iglicą, powinien znaleźć się na fotelach nowych tramwajów.

– Hala Stulecia jest unikatowa, jedyna w swoim rodzaju, stworzona przez architekta, którego geniusz potwierdza nowatorska na owe czasu konstrukcja. Hala Stulecia to symbol nowoczesności, znacznie wyprzedzająca swoje czasy i jednocześnie katedra demokracji, która miała umożliwić społeczeństwu szeroki dostęp do widowisk kulturalnych, zawodów sportowych, wystaw – podkreśla Magdalena Piasecka.

Na nowy symbol tapicerki w nowych wrocławskich tramwajach mieszkańcy tego miasta mogą głosować do dziś, 29 marca.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bezzwrotne granty i pożyczki płynnościowe

Blisko 100 mln zł ma trafić do zachodniopomorskich przedsiębiorców. To kolejne środki Zachodniopomorskiego Pakietu ...

Potrzebni rachmistrzowie do spisu. Kilka dni na zgłoszenia

Zbliża się narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Samorządy ogłosiły nabór kandydatów na rachmistrzów ...

Człowiek, który zbudował Łódź. Jego dom czeka gruntowna rewitalizacja

Spacer po zabytkach Łodzi prowadzi zazwyczaj śladami dzieł Hilarego Majewskiego. Przyszła pora na rewitalizację ...

Państwo Wielkiego Brata rośnie: przybywa systemów monitoringu

Co najmniej 48 nowych kamer zostanie włączonych do monitoringu miejskiego w Katowicach w tym ...

Lublin obywatelski. Mieszkańcy partycypacyjnie współtworzą strategię rozwoju

Dokument strategii rozwoju miasta stanowi bazę dla przyszłych przedsięwzięć, kształtowania przestrzeni miejskiej i sfery ...

Fragment trasy Blue Velo na terenie województwa zachodniopomorskiego, otwarty w 2018 r.

Na dwóch kółkach przez granice

Oprócz dużych, transgranicznych tras rowerowych, w niektórych regionach powstają mniejsze, lokalne szlaki dla miłośników ...