Lecisz do Holandii? Test zrobisz na lotnisku

Test wykonywany na lotnisku Pyrzowice kosztuje 120 zł, na wyniki czeka się 40 minut
Adobestock / Tupungato

Mobilne punkty pobrań uruchomiono w polskich portach lotniczych. Pasażerowie mogą wykonać tam szybkie testy diagnostyczne w kierunku Covid-19.

– W odpowiedzi na wprowadzenie przez Królestwo Niderlandów wymogu posiadania przed podróżą lotniczą negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego wykonanego najdalej 4 godziny wcześniej, została u nas uruchomiona możliwość komercyjnego wykonania takiego testu przez pasażerów – tłumaczy Natalia Vince, rzecznik krakowskiego lotniska.

W Balicach badanie można wykonać od czterech godzin do 40 minut przed rozkładową godziną wylotu bezpośrednich rejsów do Królestwa Niderlandów, tj. KLM do Amsterdamu oraz Ryanair do Eindhoven.

Badania kosztują 200 zł, a czas oczekiwania na wynik wynosi około 20 minut. – Po jego wykonaniu, wydawane jest stosowne zaświadczenie w języku polskim lub angielskim, potwierdzające uzyskany wynik – przyznaje Natalia Vince. Dodaje, że jest duże zainteresowanie testami wśród pasażerów odlatujących do Królestwa Niderlandów.

CZYTAJ TAKŻE: Z małego lotniska na super wakacje

Także na terenie Portu Lotniczego Gdańsk, w terminalu pasażerskim, wykonywane są szybkie testy antygenowe. Na tym lotnisku testowanie rozpoczęło się w poniedziałek 25 stycznia, dwa dni od wejścia w życie obowiązku posiadania wyników takich testów podczas podróży do Holandii.

– To decyzja władz Holandii wpłynęła na nasze działania w zakresie uruchomienia punktu testowania.  Było dla nas jasne, że nasi pasażerowie, którzy odlatują codziennie z Gdańska samolotami linii KLM  do Amsterdamu o godzinie 6.30, nie mają szans zrobienia „na mieście” testu na nie dłużej niż cztery godziny przed odlotem – tłumaczy Agnieszka Michajłow, rzecznik Portu Lotniczego w Gdańsku.

– Na wynik testu antygenowego na lotnisku czeka się około 15-20 minut. Testy kosztują od 160 do 200 złotych w zależności od tego, czy są robione w dni powszednie czy w weekendy. Są wydawane w języku angielskim – mówi Agnieszka Michajłow.

Przyznaje, że wielu pasażerów korzysta z testów, w każdym locie do Amsterdamu po kilkadziesiąt osób. – Testy wykonują osoby latające do Holandii, choć czasem mamy zapytania od pasażerów lecących do Norwegii i Danii, bo tam są takie testy honorowane – dodaje pani rzecznik.

CZYTAJ TAKŻE: Lotnisko przyniesie lepiej płatne miejsca pracy

Również na pyrzowickim lotnisku udostępniono możliwość wykonania szybkich komercyjnych testów antygenowych. Można je zrobić od czterech godzin do 60 minut przed planową godziną odlotu bezpośrednich rejsów do Królestwa Niderlandów czyli połączeniu linii lotniczej Wizz Air do Eindhoven.

Badanie kosztuje 120 zł. W ciągu 40 minut pasażer otrzymuje zaświadczenie drogą elektroniczną w języku polskim lub angielskim potwierdzające uzyskany wynik.

Szybkie testy można zrobić też na lotnisku w Warszawie czy we Wrocławiu. – Zainteresowani ich wykonaniem powinni zgłosić ten fakt obsłudze lotniska przy wejściu, w punkcie pomiaru temperatury. Koszt testu to 150 zł – podaje wrocławskie lotnisko. W stolicy cena testu antygenowego w kierunku Covid-19 wynosi 200 zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Branża stoczniowa z unijnym wsparciem

Blisko 40 mln zł trafi do 32 firm z sektora stoczniowego na Pomorzu Zachodnim. ...

Klub z Lublina zagra po raz pierwszy w Lidze Mistrzów

Występy w elitarnych rozgrywkach to znakomita szansa na promocję miasta i regionu.

Dlaczego miasta zakładają ogrody na dachach

Zatrzymują wodę i energię, produkują tlen, pochłaniają pyły zawieszone, przez co pomagają w walce ...

Pielęgniarki zadbają o uczniów

Jeśli w szkole dentysta nie będzie miał gabinetu, gmina ma zapewnić np. dentobus.

Jak uniknąć kryzysu w samorządach

Zapaść finansowa jednostek samorządu terytorialnego staje się coraz bardziej realna, a standard usług społecznych ...

Selekcjonerzy reprezentacji z Rakowa Częstochowa

Dwaj najważniejsi trenerzy ruszyli w świat z Rakowa Częstochowa.