Klimatyzacja w autobusach: GIS odpowie, czy jest bezpieczna

AdobeStock / Fotokon

W niektórych miastach przewoźnicy uruchomili już klimatyzację w pojazdach komunikacji miejskiej, w innych czekają na wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego w tej sprawie.

Będą one gotowe za kilka dni. – Ciągle istnieją takie rzeczy jak prawo powszechnie obowiązujące i zdrowy rozsądek. Prawo określa warunki korzystania z komunikacji i wynikające z tego prawa zasady izolacji społecznej. Zdrowy rozsądek podpowiada, że stosując to pierwsze nie stanie się nic złego, jeśli w upalny dzień otworzy się okna albo uruchomi klimatyzację – zauważa Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Ogrzewanie i klimatyzację w autobusach i tramwajach wyłączono na początku marca, zaraz po wybuchu pandemii spowodowanej koronawirusem. Teraz gdy w czerwcu są wyższe temperatury pojazdy komunikacji miejskiej nagrzewają się niczym piekarniki. – Już przed miesiącem zwróciliśmy się do Głównego Inspektoratu Sanitarnego o wytyczne w zakresie używania klimatyzacji w tramwajach i autobusach. Mimo ponagleń nie dostaliśmy odpowiedzi – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

CZYTAJ TAKŻE: Luźniejsze limity: w komunikacji miejskiej będzie już ciaśniej

W tym mieście klimatyzację włączono w poniedziałek, 15 czerwca. Także Warszawa w tym tygodniu uruchamia klimatyzację w swoich pojazdach. Ale w innych miastach przewoźnicy się z tym wstrzymują.

Jak mówi Agnieszka Smogulecka, rzecznik poznańskiego MPK, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zwróciła się z oficjalnym pismem do Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia z prośbą o zajęcie jednoznacznego stanowiska w sprawie uruchamiania, bądź nie, klimatyzacji w pojazdach.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów przed rozprzestrzenianiem wirusa Covid-19, w Poznaniu podjęto decyzję o zapewnieniu maksymalnej wymiany powietrza poprzez otwarte szyberdachy i okna w przedziale pasażerskim, a poza tym kierowcy i motorniczowie na przystankach końcowych mają obowiązek wietrzenia pojazdów przez otwarcie wszystkich drzwi w pojazdach.

CZYTAJ TAKŻE: Komunikacja miejska wraca do życia. „Koszty rosną, a rząd jest głuchy”

A Justyna Góźdź z lubelskiego ZTM mówi, że przewoźnik zdaje sobie sprawę, że klimatyzacja znacząco wpływa na komfort podroży, szczególnie przy coraz wyższych temperaturach. – Jednak w związku z cały czas obecnym zagrożeniem Covid-19 chcemy mieć pewność, że jest to bezpieczne dla pasażerów. Dlatego w sprawie ponownego włączenia klimatyzacji w pojazdach komunikacji miejskiej wystąpimy do Sanepidu z prośbą o opinię. Mamy nadzieje, że będzie ona jednoznaczna i pozwoli na podjęcie ostatecznej decyzji w tym zakresie – mówi Justyna Góźdź.

W najbliższym czasie lubelski przewoźnik planuje pilotażowo montaż specjalnych nakładek na klimatyzatory o działaniu wiruso- i bakteriobójczym. – Podobne rozwiązanie jest testowane m.in. w Turynie – mówi rzecznik lubelskiego ZTM.

Jan Bondar z GIS-u mówi, że niektóre samorządy wysyłają mnóstwo zapytań, w różnych sprawach. – Jeśli chodzi o klimatyzację w komunikacji, to poprosiliśmy o opinię naukową Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny w Warszawie. Ma być gotowa w najbliższych dniach – zapowiada.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Droga na Bieszczady

Ze względu na świetne skomunikowanie Rzeszowa poprzez dostępność do autostrady A4 i drogi ekspresowej ...

Pandemia nie poraziła budżetów obywatelskich

Wiele miast, mimo znacznego spadku przychodów, nie ogranicza budżetów obywatelskich. Konsultacje projektów przeniosły się ...

Ukryta wada Tarczy 6.0. „Nie rozwiązuje problemu, tylko go odwleka i kumuluje”

Urzędy mogą zamrozić rozpatrywanie spraw administracyjnych. Większość z nich nie chce z tej możliwości ...

Lokalne budżety: jeszcze nigdy nie było tak źle jak teraz

Nawet globalny kryzys z 2009 roku nie spustoszył lokalnych budżetów tak, jak może to ...

Mieszkanie+: nowy cel to 20 tys. lokali rocznie

20 tysięcy mieszkań rocznie - to nowy cel spółki PFR Nieruchomości, realizującej program Mieszkanie+.

Parkowanie będzie droższe już za miesiąc

Od września można już podnosić zamrożone od kilkunastu lat maksymalne stawki opłat. Samorządy obawiają ...