Klimatyzacja w autobusach: GIS odpowie, czy jest bezpieczna

AdobeStock / Fotokon

W niektórych miastach przewoźnicy uruchomili już klimatyzację w pojazdach komunikacji miejskiej, w innych czekają na wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego w tej sprawie.

Będą one gotowe za kilka dni. – Ciągle istnieją takie rzeczy jak prawo powszechnie obowiązujące i zdrowy rozsądek. Prawo określa warunki korzystania z komunikacji i wynikające z tego prawa zasady izolacji społecznej. Zdrowy rozsądek podpowiada, że stosując to pierwsze nie stanie się nic złego, jeśli w upalny dzień otworzy się okna albo uruchomi klimatyzację – zauważa Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Ogrzewanie i klimatyzację w autobusach i tramwajach wyłączono na początku marca, zaraz po wybuchu pandemii spowodowanej koronawirusem. Teraz gdy w czerwcu są wyższe temperatury pojazdy komunikacji miejskiej nagrzewają się niczym piekarniki. – Już przed miesiącem zwróciliśmy się do Głównego Inspektoratu Sanitarnego o wytyczne w zakresie używania klimatyzacji w tramwajach i autobusach. Mimo ponagleń nie dostaliśmy odpowiedzi – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

CZYTAJ TAKŻE: Luźniejsze limity: w komunikacji miejskiej będzie już ciaśniej

W tym mieście klimatyzację włączono w poniedziałek, 15 czerwca. Także Warszawa w tym tygodniu uruchamia klimatyzację w swoich pojazdach. Ale w innych miastach przewoźnicy się z tym wstrzymują.

Jak mówi Agnieszka Smogulecka, rzecznik poznańskiego MPK, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zwróciła się z oficjalnym pismem do Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia z prośbą o zajęcie jednoznacznego stanowiska w sprawie uruchamiania, bądź nie, klimatyzacji w pojazdach.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów przed rozprzestrzenianiem wirusa Covid-19, w Poznaniu podjęto decyzję o zapewnieniu maksymalnej wymiany powietrza poprzez otwarte szyberdachy i okna w przedziale pasażerskim, a poza tym kierowcy i motorniczowie na przystankach końcowych mają obowiązek wietrzenia pojazdów przez otwarcie wszystkich drzwi w pojazdach.

CZYTAJ TAKŻE: Komunikacja miejska wraca do życia. „Koszty rosną, a rząd jest głuchy”

A Justyna Góźdź z lubelskiego ZTM mówi, że przewoźnik zdaje sobie sprawę, że klimatyzacja znacząco wpływa na komfort podroży, szczególnie przy coraz wyższych temperaturach. – Jednak w związku z cały czas obecnym zagrożeniem Covid-19 chcemy mieć pewność, że jest to bezpieczne dla pasażerów. Dlatego w sprawie ponownego włączenia klimatyzacji w pojazdach komunikacji miejskiej wystąpimy do Sanepidu z prośbą o opinię. Mamy nadzieje, że będzie ona jednoznaczna i pozwoli na podjęcie ostatecznej decyzji w tym zakresie – mówi Justyna Góźdź.

W najbliższym czasie lubelski przewoźnik planuje pilotażowo montaż specjalnych nakładek na klimatyzatory o działaniu wiruso- i bakteriobójczym. – Podobne rozwiązanie jest testowane m.in. w Turynie – mówi rzecznik lubelskiego ZTM.

Jan Bondar z GIS-u mówi, że niektóre samorządy wysyłają mnóstwo zapytań, w różnych sprawach. – Jeśli chodzi o klimatyzację w komunikacji, to poprosiliśmy o opinię naukową Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny w Warszawie. Ma być gotowa w najbliższych dniach – zapowiada.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kto wygra spór o zabytkowe rotundy w stolicy? Sprawa w sądzie

Miasto, fundacja, czy państwowa spółka? Wciąż nie wiadomo, kto wyremontuje 130-letnie ceglane rotundy po ...

Radni zdecydowali: Będą nowi przewoźnicy w kujawsko-pomorskim

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego szykuje się do nowej organizacji połączeń kolejowych w regionie. Na poniedziałkowej ...

Zaskakująca strategia Szczecina. Będzie drożej i… taniej

Szczecin powiększa strefę płatnego parkowania i podnosi ceny, stanieją jednak długookresowe bilety komunikacji miejskiej. ...

Dzięki konkursowi dofinansowanie uzyskało m.in. 13 parafii na kwotę blisko 28 mln zł. Najwięksi beneficjenci dostali po 2,9 mln zł, to cztery parafie – w Koszalinie, Choszcznie, Szczecinie i Białogardzie

Na ratunek starym świątyniom

Trwa wielki remont zabytków 
na Pomorzu Zachodnim. W tym roku 
samorząd województwa postanowił 
dofinansować ...

W Poznaniu i Gdyni wiedzą, jak zmniejszyć rachunki za ciepło

Obraz z kamery termowizyjnej pokaże, którędy ciepło ucieka z domu. Termowizja to prosty sposób ...

Drugie życie podwórek. Będą ładniejsze niż przed laty

Szczecin dopłaca wspólnotom do remontu podwórek, Łódź rewitalizuje je razem z odnawianymi kamienicami. Duże ...