Dużych problemów należy się spodziewać na drodze krajowej nr 86 pomiędzy Sosnowcem i Katowicami. W poniedziałek zaczyna się wymiana nawierzchni, przez co jezdnie zostaną zwężone. Ostatnie remonty na tym odcinku prowadzone były w latach 2008 i 2009.

Ta droga należy do najbardziej obciążonych ruchem dróg w Polsce. 7-kilometrowym odcinkiem trzypasowej trasy przejeżdża w ciągu doby prawie 113 tys. pojazdów (dane z ostatniego Generalnego Pomiaru Ruchu). Od poniedziałku do piątku w czasie porannego i popołudniowego szczytu samochody tkwią tam w korkach.

Teraz zatory jeszcze się wydłużą. Już w piątek 23 września po południu służby drogowe zaczną zmieniać organizację ruchu. Natomiast w poniedziałek 29 września rozpocznie się frezowanie prawego i środkowego pasa jezdni w kierunku Katowic. Dla kierowców na dostępnej szerokości jezdni wyznaczone zostaną dwa pasy ruchu: lewy o szerokości 2,75 m i prawy o szerokości 3 m. Ten zakres robót powinien zakończyć się do piątku 30 września, kiedy to rozpocznie się frezowanie jezdni w kierunku Sosnowca.

Remont pasów lewych i środkowych na obu jezdniach powinien zostać zrealizowany do połowy października. Po zakończeniu tego etapu robót ruch zostanie przeniesiony na wyremontowane pasy jezdni, a następnie rozpocznie się remont pasa prawego i awaryjnego. - Przewidujemy, że zakończenie remontu tego odcinka powinno nastąpić do 15 listopada – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Także 26 września rozpocznie się remont prawie 6-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S1 pomiędzy Kamesznicą a Lalikami. Ponieważ w tym miejscu ekspresówka jest jednojezdniowa, konieczne będzie wprowadzanie ruchu wahadłowego. Alternatywą jest także połówkowe zwężenie jezdni z utrzymaniem ruchu w obu kierunkach i ograniczeniem prędkości do 40 km/h. Prace potrwają do połowy listopada.

Na październik zaplanowano remont nawierzchni kilometrowego odcinka autostrady A4 w Katowicach. To także jedna z najruchliwszych dróg w kraju. Natomiast do 5 października ma potrwać frezowanie dwóch 4-kilometrowych odcinków drogi ekspresowej S52 Międzyświeć - Pogórze oraz Pogórze – Grodziec, gdzie na czas robót dwupasowe jezdnie zostaną zwężone do jednego pasa. Wkrótce GDDKiA ma podpisać umowę na remont kolejnego kawałka S52, tyle że w Skoczowie. Zakres zaplanowanych tam prac przewiduje rozbiórkę nawierzchni jezdni i wykonanie odwodnienia oraz odtworzenie konstrukcji nawierzchni.

Do końca września potrwają roboty na ruchliwej drodze krajowej nr 78 w Kroczycach. Z kolei do końca listopada remontowany będzie blisko 5-kilometrowy fragment DK 91 Nowa Wieś – Zawada. Przebudowa obejmuje nie tylko nawierzchnię drogi, ale także skrzyżowania wraz z drogami poprzecznymi, pobocza, zatoki autobusowe, chodniki, sześć przepustów, system odwodnienia oraz wykonanie nowych urządzeń bezpieczeństwa ruchu. Przebudowywany jest również inny odcinek tej trasy: 5 km pomiędzy Markowicami a Brudzowicami. Obie te inwestycje to część bardzo dużego przedsięwzięcia, czyli rozbudowy DK 91 na odcinku 40 km. Całość prac powinna się zakończyć w 2025 r.