Igrzyska Europejskie w Krakowie. Podpisano umowę

350 milionów złotych na inwestycje infrastrukturalne i 150 mln - na inwestycje sportowe takie pieniądze trafią do Krakowa na organizację Igrzysk Europejskich. Władze miasta i województwa podpisały umowę z Europejskim Stowarzyszeniem Komitetów Olimpijskich na organizację imprezy, która odbędzie się już w przyszłym roku.

Publikacja: 18.05.2022 13:02

Igrzyska Europejskie w Krakowie. Podpisano umowę

Foto: Shutterstock

- Tak, jak wielokrotnie mówiłem, Igrzyska Europejskie niosą konkretne korzyści dla Krakowa. Zrealizowane zostaną ważne remonty i modernizacje dróg, torowisk, chodników, budowy ścieżek rowerowych, poprawiony stan kilku miejskich obiektów sportowych. Z nowoczesnej i przyjaznej infrastruktury krakowianie będą korzystać przez kolejne dziesięciolecia – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Kontrakt podpisany, impreza się odbędzie

Do podpisania umowy „Host City and Region Contract” doszło we wtorek w Centrum Olimpijskim w Warszawie. - To jest kontrakt regulujący zasady organizacyjne i odpowiedzialności za przeprowadzenie imprezy – podaje krakowski magistrat.

Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki powiedział, że podpisanie umowy „Host City and Region Contract” to ostatni formalny akcent długiego procesu przygotowań do organizacji III Igrzysk Europejskich, które w 2023 roku odbędą się w Krakowie i Małopolsce.

- Cieszę się, że jesteśmy na ostatniej prostej i już w przyszłym roku będziemy gościć w Polsce najlepszych sportowców Europy –dodał minister sportu i turystyki.

Przypomniał, że rząd zabezpieczył w budżecie środki, które pozwalają na realizację koniecznych inwestycji zarówno w obszarze sportu, jak i infrastruktury. Tylko na inwestycje sportowe przeznaczono 250 mln zł. Minister przypomniał też, że w przyszłorocznym święcie sportu nie wezmą udziału reprezentanci Rosji i Białorusi.

- Nie ma naszej zgody na legitymizację putinowskiego reżimu i promocję rosyjskiego agresora poprzez sport. Już teraz zapraszam do Krakowa i Małopolski kibiców z całej Europy – III Igrzyska Europejskie będą profesjonalnie przygotowaną, a przede wszystkim bardzo bezpieczną imprezą – zapewniał minister Bortniczuk.

Takie igrzyska to korzyści dla miasta i całego regionu

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa podkreślał, że impreza niesie za sobą konkretne korzyści dla mieszkańców miasta. - Dzięki wielomilionowemu wsparciu rządowemu zrealizowane zostaną ważne remonty i modernizacje dróg, torowisk, chodników oraz budowy ścieżek rowerowych. Dodatkowo, poprawiony zostanie stan kilku obiektów sportowych w mieście. Dzięki tym inwestycjom krakowianie będą mogli przez kolejne dziesięciolecia korzystać z nowoczesnej infrastruktury – mówił prezydent Majchrowski.

Zdaniem marszałka Kozłowskiego, to będzie jedna z najważniejszych imprez sportowych przyszłego roku i jednocześnie szansa na promocję Małopolski w ponad pięćdziesięciu krajach Europy, co może dać impuls do rozwoju gospodarczego.

- Cieszę się, że najlepsi sportowcy Europy będą rywalizować o najwyższe trofea w różnych miastach Małopolski i innych regionów. Dzięki temu kibice będą mieli szansę zwiedzić nie tylko Kraków, ale też inne zakątki regionu – uważa marszałek Małopolski.

Organizacja Igrzysk Europejskich w Krakowie i w Małopolsce przez wiele tygodni stała pod znakiem zapytania. A wszystko rozbijało się o pieniądze. Na szczęście na początku roku strona rządowa i samorządowa doszły do porozumienia w sprawie imprezy.

Podpisano wówczas list intencyjny, w którym ustalono, że połowę środków pokryje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Województwo Małopolskie i Miasto Kraków sfinansują pozostałe pięćdziesiąt procent, w dwóch równych częściach.

A w lutym minister sportu i turystyki podpisał program wsparcia przygotowania Igrzysk Europejskich w zakresie realizacji inwestycji sportowych. Środki przeznaczone na realizację programu to 250 mln złotych.

W sumie jak przypomina krakowski ratusz dotacje rządowe obejmą nie tylko inwestycje sportowe. 29 marca podpisano umowę opiewającą na 350 milionów złotych, która zagwarantuje dofinansowanie szesnastu inwestycji infrastrukturalnych w Krakowie.

Przyjedzie tysiące zawodników z 50 krajów

Igrzyska Europejskie Kraków Małopolska 2023 odbędą się na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku. Ich gospodarzami będą miasto Kraków i województwo małopolskie.

Ceremonia otwarcia odbędzie się 21 czerwca na Stadionie Miejskim w Krakowie. W tym samym miejscu 2 lipca dojdzie do uroczystego zamknięcia igrzysk.

W czasie 12 dni sportowcy będą rywalizować na obiektach w Krakowie, Krynicy Zdrój, Tarnowie i Zakopanem.

W programie igrzysk znalazły się między innymi takie sporty jak: lekkoatletyka, strzelectwo, rugby 7, koszykówka 3 na 3, wspinaczka sportowa, kolarstwo górskie, BMX freestyle, boks, kickboxing, łucznictwo, kajakarstwo, szermierka, pięciobój nowoczesny, tenis stołowy, triathlon, badminton, breaking, judo, piłka ręczna plażowa, piłka nożna plażowa, padel, karate, teqball, biegi górskie i skoki narciarskie. 

Uczestnicy będą rywalizować nie tylko o medale Igrzysk Europejskich. Dobry start będzie bowiem przepustką do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, a rywalizacja w wielu innych dyscyplinach będzie równocześnie miała charakter Mistrzostw Europy. Według szacunków władz Krakowa w imprezie weźmie udział 7,5 tysiąca sportowców z 50 krajów.

Igrzyska Europejskie 2023 Kraków Małopolska to trzecia edycja tej imprezy, ale pierwsza o tak dużej randze, która wynika z faktu iż rywalizacja w wielu dyscyplinach będzie równocześnie przepustką do Igrzysk Olimpijskich. Po raz pierwszy Igrzyska Europejskie trafiły do kraju Unii Europejskiej. Pierwsza edycja odbyła się w Baku w Azerbejdżanie, a druga w Mińsku na Białorusi.

- Tak, jak wielokrotnie mówiłem, Igrzyska Europejskie niosą konkretne korzyści dla Krakowa. Zrealizowane zostaną ważne remonty i modernizacje dróg, torowisk, chodników, budowy ścieżek rowerowych, poprawiony stan kilku miejskich obiektów sportowych. Z nowoczesnej i przyjaznej infrastruktury krakowianie będą korzystać przez kolejne dziesięciolecia – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Kontrakt podpisany, impreza się odbędzie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sport
Wielkie sportowe inwestycje z kampanii wyborczej zostaną realizowane?
Sport
Na świeżym powietrzu głowa lepiej pracuje
Sport
Zachęcamy Polaków, żeby się ruszali
Sport
Igrzyska Europejskie: strefy kibica nie w każdym mieście. Gdzie powstaną?
Sport
Początek sezonu na otwartych kąpieliskach w Warszawie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy