ARTYKUŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY ZE ZWIĄZKIEM WOJEWÓDZTW RP
Po utworzeniu samorządu na poziomie wojewódzkim w 1998 r. regiony potrzebowały swojej reprezentacji na arenie krajowej i międzynarodowej. Zrodził się pomysł stworzenia korporacji samorządowej na poziomie województw i tak też powstało stowarzyszenie – Związek Województw RP. To korporacja, która od momentu powstania zrzesza wszystkie województwa samorządowe.
– O tym, że województwa potrzebują własnej reprezentacji, mówiło się od początku ich istnienia. Tak więc dzięki powołaniu Związku Województw RP nowa, młoda struktura samorządowa uzyskała miejsce, gdzie mogła się wypowiadać i uzgadniać wspólne stanowisko czy po prostu dyskutować. Mając takie forum, można już było wspierać, rozwijać i realizować w praktyce ideę samorządu terytorialnego. Związek chciał mieć realny wpływ na politykę regionalną, a w szczególności sprawiedliwe traktowanie mieszkańców regionów, mocno zróżnicowanych gospodarczo i poziomem życia. Dlatego wybrani z jego grona przedstawiciele znajdują się m.in. w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz na arenie międzynarodowej w Europejskim Komitecie Regionów i Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Poprzez uczestnictwo w obradach tych gremiów, delegaci Związku mogą m.in. nadzorować projekty uchwalanych ustaw i dyskutować nad ich kształtem. A że grupa ma większą siłę i skuteczność, mamy dowód w postaci przyjęcia kompromisowych stanowisk wypracowanych np. między polskim rządem a jednostkami samorządu terytorialnego – mówi Marek Woźniak, członek zarządu ZWRP, marszałek województwa wielkopolskiego, wiceszef Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.
Znaczący partner nie tylko w kraju, ale i w Europie
A wiceprezes zarządu ZWRP, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, podkreśla, że również w relacjach z instytucjami europejskimi rola Związku Województw jest nie do przecenienia.
– Samorządy województw, podobnie jak inne organizacje samorządowe, mają liczną reprezentację w Komitecie Regionów, czyli przedstawicielstwie europejskich społeczności lokalnych i regionalnych w strukturach europejskich. Związek reprezentuje polskie regiony w tym często trudnym dialogu zarówno ze stroną rządową, jak i instytucjami europejskimi – ocenia Adam Struzik.