Już niedługo poznamy laureatów XXV edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Tym razem jednak z okazji jubileuszu rozstrzygnięta zostanie specjalna konkurencja konkursowa – „Obiekt XXV-lecia”.

Będziemy świadkami szczególnie interesującej i emocjonującej rywalizacji. O tytuł „Obiekt XXV-lecia” powalczą bowiem laureaci konkursu na przestrzeni minionych 25 lat. Jest to jednocześnie warunek przystąpienia do tej jubileuszowej rywalizacji – trzeba być zwycięzcą jednej z edycji konkursu trwającego bez przerwy od 1996 roku.

– Jesteśmy przekonani, że zwycięstwo w tej kategorii będzie miało ogromny ciężar gatunkowy – mówi Robert Plewinski, dyrektor konkursu. – Wybrany zostanie bowiem najlepszy z najlepszych. Jury konkursowe będzie miało naprawdę trudne zadanie, ponieważ tu w pewnym sensie chodzi o przyznanie naszego wewnętrznego Oscara!

Do walki o tytuł „Obiekt XXV – lecia” staną obiekty szczególne. Tego możemy być pewni. Będą to wspólne dzieła inwestorów, projektantów i wykonawców, które w poprzednich edycjach odniosły zwycięstwa pokonując kilkudziesięciu konkurentów. Zwycięzcy, bo będzie ich tylu, ile jest konkurencji konkursowych tym razem jako trofeum otrzymają coś absolutnie unikalnego. Będzie to MODULOR, rzeźba wykonana przez znanego polskiego artystę Aleksandra Dętkosia, twórcę Złotej Żaby – głównej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego CAMERIMAGE, którą otrzymali Robert Richardson, Quentin Tarantino, David Lynch, Danny DeVito.

""

Koszęcin Fot. Irek Dorozanski

regiony.rp.pl

Pałac w Koszęcinie

Wiadomo już dziś, że do rywalizacji stanie Pałac w Koszęcinie, który jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. To jeden z największych w Polsce zespołów pałacowo-parkowych z okresu neoklasycyzmu, zaliczony do I kategorii zabytków. Budowla składa się z trzech niesymetrycznych skrzydeł. Najpiękniejsze, skrzydło zachodnie mieści Salę Balową i wychodzący na park taras, Salę Kominkową oraz Salę Zieloną, w której zachował się okrągły, empirowy piec kaflowy. Przy Kaplicy Pałacowej, obecnie Kameralnej Sali Koncertowej, znajduje się wieża z tarasem widokowym.

W obrębie siedziby mieszczą się także Pawilon im. Elwiry Kamińskiej oraz Dom Pracy Twórczej im. Adolfa Dygacza – służące jako obiekty widowiskowo-dydaktyczne. Pałac jest otoczony parkiem krajobrazowym założonym w połowie XIX wieku, z pomnikami przyrody i stawem. W pełni zrewitalizowanej siedzibie toczy się całe życie „Śląska”. W pałacowych salach odbywają się zajęcia artystyczne, kameralne koncerty, a zabytkowe wnętrza przekształcono w biura instytucji.

W siedzibie Zespołu „Śląsk” istnieje możliwość komfortowego wypoczynku w niepowtarzalnej atmosferze historycznego miejsca, w którym od ponad pół wieku pracują i mieszkają artyści. W Pałacu, Domu Pracy Twórczej oraz enklawie mieszkalnej artystów Zespołu znajduje się ok. 100 miejsc noclegowych.

Stylowe sale pałacu oraz otaczający go park stanowią doskonałe miejsce do organizacji różnorodnych spotkań: bankietów, konferencji, szkoleń oraz wielkich imprez plenerowych. Do dyspozycji gości są reprezentacyjne sale: Balowa, Kominkowa, Zielona, a także sale konferencyjne gotowe pomieścić ok. 200 gości.

""

Mediateka

regiony.rp.pl

Mediateka

Kolejnym obiektem, który z pewnością stanie w konkursowe szranki będzie Mediateka w Grodzisku Mazowieckim. Mediateka to nie tylko budynek, to innowacyjny projekt, który służy integracji społecznej. W obiekcie organizowane są zajęcia dla różnych środowisk i grup wiekowych. Obiekt łączy w sobie kilka elementów. Parter to przestrzeń Strefy Aktywnego Seniora z bardzo rozbudowanym programem bezpłatnych zajęć. Założeniem jest, by miejsce to było „Centrum Seniora”, w którym osoby starsze czują się, jak w domu. Piętro dedykowane jest nowoczesnej bibliotece, która łączy tradycyjną działalność wypożyczalni książek z działalnością multimedialną i edukacyjną. W wypożyczalni dla dorosłych znajduje się sala komputerowa, sala do pracy cichej oraz multimedia (audiobooki i filmy). W wypożyczalni dla dzieci nowym innowacyjnym rozwiązaniem jest sala YouMedia, w której do nauki i zabawy wykorzystano takie technologie, jak bieżnia VR (wirtualnej rzeczywistości), czy druk 3D. Przy pomocy najnowocześniejszych narzędzi i poprzez zabawę edukatorzy pracują z dziećmi i młodzieżą. Mediateka służy także realizacji projektów prowadzonych we współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Mediateka to przestrzeń wymiany wiedzy, prezentacji pomysłów i twórczych rozwiązań, gdzie działają prawdziwi pasjonaci. Stanowi ona nową jakość w ofercie kulturalnej i rozrywkowej gminy Grodzisk Mazowiecki.

Instalacja fotowoltaiczna

I coś zupełnie z innej bajki. Obiekt, który zwyciężył w kategorii „odnawialne źródła energii i technologie ochrony środowiska” – instalacja fotowoltaiczna o mocy 499,2 kWp wraz z magazynem energii Kamień Śląski, której  wykonawcą była firma MEB Technical Sp. z o.o. Opole, a inwestorem Instytut Naukowo-Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa Zespół Rehabilitacyjno Wypoczynkowy w Kamieniu Śląskim.

""

Folowoltaika

regiony.rp.pl

Instalację doceniono ze względu na innowacyjność projektu i jego przełomowy charakter w wyznaczaniu standardów dla energetyki rozproszonej. Projekt ten umożliwia kompleksowe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii wraz z jej magazynowaniem. Kapituła konkursu wyraziła ogromne uznanie dla twórców wręcz wizjonerskiego projektu, którzy podjęli to, jakże konieczne w dzisiejszej rzeczywistości wyzwanie i wykazali się determinacją w jego urzeczywistnieniu. Rozwiązania technologiczne zastosowane w Kamieniu Śląskim pokazują, że możliwe jest i wręcz konieczne pozyskiwanie zielonej energii i zoptymalizowane jej wykorzystywanie, które powinno prowadzić do samowystarczalności energetycznej. To nowatorskie przedsięwzięcie stanowi pewien wzorzec i zarazem rezerwuar nowatorskich technologicznych rozwiązań pokazujących przyszłościowe trendy w energetyce. Celem projektu było uzyskanie niezależności energetycznej w obiektach pałacowych i instytutowych w Kamieniu Śląskim. Projekt, na etapie przygotowania, zyskał uznanie zarządu i ekspertów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Opolu i uzyskał stąd wsparcie finansowe. Również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki w Opolu zgłosił obiekt do konkursu, jako inwestycję o charakterze przełomowym. Elementem o charakterze przełomowym inwestycji jest zastosowanie pierwszego w Polsce przemysłowego jonowo-litowego magazynu energii o pojemności 670 kWh, podłączonego do polskiego systemu energetycznego. Elementem charakterystycznym instalacji jest zastosowanie w niej niewielkiego wiatraka rotorowego o mocy 2,4 kWp. Wybudowano także ogólnodostępną stację do ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych.

* * *

Ogólnopolski Otwarty Konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku jest przeznaczony dla inwestorów, wykonawców i projektantów. O udział w rywalizacji ubiegają się nie tylko osoby fizyczne, ale też izby, powiaty, urzędy miasta, instytucje  i deweloperzy. Celem konkursu jest promocja oraz wyłonienie najlepszych, wyróżniających się szczególnymi walorami przedsięwzięć budowlanych. Mogą być to budynki różnego typu – mieszkalne, hotelarskie, przemysłowe, sportowe i zabytkowe, ale też mosty, drogi czy całe obszary poddane rewitalizacji oraz nowe obiekty.

""

regiony.rp.pl

Materiał Promocyjny