Ateny

Atrakcyjna, nowoczesna metropolia i jednocześnie historyczna stolica z fascynującą przeszłością. Unikalne zabytki miasta znajdują się w 3-kilometrowej strefie przeznaczonej dla ruchu pieszego i obejmującej swym zasięgiem główne miejsca archeologiczne („park archeologiczny”). Strefa ta w dużym stopniu pokrywa się z obszarem starożytnego centrum miasta (Wzgórze Akropolu, Hefajstejon, Muzeum Akropolu, starożytna Agora, Plaka). Znajduje się tu też starożytny teatr Dionizosa oraz Odeon Heroda Attyka a w bezpośrednim sąsiedztwie strefy zobaczyć można również Stadion Panateński, świątynię Zeusa Olimpijskiego, pochodzący z czasów rzymskich Łuk Hadriana oraz okazały XIX-wieczny pałac Zappeion Megaron. Zwiedzanie muzeów, galerii, udział w imprezach i zakupy lub degustacja pysznych miejscowych przysmaków to obowiązkowe punkty podczas zwiedzania miasta.
Athens, Faliro © GNTO/Y. Skoulas

Kierując się na południe od centrum miasta, po około 30 minutach znajdziesz się nad Zatoką Sarońską. To wspaniałe miejsce na spacer wzdłuż morza. Znajduje się tu wiele pięknych kąpielisk oraz ogólnodostępnych plaż, nieprzebrana liczba restauracji, barów, kawiarni i tętniących życiem klubów, liczne parki rekreacyjne i kulturalne. W okolicy jest też wiele miejsc, gdzie można wypożyczyć żaglówkę lub jacht i wyruszyć na wyspy. Podążając wzdłuż wybrzeża w kierunku południowo wschodnim, po krótkim czasie dotrzesz do przylądka Sunion. Miejsce to słynie z wyjątkowo pięknej, starożytnej świątyni Posejdona wznoszącej się majestatycznie na szczycie obmywanego przez morskie fale wzgórza. Obierając przeciwny kierunek, odkryjesz Pireus, główny port Grecji, pełen urokliwych nadmorskich knajpek i restauracji. Dzięki dostępnym przez cały rok połączeniom promowym, z portu w Pireusie codzienne wyruszyć można na wycieczkę na jedną z wysp Zatoki Sarońskiej (Aegina, Spetses, Poros, Salamina, Hydra). Warto, chociaż na chwilę, zanurzyć się w ich romantycznej atmosferze i poddać się urokowi ich naturalnego piękna. Okoliczne wyspy oczarowują również bogactwem zabytków i kunsztowną architekturą.
Attica, Sounio, TempleOfPoseidon © GNTO / YSkoulas

Na północno-wschodnim wybrzeżu Attyki, w pobliżu miejscowości Marathonas, od której pochodzi nazwa biegu maratońskiego, znajduje się tzw. Kopiec Maratoński usypany przez Ateńczyków ku upamiętnieniu ich zwycięskiej bitwy z perskimi najeźdźcami. Na wschód od Aten, nad morzem, w pobliżu miejscowości Vravona, warto odwiedzić starożytną świątynię bogini Artemidy.
Zaledwie jedenaście kilometrów na północny zachód od centrum Aten znajduje się klasztor Dafni, cenny zabytek sztuki bizantyńskiej, zbudowany w VI wieku w miejscu starożytnego sanktuarium Apollina. Do budowy klasztoru wykorzystano pozostałości starożytnej świątyni, – czego śladem jest, wbudowana w portyk klasztoru, antyczna jońska kolumna. Klasztor Dafni został wzniesiony na „świętej drodze”, która prowadziła z Aten do miasta  Eleusis,  znanego jako miasto starożytnych tajemnic eleuzyjskich. W mieście Eleusis znajduje się stanowisko archeologiczne i muzeum, które warto odwiedzić.

Dodatkowo można odwiedzić liczne winnice gdzie można spróbować lokalnego wina, a góry (Parnita i Penteli) gdzie można udać się na piesze lub rowerowe wycieczki, oferują dodatkowe możliwości przeżycia niezapomnianych wakacji w Attyce.

Saloniki

Liczne zabytki, z wielu epok historycznych, współistnieją obok siebie i w wyjątkowy i czarujący sposób objawiają historyczny, wielokulturowy i kosmopolityczny charakter miasta Saloniki. Elegancka i wyrafinowana „Pani Północy”, jak je nazywają, to nowoczesne, pełne życia i gościnne miasto, witające z otwartymi rękami wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś na temat jego historii i kultury, lub którzy przyjechali, aby się zabawić, zrelaksować i zrobić zakupy. Bogata historia miasta miała również ogromny wpływ na lokalną kuchnię, oferującą nieskończoną różnorodność wyśmienitych specjałów.
Macedonia, Thessaloniki, NewSeaside © GNTO / HKakarou

W pobliżu miasta znajduje się półwysep Halkidiki, słynący z ogromnej ilości pięknych plaż i hoteli. Tu znajduje się miejscowość Stagira, gdzie urodził się Arystoteles. Tutaj też odwiedzić można niezwykle piękną jaskinię Petralona, a także wiele winnic oferujących doskonałe białe i czerwone wina, o których wybornym smaku wspomniana w swych pismach sam Arystoteles. Koniecznie trzeba też zobaczyć kompleks klasztorny góry Athos. Nazywany Agio Oros, (czyli Święta Góra), zespół klasztorów posadowionych na stromych, spadających do morza górskich zboczach, robi niesamowite wrażenie. Wstęp do klasztorów mają wyłącznie mężczyźni
Macedonia, Halkidiki © GNTO / D.Rozaki

Godzinę jazdy od Salonik, w regionie Macedonii Środkowej, można odwiedzić miasto Vergina i znajdujące się tam pozostałości starożytnego miasta o nazwie Aiga, pierwszej stolicy starożytnego królestwa Macedonii. Tutaj znajdują się Królewskie Grobowce starożytnych królów macedońskich i słynny rodzinny grobowiec, znany jako „Grób Persefony”, z niezwykłym freskiem przedstawiającym porwanie Persefony przez Hadesa. Miejsce to jest chronione przez UNESCO jako Światowe Dziedzictwo Kulturowe.

Nieco dalej, we wschodniej części Macedonii w pobliżu miasta Kawala, znajduje się  archeologiczne stanowisko antycznego miasta Filippi, które także zostało wymienione na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nazwę miastu nadał starożytny król Filip II (Filip oznacza „przyjaciel koni” w języku greckim), ojca Aleksandra Wielkiego, który wykorzystywał je do kontroli sąsiadujących kopalni złota w Górze Paggaio, gdzie wzniesiono Królewską Mennicę. Miasto odgrywało wiodącą rolę w czasach Cesarstwa Rzymskiego i było jednym z najważniejszych ośrodków na szlaku Via Egnatia (Egnatia Odos). Apostoł Paweł, podczas drugiej podróży misyjnej w 49-50 n.e., założył tu pierwszą na kontynencie europejskim wspólnotę chrześcijańską a w kolejnych wiekach miasto pełniło rolę istotnego ośrodka religii i kultury chrześcijańskiej. Pod koniec VII w. n.e. miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone w wyniku silnego trzęsienia ziemi.   W czasach bizantyjskich miasto wraz z jego Akropolem nabrało charakteru obronnego. Odwiedzający  je dziś turyści maja okazję podziwiać liczne ślady tej bogatej historii. Warto zobaczyć pozostałości antycznej agory, , wspaniałe mozaiki podłogowe, palestrę z małym amfiteatrem, zabytki wczesnochrześcijańskie, m.in. bazyliki z przełomu V i VI w, baptysterium, oraz kryptę, w której według przekazów Rzymianie więzili św. Pawła.

Macedonia, Agio Oros, Mon. Simonopetra © GNTO/H Kakarouhas

Źródło: www.visitgreece.gr

Materiał Promocyjny