Segment medyczny kujawsko-pomorskiego marszałkowskiego pakietu antykryzysowego to m.in. środki na zakupy sprzętu dla wszystkich szpitali w regionie oraz ambulansów. Pięć nowych karetek jeździ już w barwach szpitali w Grudziądzu, Żninie, Mogilnie i Brodnicy, kolejne sześć trafi wkrótce do szpitali powiatowych w Radziejowie, Świeciu, Wąbrzeźnie i Nakle nad Notecią oraz do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. W związku z drugą falą epidemii marszałek Piotr Całbecki poinformował o przygotowywanych w trybie ekspresowym kilkuset miejscach dla chorych na Covid-19 w szpitalach podległych samorządowi województwa.
Trwa organizacja oddziału covidowego na 39 łóżek w oddanym do użytku w przyspieszonym trybie pawilonie oddziałów zakaźnych w nowym kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSZ) w Toruniu. W połowie listopada placówka uruchomi 200 łóżek dla hospitalizowanych z powodu Covid-19 w innym nowym pawilonie, przeznaczonym docelowo dla oddziałów psychiatrycznych. Wszystkie będą wyposażone w moduły z instalacją dostarczającą tlen i sprężone powietrze. 36 miejsc przygotowywanych jest w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku, 100 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.
Na wart 130 milionów złotych medyczny segment kujawsko-pomorskiego marszałkowskiego pakietu antykryzysowego składają się zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej dla szpitali, inwestycje modernizacyjne w placówkach, a także zakupy testów przesiewowych dla personelu.
- 130 milionów złotych na zakupy i inwestycje
- pracownia tomografii komputerowej
- 145 respiratorów
- 11 ambulansów
- 50 defibrylatorów
- 3 miliony rękawic jednorazowych
- 650 tysięcy masek
- ćwierć miliona fartuchów jednorazowych
- 18 tys. testów przesiewowych dla personelu przychodni i szpitali
Fot. Andrzej Goiński/UMWK-P
– Tak jak się spodziewaliśmy, jesień i zniesienie części obostrzeń spowodowały wzrost liczby zakażeń i zachorowań na Covid-19. Z satysfakcją przyjmujemy powrót do zasady szpitali jednoimiennych w rządowej strategii walki z epidemią, ale wiemy, że to nie jest remedium na wszystkie problemy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki
Do grudziądzkiego Regionalnego Szpitala Specjalistycznego – który poprzednio funkcjonował jako jednoimienny szpital zakaźny dla chorych z Covid-19, a obecnie pełni rolę głównego wojewódzkiego szpitala covidowego (koordynującego) – trafiły już m.in. dwie potrzebne placówce karetki transportowe, 13 respiratorów i 12 kardiomonitorów. Lecznica przeprowadziła remont adaptacyjny pomieszczeń na potrzeby izolatorium, a obecnie prowadzi finansowaną ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego modernizację oddziału intensywnej terapii i centralnej sterylizatorni. Wartość ostatnich projektów przekracza 25 milionów złotych.
Fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P
W Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy powstała nowa pracownia tomografii komputerowej wyposażona w sześćdziesięcioczterorzędowy tomograf komputerowy, z systemem archiwizacji i dystrybucji obrazów. Jest to aparat kontenerowy, czyli zainstalowany na stałe w specjalnie dla niego stworzonym przez producenta kontenerze medycznym. Takie rozwiązanie zyskuje w trakcie epidemii coraz częstsze zastosowanie, bo pozwala umieścić narzędzie do szybkiej diagnostyki poza budynkiem szpitalnym i praktycznie nie wymaga prac instalacyjnych. Wartość inwestycji to 3 300 tysięcy złotych.
Fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P
Częścią pakietu są też projekty modernizacyjne i remontowo-adaptacyjne. Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy zainstalowało na oddziale intensywnej terapii nowoczesny system wentylacyjny, żnińskie Centrum Zdrowia zmodernizowało sieciowe instalacje tlenową, powietrzną i próżniową, zaś szpital powiatowy w Mogilnie prowadzi połączony z przebudową remont oddziału chorób wewnętrznych.
Testami przesiewowymi, genetycznymi i immunologicznymi w łącznej liczbie 18 tysięcy, został objęty personel szpitali i przychodni funkcjonujących w systemie publicznej służby zdrowia w całym regionie. Ogólna pula została podzielona na poszczególne powiaty, proporcjonalnie do liczby pracujących w służbie zdrowia. Samorząd województwa zaprasza kierownictwa placówek medycznych do składania zapotrzebowania na badania (formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie Urzędu Marszałkowskiego www.kujawsko-pomorskie.pl).
W związku z sytuacją epidemiologiczną marszałek Piotr Całbecki zdecydował m.in. o przyspieszonym oddaniu do użytku szpitala zakaźnego w nowym kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach; fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWK-P
Wart 910 milionów złotych kujawsko-pomorski pakiet antykryzysowy, czyli samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Materiał Promocyjny