Filharmonia Lubelska od 75 lat organizuje koncerty, które przybliżają świat muzyki klasycznej młodej publiczności. Są one skierowane do różnych grup wiekowych – małych dzieci, uczniów i studentów.

Naszym najmłodszym słuchaczom proponujemy cykl audycji ,,Filharmonia dla malucha”, podczas których w prosty, logiczny, naturalny sposób ukazujemy świat muzyki, który jest wspólnym i naturalnym językiem komunikacji.

""

Fot. Filharmonia Lubelska

regiony.rp.pl

Drugi cykl to niedzielne poranki muzyczne skierowane do całych rodzin wraz z dziećmi, które ukończyły szósty rok życia. Audycje wzbogacone są ciekawym komentarzem na temat utworów, kompozytorów i zagadnień muzycznych. To wspólne słuchanie i odkrywanie tajników muzyki w prawdziwie rodzinnej atmosferze. Dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych proponujemy audycje edukacyjne, podczas których w sposób przystępny i ciekawy wprowadza się ich w świat muzyki. Są to swoiste lekcje z programem specjalnie opracowanym i dostosowanym do możliwości percepcyjnych słuchaczy. Młodzi melomani prowokowani do aktywnego udziału w koncercie poszerzają swoją wiedzę, poznając instrumenty, kompozytorów, ich utwory, formy i style muzyczne; uczą się słuchać muzyki, budują potrzebę obcowania z nią w życiu codziennym.

""

Fot. Filharmonia Lubelska

regiony.rp.pl

Cykl audycji Magia dźwięku: w krainie instrumentów pozwala bliżej poznać najpopularniejsze instrumenty: ich budowę, cechy charakterystyczne, właściwości. Starannie dobrany repertuar pozwala na prezentacje ich możliwości wykonawczych.

Dla młodzieży klas VII–VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych prowadzimy Akademię muzyki i plastyki. Są to specjalne spotkania wprowadzające młodzież w świat sztuki. Atutem jest nie tylko starannie opracowany program, ale także okazja do prezentacji i promocji młodych talentów. Słuchacz ma okazję poznać słynnych polskich artystów, a także utalentowanych rówieśników. Koncertom towarzyszą prelekcje z zakresu muzyki i historii sztuki. Zainicjowany w 2011 roku cykl cieszy się nieustającym zainteresowaniem szkół, które uznają, że warto jest wzbogacać wiedzę ogólną swych wychowanków o wiadomości ze świata sztuk pięknych.

""

Fot. Filharmonia Lubelska

regiony.rp.pl

Specjalna propozycja skierowana do młodzieży to koncerty, podczas których realizujemy program „na życzenie”, przy zorganizowanej grupie od 250 osób. Nasza oferta obejmuje spotkania muzyczne pt. ,,Perły baroku”, „Romantyczna dusza”, „Paryski salon Fryderyka Chopina”, „Nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale”, „Niepodległa Polska Ignacego Jana Paderewskiego”, „Muzyka i malarstwo XX w.”, „Wielcy z Lublina”, „Standardy tradycyjnej muzyki jazzowej”, „W cieniu maków czerwonych”, „Impresjonizm malowany dźwiękiem”, „Astor Piazzolla królem tanga”.

""

Fot. Filharmonia Lubelska

regiony.rp.pl

Kolejną propozycją Filharmonii Lubelskiej są audycje poza jej siedzibą Mali badacze muzyki. Naszym „muzycznym autem” docieramy do przedszkoli, szkół podstawowych, ponadpodstawowych i ośrodków kultury województwa lubelskiego. Tematyka spotkań wpisuje się w podstawę programową przedmiotu „muzyka” i jest ciekawym urozmaiceniem nauki w budynku szkolnym. Słuchacze poznają instrumenty: zarówno należące do orkiestry symfonicznej, jak i ludowe z różnych stron świata.

""

Fot. Filharmonia Lubelska

regiony.rp.pl

Po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym możliwy jest także udział zorganizowanych grup dziecięcych i młodzieżowych w przedpołudniowych próbach Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej.