Termin Bitcoin na pewno wielokrotnie widywałeś/aś ostatnio w internecie czy telewizji lub słyszałeś w rozmowach między znajomymi. Bitcoiny nieprzerwanie zyskują na wartości od paru lat, co może wydawać się tajemnicze dla kogoś, kto nie ma wiedzy informatycznej ani matematycznej. W tym poście omówię słownictwo dotyczące kryptowalut i mechanizm transakcji bitcoinowych.

Słownictwo podstawowe

Portfele i konta służą do przechowywania bitcoinów i dokonywania nimi płatności

Blockchain jest publicznym zapisem każdej transakcji, która kiedykolwiek miała miejsce.

Kopanie (lub z ang. mining) jest procesem wymagającym dużych zasobów, który nagradza udanych górników za „wydobyte” bitcoiny (obecna nagroda wynosi 12,5 BTC; ilość ta zmniejszy się o połowę do 6,25 pod koniec maja 2020 roku, więc lepiej się pospieszyć!)

Górnicy to ci, którzy zajmują się wydobyciem bitcoinów. Oprócz dodawania nowych bitcoinów do sieci, są oni niezbędni do przetwarzania transakcji i utrzymywania blockchaina.

Bitcoin nie jest namacalny jak dolar, ale nadal możesz posiadać bitcoin. Możesz wydawać bitcoiny, ponieważ są dostawcy, którzy przyjmują bitcoiny jako płatność i możesz wymieniać bitcoiny na złotówki, w ten sam sposób, w jaki wymieniasz inne znane Ci już waluty np. euro. 

Na szczęście nie trzeba wydawać całych bitcoinów na raz – raczej rzadko kupuje się towary o cenie ponad 30 tysięcy, a taką wartość ma teraz 1 BTC. W ten sam sposób, w jaki złotówka dzieli się na 100 groszy, bitcoin (1BTC) można podzielić na decibitcoiny (1 dBTC = 0,1 BTC), centibitcoiny, milibitcoiny i mniejsze jednostki. Najmniejsza nazywa się „satoshi” (1 „satoshi” = 0,00000001 BTC) od pseudonimu, pod którym kryje się grupa matematyków, którzy stworzyli Bitcoin.

""

regiony.rp.pl

Posiadanie bitcoina

Wszystkie transakcje przeprowadzane bitcoinami są trwale rejestrowane w publicznej “księdze rachunkowej” zwanej Blockchain. Posiadasz daną ilość bitcoinów zasadniczo dlatego, że taki zapis widnieje w tej księdze. Działa to analogicznie do wyciągu z konta bankowego, z tym, że zamiast zobaczyć tylko i wyłącznie swoje wpłaty, wypłaty i saldo, nagle masz dostęp do danych wszystkich transakcji, globalnie i w czasie rzeczywistym.

""

regiony.rp.pl

Jak płacić bitcoinami?

Aby posiadać bitcoiny, potrzebujesz konta. Jest to ciąg liter i cyfr, takich jak 31uEbMgunupShBVTewXjtqbBv5MndwfXhb, które służą jako identyfikator. Bitcoiny przydzielone na ten adres stają się jego własnością, ponieważ transakcja została zarejestrowana w Blockchain.

Nie ma znaczenia, że ​​bitcoiny są niematerialne, ponieważ księga publiczna zawiera wszystkie niezbędne dowody pozwalające stwierdzić, do którego konta należy dana liczba bitcoinów. Jeśli kiedykolwiek spróbowałbyś wydać więcej ze swojego konta, niż jest na nim dostępne, w sieci pojawi się niespójność. Jeśli wydasz więcej bitcoinów niż masz, zamiast zweryfikować transakcję i rozesłać ją do reszty sieci, program stwierdzi, że transakcja jest nieważna. W ten sposób zapobiega się podwójnym wydatkom i oszustwom.

Powiedzmy, że Alicja ma adres Bitcoin AAAAAAAAA, a Bartosz ma adres Bitcoin BBBBBBBBB. Alicja chce zapłacić Bartoszowi 0,5 bitcoina za nowy produkt. W jaki sposób Alicja i Bartosz logistycznie dokonują transakcji?

Po pierwsze, oboje potrzebują portfeli. Portfel bitcoin to oprogramowanie, które obsługuje transakcje i zarządza kontami bitcoin. Portfel może występować w formie aplikacji na telefon lub komputer, online na stronie internetowej lub w oprogramowaniu tradingowym (np. mającym dobre opinie Bitcoin Code). Portfel zajmuje się powiadamianiem sieci bitcoin, że Alicja przesyła środki z AAAAAAAAA na adres BBBBBBBBB. Portfel Bartosza widzi transakcję zapisaną w publicznej księdze i aktualizuje swoje saldo o sumę przesłaną przez Alicję. Po weryfikacji transakcji cała sieć widzi, że saldo adresu AAAAAAAAA obniżyło się o 0,5 bitcoina, a adresu BBBBBBBBB wzbogaciło o tę sumę.

Alicja nigdy nie dowie się, kim jest Bartosz – bitcoin jest pseudoanonimowy. Jedyną rzeczą potrzebną kupującemu jest wiedza, że ktoś o adresie BBBBBBBB ma towar, który chce kupić. Transakcja miała miejsce między kontami, a nie osobami. Prawdziwy Bartosz może mieć nawet dziesiątki adresów bitcoin.

Być może zastanawiasz się, jak zapobiega się kradzieży kryptowaluty. Na przykład, jeśli Alicja widzi w publicznej księdze, że konto ZZZZ jest właścicielem 5 bitcoinów, to dlaczego nie może udawać właściciela ZZZZ i poprzez fałszywą wiadomość transakcyjną przekonać sieć Bitcoin, że konto ZZZZ wysyła 5 bitcoinów na jej konto AAAAAAAAA? W tym miejscu wkracza kryptografia.

Każde konto Bitcoin ma przypisaną parę kluczy: publiczny i prywatny. Chociaż klucz publiczny i numer konta każdego są znane, to tylko właściciel konta zna swój klucz prywatny. Klucz prywatny służy do podpisywania transakcji. Innymi słowy, Alicja nie może sfałszować transakcji z konta ZZZZ, ponieważ nie jest w stanie poprawnie podpisać transakcji bez klucza prywatnego należącego do ZZZZ. Podobna technologia służy do zabezpieczania połączeń sieciowych za każdym razem, gdy przeglądarka odwiedza witrynę, w której adres URL zaczyna się od „https” zamiast „http”.

Jak widzisz, transakcje wykonywane za pomocą bitcoinów są w pełni bezpieczne. Dla wielu osób ich główną zaletą jest anonimowość, której nie zapewniają nam tradycyjne banki. Dodatkowo 1 BTC dzieli się na wiele mniejszych jednostek niż “namacalne” waluty, nie wpływa na niego inflacja ani sytuacja gospodarcza żadnego kraju. Czy w przyszłości będziemy płacić już tylko kryptowalutami? Tego nie wiadomo, ale na pewno warto już teraz mieć chociaż podstawową wiedzę w tym temacie, bo z transakcji bitcoinami można wyciągnąć wiele profitów!

Materiał Promocyjny