Od tysięcy lat bursztyn jest obiektem pożądania kolejnych pokoleń zbieraczy. Pierwsze próby tworzenia w tym kameniu podejmowano już w prehistorycznej epoce neolitu – około 4500 p.n.e. Zachwycali się nim również starożytni, nazywając go „przyjemną słodyczą” czy „sokiem promieni słońca”.
Wyroby gdańskich bursztynników od XV w. były najbardziej pożądanymi prezentami wśród dyplomatów – na dworach królewskich, carskich, sułtańskich, a nawet papieskich. Obecnie blisko 70 proc. wyrobów światowej biżuterii z tym kamieniem pochodzi właśnie z Polski. Ci, którzy zajmują się jego legalnym wydobyciem na co dzień, robią to w trudnych warunkach – zmagając się ze sztormowym wiatrem na wodach Bałtyku lub brodząc po pas w błocie po polach i łąkach Pomorza.
W nowej serii telewizji HISTORY „Złoto Bałtyku” poznamy kulisy pracy osób związanych z branżą bursztynniczą w Polsce. Dowiemy się, jak wygląda długa droga, którą musi przebyć bursztyn – od połowu, przez obróbkę, na sprzedaży w formie wyrobu jubilerskiego bądź rzeźby kończąc. Poznamy również metody wykorzystywane do wydobycia jantaru na bałtyckim wybrzeżu, jak i kulisy branży bursztynniczej w Polsce. W programie poznamy historię Krzysztofa, który wraz ze swoimi pracownikami przekopuje przy pomocy ciężkiego sprzętu działkę pod Gdańskiem. Marzy, by w przyszłości założyć w tym miejscu kopalnię bursztynu. Podążymy również śladem szypra Benedykta i jego żony Małgorzaty, którzy razem z załogą kutra HEL-6 wyruszają w morze licząc na to, że w sieciach, prócz ryb, znajdą kosztowności z dna Bałtyku. Jednym z głównych bohaterów programu jest również Tomek, który wraz z przyjaciółmi ze Sztutowa każdego roku czeka z niecierpliwością na sztorm. To dzięki niemu w przybrzeżnych piaskach Tomek może znaleźć pożądany bursztyn. Kulisy niełatwej pracy artystki funkcjonującej na rynku międzynarodowym poznamy dzięki Dorocie, jubilerce z Gdańska, która od ponad dwóch dekad tworzy biżuterię z bursztynu.
Zdjęcia do programu powstały w Gdańsku i okolicach. „Złoto Bałtyku” to piąta lokalna produkcja telewizji HISTORY w Polsce po zrealizowanych w ostatnich latach m.in. „Poszukiwaczach zaginionej prawdy” i „Tajemnicach mundialu”.