Już za dwa tygodnie do Szczecina przyjadą setki gimnastyczek i gimnastyków, by powalczyć w 8. Mistrzostwach Europy w Gimnastyce Sportowej.
Polska nigdy wcześniej nie gościła imprezy gimnastycznej tej rangi. Zaczęło się od przekazania władzom miasta flagi Europejskiej Federacji Gimnastycznej w trakcie mistrzostw rozgrywanych w 2017 r. w rumuńskim Cluju, co było symbolicznym mianowaniem Szczecina gospodarzem kolejnych mistrzostw. 10–14 kwietnia w Netto Arenie zaprezentują się gimnastycy z prawie 40 krajów. Łącznie do Szczecina przyjedzie ok. 700 gości zza granicy, w tym trenerów, zawodników oraz delegatów. Mistrzostwa będą widowiskowym wydarzeniem, podczas którego na widowni zasiądzie ponad 3 tys. kibiców.
Gimnastyka sportowa swoimi korzeniami sięga starożytności. Wspominają o niej w swoich dziełach m.in. Arystoteles, Platon i Homer. Współcześnie sport ten opiera się na wykonywaniu przez zawodników i zawodniczki krótkich układów ćwiczeń na różnych przyrządach. Znajdują się wśród nich m.in. równoważnia, drążek, poręcze i kółka. W 1881 r. powstała Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna (FIG), która zajęła się propagowaniem tej dyscypliny, a w 1903 r. w belgijskim mieście Anvers odbyły się pierwsze gimnastyczne mistrzostwa świata.
Dawniej gimnastykę sportową uprawiali wyłącznie mężczyźni. Pierwszy start kobiet w tej dyscyplinie na igrzyskach olimpijskich nastąpił dopiero w 1928 r. w Amsterdamie. Obecnie w zawodach startują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, chociaż liczba konkurencji dla zawodników obu płci jest zróżnicowana. Gimnastycy swoje umiejętności prezentują na sześciu przyrządach: plansza ćwiczeń wolnych, koń z łękami, kółka, skok przez stół gimnastyczny, poręcze symetryczne oraz drążek. Kobiety natomiast występują na czterech przyrządach gimnastycznych i są to: stół gimnastyczny, poręcze asymetryczne, równoważnia i plansza ćwiczeń wolnych.
FIG wprowadziła restrykcje dotyczące minimalnego wieku zawodników startujących w seniorskich zawodach. Do startu uprawnieni są dziś zawodnicy i zawodniczki, którzy mają ukończone 16 lat lub którzy osiągną taki wiek w roku danych zawodów. Wcześniej granicą był wiek 14 lat.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.