Teatralne „Oscary” rozdane. Katarzyna Figura i Mirosław Baka zwycięzcami 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych

W sobotę zakończyła się jubileuszowa edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Jury zadecydowało o wręczeniu dwóch Grand Prix – za rolę kobiecą dla Katarzyny Figury w „Fedrze” oraz dla Mirosława Baki za rolę Willy’ego w „Śmierci komiwojażera” – oba spektakle przyjechały z Teatru Wybrzeże w Gdańsku . Podczas ośmiu dni Festiwalu odbyło się 11 przedstawień konkursowych.

Najstarszy festiwal teatralny w Polsce organizowany nieprzerwanie od 1961 roku przez Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, zarazem bodaj jedyny na świecie festiwal teatralny poświęcony tylko i wyłącznie sztuce aktorskiej, trwał od 19 do 26 września. Przez ponad tydzień widzowie mieli szansę oglądać wirtuozów sceny na deskach przepięknie położonego kaliskiego teatru w kilkunastu wyselekcjonowanych spektaklach ubiegłego sezonu.

Blisko 80 artystów walczyło o nagrody aktorskie w dziesięciu kategoriach.

Najwięcej nagród zdobyli aktorzy z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Nagrodzone zostały aktorki z „Fedry”: Katarzyna Figura (w roli tytułowej) otrzymała Grand Prix za rolę kobiecą, a Katarzyna Dałek (za rolę Arycji) otrzymała Pierwszą Nagrodę Aktorską. Świętowali także aktorzy ze „Śmierci komiwojażera”: Grand Prix za rolę męską otrzymał Mirosław Baka w roli Willy’ego, Drugą Nagrodę Aktorską Anna Kociarz za rolę Lindy i Trzecią Nagrodę Aktorską Piotr Biedroń za rolę Biffa.

Mirosław Baka jako Willy, „Śmierć Komiwojażera” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku / fot. Dominik Werner

Dwie nagrody aktorskie również powędrowały na Pomorze – do Igora Chmielnika za rolę Shylocka i Moniki Janik za rolę Porcji w „Kupcu weneckim” w reż. Szymona Kaczmarka z Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.

Triumfował także zespół Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Z nagrodami za role w „Proteście” w reż. Aldony Figury wrócili Robert T. Majewski, Janusz R. Nowicki i Łukasz Lewandowski.

Nagrodę im. Ignacego im. Ignacego Lewandowskiego za rolę epizodyczną otrzymała Anita Poddębniak za rolę Firanki/Maski 11 w „Wyzwoleniach” w reż. Piotra Cieplaka, w przedstawieniu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza ufundowaną przez ZASP w wysokości 3 000 zł otrzymała Irena Jun za rolę Makryny w „Matce Makrynie” w reż. Ireny Jun, przedstawieniu Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie.

„Dowcip” z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu / fot. Jakub Seydak

Teatr gospodarzy festiwalu również ma powody do zadowolenia – Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska  otrzymała wyróżnienie aktorskie za rolę Vivian Bearing w „Dowcipie” w reż. Bożeny Suchockiej, a przedstawienie zdobyło miano NajBogusławskiego Spektaklu w plebiscycie publiczności.

W kategorii na NajBogusławskiego Aktorka obyło się bez zaskoczeń – widzowie nagrodzili Katarzynę Figurę za rolę Fedry.

Katarzyna Figura jako Fedra, „Fedra” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku / fot. Dominik Werner

Jury przyznało również Nagrodę Specjalną za zbiorowy portret kobiecości dla Natalii Kai Chmielewskiej, Aldony Grochal, Ewy Kaim, Paulina Puślednik, Anny Radwan i Doroty Segdy w przedstawieniu „Panny z Wilka” w reż. Agnieszki Glińskiej z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

W tegorocznej edycji w jury zasiadały:

Małgorzata Bogajewska – reżyser, pedagog Łódzkiej Szkoły Filmowej, dyrektor Teatru Ludowego w Krakowie. Zrealizowała ponad 40 spektakli, między innymi w Teatrze Jaracza w Łodzi, w Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze Powszechnym I Teatrze Dramatycznym w Warszawie, krakowskim Teatrze Bagatela oraz w Teatrze Ludowym;

Małgorzata Leyko – teatrolog i kulturoznawca, profesor, pracuje w Katedrze Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego, wykłada także w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 2007-2014 była kierownikiem literackim w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu;

Sławomira Łozińska – aktorka, menadżer kultury, absolwentka PWST w Warszawie. Od roku 1973 do dziś związana z Teatrem Narodowym (debiutowała w spektaklu Wacława dzieje w reż. Adama Hanuszkiewicza). Ma w swoim dorobku role teatralne, filmowe, telewizyjne i radiowe. Ukończyła studia podyplomowe zarządzania instytucjami kultury w Szkole Głównej Handlowej. W latach 1997 – 2003 pełniła funkcję koordynatora pracy artystycznej Teatru Narodowego w Warszawie;

Joanna Ostrowska – profesor w Instytucie Kulturoznawstwa UAM, badaczka teatru i performansów kulturowych, autorka wielu publikacji, w tym trzech książek autorskich. Wieloletnia recenzentka teatralna. Pracuje także w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie.

Jury 60. KST / fot. Jakub Seydak

Zgodnie z tradycją, codziennie po spektaklach widzowie mieli szansę spotkać się z ulubionymi aktorami i wziąć udział w rozmowie prowadzonej przez krytyka teatralnego Tomasza Domagałę. Na prowadzonym przez niego oficjalnym blogu festiwalowym (domagalasiekultury.pl) można przeczytać codzienne relacje z 60. KST.

Poza spektaklami konkursowym 60. KST widzowie wzięli udział w szeregu imprez towarzyszących. W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu Tomasz Wolff, autor tegorocznego plakatu KST, zagrał koncert performatywny pt. „Happy End”. Galeria Wieża Ciśnień zaprosiła na drugą już wystawę, towarzyszącą Kaliskim Spotkaniom Teatralnym. W tym roku głównymi bohaterami ekspozycji były „plakaty, które się wtrącają” autorstwa studia Homework, czyli Joanny Górskiej i Jerzego Skakuna.

Każdego wieczora tętnił życiem Klub Festiwalowy – Kontrabas Club Café – na tyłach budynku Teatru. Atmosferę w wspomagali artyści z agencji Q-Artist.

Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Kalisza. Głównym Sponsorem 60. KST jest MTM Consulting Developer.

Więcej informacji na temat Festiwalu na stronie kaliskie.org oraz teatr.kalisz.pl

Materiał Promocyjny 

Mogą Ci się również spodobać

Woda, najważniejsze z dóbr

Katastrofalne susze, stepowienie gleb, gwałtowne zjawiska pogodowe, powodzie – jeszcze niedawno mogliśmy uważać, że ...

Bądź uczestnikiem najnowszej historii. Jeszcze ci za to zapłacą

Choć od rozpoczęcia niedzielnego głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich dzielą nas tylko godziny, ...

Metropolie solidarne z doświadczonymi klęską żywiołową gminami

Samorządy wielkich miast wspierają mniejsze gminy, które dotknęła klęska żywiołowa. Zwykle jest to pomoc ...

Tadeusz Ferenc odchodzi. Na jego miejsce Marcin Warchoł?

W dniu swoich 81-urodzin Tadeusz Ferenc zrezygnował w środę  ze stanowiska prezydenta Rzeszowa. Zapowiedział, ...

Duże miasta za Trzaskowskim, mniejsze ośrodki za Dudą

W małych lubelskich czy małopolskich gminach Andrzej Duda zyskał nawet ponad 80 proc. poparcia. ...