Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Pandemia sprawiła, że w tym roku wielu z nas zrezygnuje z wyjazdów zagranicznych i wybierze wakacje w kraju. Może to być okazja do odkrycia urokliwych zakątków w różnych częściach Polski. Dolny Śląsk podpowiada turystom szukającym miejsca na urlop czy krótki wypad weekendowy, dlaczego warto wybrać się właśnie tam i przypomina o swoich atrakcjach.

– Turystyka jest jednym z tych sektorów, które najsilniej odczuły negatywne skutki pandemii. Warto zauważyć, że jest to jednocześnie branża, która od lat znacząco wpływa na funkcjonowanie Dolnego Śląska, kreując zatrudnienie, ale też rozwój regionalny. Właśnie dlatego tak ważne jest wsparcie dolnośląskiej turystyki – podkreśla marszałek Cezary Przybylski, z Bezpartyjnych Samorządowców.

Wybieramy wypoczynek w kraju

Dochody branży turystycznej w Polsce w ostatnich miesiącach drastycznie się skurczyły. Według GUS w kwietniu z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 86,4 tys. osób, którym udzielono 326,2 tys. noclegów. W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku było to mniej odpowiednio o 96,5 proc. i 94,5 proc.

Spadek liczby turystów odnotowano również w maju. Według szacunków liczba osób korzystających z noclegów w porównaniu z analogicznym miesiącem roku ubiegłego była niższa o ok. 88,1 proc.

""

Twierdza Srebrna Góra

regiony.rp.pl

Także w maju został przeprowadzony sondaż, według którego 87 proc. Polaków postanowiło spędzić wakacje w Polsce, 59 proc. planujących wyjazd chce spędzić urlop w regionie innym niż ten, w którym mieszka, a 69 proc. doceni miejsca, w których możliwe jest zachowanie społecznego dystansu.

Dołóż swoją cegiełkę

Branża turystyczna potrzebuje dziś pomocy i każdy może dołożyć do niej swoją cegiełkę. Hotele, pensjonaty, restauracje, muzea, lokalne atrakcje można wesprzeć w najprostszy sposób – po prostu do nich przyjechać. I właśnie taki jest cel akcji #OdkryjDolnyŚląsk, zainicjowanej przez samorząd województwa.

– Poprzez kampanię promujemy nasz region, który ma wiele do zaoferowania. Od gór, po Stawy Milickie czy przeróżne zabytki. W ten sposób chcemy zachęcić do zwiedzania Dolnego Śląska, a obecność turystów to najlepsza pomoc dla branży turystycznej – mówi Paweł Wybierała, członek zarządu województwa dolnośląskiego odpowiedzialny za rozwój turystyki w regionie.

Billboardy promujące kampanię #OdkryjDolnyŚląsk zapraszają chętnych z regionu oraz województw lubuskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, śląskiego i opolskiego. Jak podkreślają inicjatorzy akcji, warto wyjechać z miasta, by zobaczyć więcej, bo przecież Dolny Śląsk to województwo z największą liczbą zabytków w Polsce i przyrodą, która oferuje niezapomniane widoki. Billboardy na Dolnym Śląsku i w ościennych województwach zachęcają do zgłębienia historii, ukazują różnorodne miejsca, aby trafić do osób o odmiennych zainteresowaniach.

Dziewięć perełek

Organizatorzy kampanii wybrali intrygujące miejsca na Dolnym Śląsku, które warto poznać i odkryć dla siebie. Lista dziewięciu perełek jest bardzo zróżnicowana i każdy powinien znaleźć na niej coś interesującego. Każda z nich otrzymała też swoje hasło przewodnie. I tak:

– Kolej na zabytki – to promocja Dolnośląskiego Szlaku Zabytków Techniki, na którym znajduje się aż 20 nietuzinkowych miejsc wartych odwiedzenia. Podążając nim, można odwiedzić m.in. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Papiernictwa, Muzeum Motoryzacji, Hutę Szkła Kryształowego Julia, Kopalnię Złota w Złotym Stoku, Muzeum Powozów Galowice, Hydropolis czy Kopalnię Uranu Kletno (pełna lista obiektów dostępna jest na stronie mapazabytkow.pl).

– Odwiedź miejsca niezdobyte! to hasło promujące obiekty obronne, m.in. Twierdzę Srebrna Góra. Z pewnością wiele osób nie wie, że jest ona największą niezdobytą twierdzą górską w Europie. To tutaj przeplatają się losy dawnej i współczesnej wojskowości – od konfliktów toczonych przez armię pruską po II wojnę światową. Ciekawa historia łączy się z atrakcjami położonymi w okolicy. To m.in. właśnie Srebrna Góra jest świetną bazą wypadową w zachodnią część Gór Bardzkich i wschodnią część Gór Sowich. Z kolei trasy na jej terenie są częścią Strefy MTB Sudety, która jest największym i pierwszym w Polsce systemem górskich szlaków rowerowych o łącznej długości 550 km. Do dyspozycji gości są też ekstremalne przejazdy na linach 570-metrową trasą wśród drzew i historycznych murów, a wszystko to z widokiem na najpiękniejszą panoramę Gór Sowich i Bardzkich.

– Znajdź swoją trasę – billboard z tą propozycją promuje malownicze ścieżki rowerowe na terenie Dolnego Śląska. Szczegółowe informacje dotyczące rekomendowanych tras można znaleźć na stronie rowerem.info.

""

Stawy Milickie

regiony.rp.pl

– Na zdrowie! – takie hasło przypomina, że to właśnie na Dolnym Śląsku jest najwięcej miejscowości uzdrowiskowych w kraju – aż jedenaście ze sklasyfikowanych 45 polskich uzdrowisk. Są to: Cieplice, Czerniawa, Długopole, Duszniki, Jedlina, Kudowa, Lądek, Polanica, Przerzeczyn, Szczawno, Świeradów. Warto je zwiedzić, zaczerpnąć leczniczych wód i oddać się długim, relaksującym spacerom.

– Daj się oczarować – tak Dolny Śląsk zachęca do odwiedzania zamków w regionie. Oczywiście najbardziej znany z nich i tajemniczy to Zamek Książ. Ale przecież miłośnicy dawnych budowli obronnych i reprezentacyjnych znajdą tu cały wachlarz urokliwych obiektów. To m.in. zamki Czocha, Grodno, Bolków, pałac Kamieniec czy Uroczysko Siedmiu Stawów.

– Mamy świetne widoki na przyszłość – to obraz walorów turystycznych rejonów górskich i podgórskich, m.in. Karkonoszy. Góry te, do 1946 roku zwane Górami Olbrzymimi, zajmują powierzchnię ok. 650 km kw., z czego do Polski należy 185 km kw. i są najwyższym górskim pasmem Sudetów. Ich niekwestionowaną królową jest wysoka na 1603 m n.p.m. Śnieżka – obiekt wędrówek wielu turystów. Inne znane szczyty tego pasma po polskiej stronie to: Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.), Smogornia (1489 m n.p.m.), Łabski Szczyt (1472 m n.p.m.) czy Szrenica (1362 m n.p.m.). Są tu także malownicze wodospady, ale też niedawno otwarty punkt widokowy Złoty Widok w Szklarskiej Porębie.

– Bądź zdrów jak ryba – przedstawia Stawy Milickie, położone w dolnośląskiej części Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Obecnie jest ich ponad 300, co czyni z nich największy kompleks stawów rybnych w Europie. Ich łączna powierzchnia przekracza 6 tys. hektarów.

– Zgłębiaj tajemnice – jest propozycją dla tych, którzy lubią zwiedzać z dreszczykiem i zaglądać nieco głębiej… np. do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie – jednej z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce. Długość sal i korytarzy wynosi w niej w sumie ponad 5 km. Dla turystów dostępnych jest 500 metrów z bardzo widowiskowymi formacjami geologicznymi.

– The Most Beautiful – tak wreszcie pomysłodawcy akcji zapraszają do odwiedzenia stolicy regionu, Wrocławia, nazywanego miastem mostów. Nie starczyłoby tu miejsca na opisanie nawet najważniejszych jego zabytków. Ale jednym z pomysłów na spacer jest podążanie za wrocławskimi krasnalami, które można spotkać w najróżniejszych punktach miasta.

Będzie ciąg dalszy

– To tylko kilka przykładów atrakcji turystycznych, którymi możemy się pochwalić. Takich zakątków w regionie mamy oczywiście więcej – mówi Paweł Wybierała. – Liczymy na to, że zwiedzając miejsca promowane podczas kampanii, nasi goście odkryją pozostałe, a zapewniam, że każdy znajdzie u nas coś dla siebie – podkreśla.

Tych dziewięć propozycji spędzenia wolnego czasu na Dolnym Śląsku to pierwsza część kampanii, która potrwa do końca lipca. Już wkrótce poznamy jej kolejne elementy.

Więcej informacji o opisywanych atrakcjach turystycznych można znaleźć na stronach:
dolnyslask.travel
mapazabytkow.pl
rowerem.info