Kulturalne LATO w KATO

Wakacje start! Jak je spędzić? Mamy kilka propozycji. Warto wyjść z domu i ruszyć z nami w miasto! W tym szczególnym okresie, pomimo wakacyjnej pogody, pamiętajmy o zaleceniach sanitarnych. Wszystkie wydarzenia miejskie będą się odbywać z zachowaniem wszelkich obostrzeń i zaleceń, by każdy z uczestników mógł czuć się bezpiecznie oraz komfortowo. Wśród atrakcji wodnych, dla aktywnych nie braknie również propozycji kulturalnych. Mimo, że będą to wakacje bez dobrze znanych nam festiwali muzycznych – to w Katowicach nudzić się nie będzie można.

Już wystartowało kino letnie, czyli wakacyjny projekt adresowany do wszystkich amatorów kina „pod chmurką”. Oglądanie kinowych hitów odbywa się w każdą środę na tarasach Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Projekcje w ramach Letniego Kina odbywać się będą także w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych – deszczu, dużego wiatru czy burzy. Wówczas seanse zostaną przeniesione do wnętrza MCK lub Spodka. Wakacyjny repertuar: 8.07.2020 r. – Star Trek, 15.07.2020 r. – Jurassic Word – Upadłe królestwo, 22.07.2020 r. – Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, 29.07.2020 r. – Nigdy cię tu nie było, 5.08.2020 r. – Marsjanin. Więc dla każdego coś się znajdzie.

Kolejna propozycja to spacer szlakiem murali. W ostatnim czasie w Katowicach powstało kilka niesamowitych i cieszących oko murali. W Szopienicach przy zrewitalizowanym parku Olimpijczyków, nieopodal miejsca, gdzie mieszkał słynny śląski reżyser filmowy Kazimierz Kutz, powstał mural przedstawiający hutę Uthemann i… Kutza na koniu z rolkami filmu (ul. Wypoczynkowa 3). Projekt street-artowego dzieła wykonał Erwin Sówka. Nieopodal w Bogucicach powstał mural przedstawiający słynnego katowickiego himalaistę Jerzego Kukuczkę (skrzyżowanie ulic Markiefki i Katowickiej). Gdy przeniesiemy się na drugą stronę miasta do Załęża, czeka na nas mural przestawiający niesamowitą kobietę, dr Jolantę Wadowską-Król, która ratowała dzieci chore na ołowicę w Burowcu i Szopienicach (ul. Gliwicka 58).

A skoro wakacje, to dla niektórych koniecznie pod palmami. Wprawdzie zagraniczne wyjazdy są w tym roku utrudnione, ale na wypoczynek pod palmami zapraszamy do… centrum Katowic. Za oknem piękna pogoda, a przyjemny cień pod palmami na rynku czeka na wszystkich zabieganych wczasowiczów. Cztery 5-metrowe feniksy kanaryjskie, wypożyczone z Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, czekają na spragnionych ochłody na katowickim rynku. Tam można chwilę odpocząć przed kolejnymi kulturalnymi wydarzeniami. Bo katowickie instytucje kultury zapraszają.

Klasycznie już – Letni Ogród Teatralny. – Katowice, jako Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki, są gospodarzem wielu intrygujących imprez kulturalnych – a doskonałym tego przykładem jest Letni Ogród Teatralny, który na stałe wpisał się w kalendarz najciekawszych katowickich wydarzeń. Za sprawą niezwykle lubianego i kreatywnego Mirosława Neinerta, pomysłodawcy LOT, oraz dzięki zaangażowaniu całego zespołu Teatru Korez, impreza ta stała się atrakcyjną, wakacyjną propozycją, skierowaną do mieszkańców naszego miasta. Obcowanie z kulturą na najwyższym poziomie w czasie pandemii staje się sztuką – dlatego tym bardziej zachęcam, by wybrali się Państwo na Letni Ogród Teatralny – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Ale nie tylko teatr. Muzeum Śląskie i Filharmonia Śląska zapraszają na muzyczne spotkania, które w każdą wakacyjną sobotę, począwszy od 4 lipca, ukoją spragnionych koncertów melomanów. Bo cóż może być piękniejszego niż dźwięki rozbrzmiewające pod gołym niebem w środku lata, w dodatku w wyjątkowym otoczeniu? W przestrzeni Muzeum Śląskiego w lipcowe i sierpniowe soboty o godzinie 19.00 odbywać się będą koncerty filharmoników śląskich. Przygotowany został program idealny na letnie wieczory, łączący ponadczasowe dzieła takich kompozytorów, jak Mozart, Haydn czy Beethoven z muzyką związaną z naszym regionem, który jest kolebką wielkich twórców. Zabrzmią m.in. słynne uwertury i symfonie, a wszystko to w niezwykłej przestrzeni Muzeum, łączącej styl industrialny z nowoczesnością. Na scenie zobaczymy zarówno Śląską Orkiestrę Kameralną, Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, jak i mniejsze składy instrumentalne. Każdy z koncertów będzie więc inny, a różnorodność brzmienia, programu i stylów zaspokoi każdy gust muzyczny.

Materiał Promocyjny 

Mogą Ci się również spodobać

Duże regiony lepiej sobie radzą

Mazowsze i Dolny Śląsk mają teraz największy wybór ofert zatrudnienia, choć wciąż dużo mniejszy ...

Rewolucja, od której nie ma odwrotu. Gaz zaczyna zastępować węgiel nawet na Śląsku

Trwa gazyfikacja śląskiej gminy Gaszowice. Polska Spółka Gazownictwa wybuduje na tym terenie kilkadziesiąt kilometrów ...

Samorządowcy wskazują słabe punkty nowej ustawy Covid-owej

Samorządowcy chcą walczyć w Senacie o rozwiązania, które wzmocnią kadrowo i organizacyjnie sanepidy. W ...

Wrocław – rowerowa stolica Polski

Koniec roku 2018 przyniósł dla Wrocławia bardzo dobre wieści. Pierwszy raz w historii w ...

Bezpański wrak na parkingu bez OC

Powiaty mają szansę pozbyć się kosztów ubezpieczeń wraków, po które miesiącami nie zgłaszają się ...

Pieniądze nie mogą zależeć od polityki

Samorządy, które przyjęły tzw. uchwały anty-LGBT, mogą stracić dotacje unijne. Wynagrodzi im to państwo? ...