Wakacje start! Jak je spędzić? Mamy kilka propozycji. Warto wyjść z domu i ruszyć z nami w miasto! W tym szczególnym okresie, pomimo wakacyjnej pogody, pamiętajmy o zaleceniach sanitarnych. Wszystkie wydarzenia miejskie będą się odbywać z zachowaniem wszelkich obostrzeń i zaleceń, by każdy z uczestników mógł czuć się bezpiecznie oraz komfortowo. Wśród atrakcji wodnych, dla aktywnych nie braknie również propozycji kulturalnych. Mimo, że będą to wakacje bez dobrze znanych nam festiwali muzycznych – to w Katowicach nudzić się nie będzie można.

Już wystartowało kino letnie, czyli wakacyjny projekt adresowany do wszystkich amatorów kina „pod chmurką”. Oglądanie kinowych hitów odbywa się w każdą środę na tarasach Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Projekcje w ramach Letniego Kina odbywać się będą także w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych – deszczu, dużego wiatru czy burzy. Wówczas seanse zostaną przeniesione do wnętrza MCK lub Spodka. Wakacyjny repertuar: 8.07.2020 r. – Star Trek, 15.07.2020 r. – Jurassic Word – Upadłe królestwo, 22.07.2020 r. – Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, 29.07.2020 r. – Nigdy cię tu nie było, 5.08.2020 r. – Marsjanin. Więc dla każdego coś się znajdzie.

""

regiony.rp.pl

Kolejna propozycja to spacer szlakiem murali. W ostatnim czasie w Katowicach powstało kilka niesamowitych i cieszących oko murali. W Szopienicach przy zrewitalizowanym parku Olimpijczyków, nieopodal miejsca, gdzie mieszkał słynny śląski reżyser filmowy Kazimierz Kutz, powstał mural przedstawiający hutę Uthemann i… Kutza na koniu z rolkami filmu (ul. Wypoczynkowa 3). Projekt street-artowego dzieła wykonał Erwin Sówka. Nieopodal w Bogucicach powstał mural przedstawiający słynnego katowickiego himalaistę Jerzego Kukuczkę (skrzyżowanie ulic Markiefki i Katowickiej). Gdy przeniesiemy się na drugą stronę miasta do Załęża, czeka na nas mural przestawiający niesamowitą kobietę, dr Jolantę Wadowską-Król, która ratowała dzieci chore na ołowicę w Burowcu i Szopienicach (ul. Gliwicka 58).

A skoro wakacje, to dla niektórych koniecznie pod palmami. Wprawdzie zagraniczne wyjazdy są w tym roku utrudnione, ale na wypoczynek pod palmami zapraszamy do… centrum Katowic. Za oknem piękna pogoda, a przyjemny cień pod palmami na rynku czeka na wszystkich zabieganych wczasowiczów. Cztery 5-metrowe feniksy kanaryjskie, wypożyczone z Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, czekają na spragnionych ochłody na katowickim rynku. Tam można chwilę odpocząć przed kolejnymi kulturalnymi wydarzeniami. Bo katowickie instytucje kultury zapraszają.

Klasycznie już – Letni Ogród Teatralny. – Katowice, jako Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki, są gospodarzem wielu intrygujących imprez kulturalnych – a doskonałym tego przykładem jest Letni Ogród Teatralny, który na stałe wpisał się w kalendarz najciekawszych katowickich wydarzeń. Za sprawą niezwykle lubianego i kreatywnego Mirosława Neinerta, pomysłodawcy LOT, oraz dzięki zaangażowaniu całego zespołu Teatru Korez, impreza ta stała się atrakcyjną, wakacyjną propozycją, skierowaną do mieszkańców naszego miasta. Obcowanie z kulturą na najwyższym poziomie w czasie pandemii staje się sztuką – dlatego tym bardziej zachęcam, by wybrali się Państwo na Letni Ogród Teatralny – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

""

regiony.rp.pl

Ale nie tylko teatr. Muzeum Śląskie i Filharmonia Śląska zapraszają na muzyczne spotkania, które w każdą wakacyjną sobotę, począwszy od 4 lipca, ukoją spragnionych koncertów melomanów. Bo cóż może być piękniejszego niż dźwięki rozbrzmiewające pod gołym niebem w środku lata, w dodatku w wyjątkowym otoczeniu? W przestrzeni Muzeum Śląskiego w lipcowe i sierpniowe soboty o godzinie 19.00 odbywać się będą koncerty filharmoników śląskich. Przygotowany został program idealny na letnie wieczory, łączący ponadczasowe dzieła takich kompozytorów, jak Mozart, Haydn czy Beethoven z muzyką związaną z naszym regionem, który jest kolebką wielkich twórców. Zabrzmią m.in. słynne uwertury i symfonie, a wszystko to w niezwykłej przestrzeni Muzeum, łączącej styl industrialny z nowoczesnością. Na scenie zobaczymy zarówno Śląską Orkiestrę Kameralną, Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, jak i mniejsze składy instrumentalne. Każdy z koncertów będzie więc inny, a różnorodność brzmienia, programu i stylów zaspokoi każdy gust muzyczny.

Materiał Promocyjny