Fotolia

Ponad 600 zdolnych i ambitnych maturzystów, którzy pochodzą z małych miejscowości i niezamożnych rodzin i rozpoczynają w tym roku naukę na studiach dziennych, otrzyma stypendia pomostowe. Każdy stypendysta dostanie 5 tysięcy złotych. Do 14 sierpnia trwa nabór do Programu Stypendiów Pomostowych.

Program Stypendiów Pomostowych to rozbudowany system stypendialny, oferujący studentom wsparcie finansowe na pierwszy rok i dalsze lata studiów. / mat.pras.

Program Stypendiów Pomostowych to rozbudowany system stypendialny, oferujący studentom wsparcie finansowe na pierwszy rok i dalsze lata studiów. Ambitna młodzież z peryferyjnych i niezamożnych środowisk korzysta z niego od 17 lat. O stypendia mogą ubiegać się tegoroczni maturzyści ze wsi i małych miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców, osiągający dobre wyniki w nauce i pochodzący z niezamożnych rodzin, którzy rozpoczną pierwszy rok studiów dziennych w akademickich uczelniach publicznych. Dodatkowo osoby aplikujące o stypendium muszą spełniać jeden z następujących warunków: pochodzić z rodziny byłego pracownika PGR, pochodzić z rodziny wielodzietnej, być finalistami olimpiad przedmiotowych w szkole ponadgimnazjalnej, być wychowankami rodziny zastępczej bądź państwowego domu dziecka, lub mieć rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej uczestniczącej w programie.

W tym roku, spośród 600 stypendystów pomostowych, około 300 pochodzić będzie właśnie z rekomendacji organizacji lokalnych. – Do tego, aby student otrzymał stypendium potrzebna jest współpraca całej społeczności lokalnej – wyjaśnia Zofia Sapijaszka, prezes Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości, realizatora stypendialnego programu. – Dlatego właśnie lokalne NGO uczestnicząc w programie nie tylko stwarzają szanse rozwoju setkom młodych ludzi, ale również angażują otoczenie do działania. Inicjowane są nowe relacje, rozwija się kapitał społeczny i filantropia. Stypendium pomostowe na pierwszy rok studiów wynosi 5000 zł i jest wypłacane w 10 miesięcznych ratach po 500 zł.

Izabela Uschpelkat, studentka elektrotechniki na Politechnice Gdańskiej skorzystała ze stypendium pomostowego, które oferuje Fundacja Edukacyjnej Przedsiębiorczości i bardzo chwali sobie ten projekt. – Pochodzę z małej miejscowości spod Iławy, gdyby nie wsparcie w postaci stypendium ciężko byłoby mi zrealizować swoje marzenia i podjąć studia – mówi Izabela Uschpelkat, która obecnie odbywa staż w firmie ABB. – Na szczęście wiedziałam, że mogę starać się o stypendium pomostowe, bo wcześniej skorzystała z niego moja kuzynka. Te pieniądze, bardzo mi pomogły na pierwszym roku studiów, potem było mi łatwiej, bo podjęłam już pracę. Nadal współpracuję z fundacją i korzystam z różnych warsztatów i spotkań, które organizuje.

shutterstock

Swoje życie zawodowe Izabela Uschpelkat chce związać z branżą związaną z budową pojazdów autonomicznych. Jeśli wszystko pójdzie dobrze kolejne doświadczenie zawodowe zdobywać będzie w firmie tworzącej oprogramowanie do tego typu pojazdów. Od dziecka wiedziała, że chce być inżynierem i konsekwentnie dąży do realizacji swoich marzeń.

Po pierwszym roku stypendyści, którzy osiągnęli dobre wyniki w nauce, mogą korzystać ze stypendiów na II, III i IV rok studiów, stypendiów językowych, stypendiów na wyjazd na zagraniczną uczelnię, stypendiów doktoranckich oraz staży w Stanach Zjednoczonych. Z pomocy stypendialnej oferowanej przez Fundację Edukacyjnej Przedsiębiorczości skorzystała też Ewelina Piech-Możejko. Skończyła już studia na dwóch kierunkach – filologii rosyjskiej i interdyscyplinarnych studiach europejskich na Uniwersytecie Wrocławskim.

Fotolia

– O możliwości skorzystania ze stypendium pomostowego dowiedziałam się z internetu – opowiada Ewelina Piech-Możejko. – Pochodzę z małej miejscowości na Opolszczyźnie, gdyby nie ta pomoc pewnie nie podjęłabym studiów. A tak przez całe studia mogłam korzystać z szerokiej gamy oferty stypendialnej fundacji. Dzięki fundacji skończyłam też kurs języka angielskiego i wyjechałam na staż do Kongresu Stanów Zjednoczonych. To było rewelacyjne doświadczenie, które oczywiście pomogło mi w życiu zawodowym.

Ewelina Piech-Możejko podkreśla, że program stypendiów pomostowych, to nie tylko finansowe wsparcie, to także możliwość realizacji marzeń osób, którym rodzina nie może pomóc.

Stypendia Pomostowe są jednym z największych pozarządowych programów stypendialnych w Polsce. Partnerami programu są obecnie: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności (która była inicjatorem programu), Narodowy Bank Polski, Fundacja Wspomagania Wsi, Fundacja BNP Paribas, a także koalicja blisko 90 lokalnych organizacji pozarządowych. Rekrutacja do programu przebiega on-line na www.stypendia-pomostowe.pl. Aplikacja do składania wniosków aktywna jest do 14 sierpnia 2019 r., do godziny 16.00.

Od początku istnienia Programu Stypendiów Pomostowych przyznano ponad 22 700 różnego rodzaju stypendiów, w tym ponad 16 100 na pierwszy rok studiów. Na realizację dotychczasowych edycji programu partnerzy przeznaczyli ponad 110 milionów zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Planują trzecią linię metra

Ruszył przetarg na opracowanie studium technicznego dla III linii metra. Warszawski ratusz przygotowuje się ...

Jak cyfryzacja zmienia polską szkołę

Branża informatyczna stworzyła dla sektora oświaty rozwiązania, które wprowadzają nową jakość w codziennym zarządzaniu ...

Poznań pamięta o kryptologach

Za niespełna dwa lata stolica Wielkopolski zaprosi do Centrum Szyfrów Enigma. Ta historia zaczyna ...

Rząd odbiera nam niezależność

Sprawowanie funkcji w samorządzie niesie dziś ze sobą większe ryzyko niż wcześniej. W niektórych ...

Deszcz na odsiecz kościołowi

Z powodu suszy brakowało wody w Stawie Kościelnym w Zwierzyńcu,  gdzie na wyspie stoi ...

Rewitalizacja z duszą i z miejskim mecenatem

Hotel i biura w fabryce fortepianów, mieszkania w wytwórni mydła i w starej kamienicy. ...