Aktualizacja: 21.11.2024 12:59 Publikacja: 02.09.2021 09:34
Urząd pracy
Coraz więcej firm ma problem ze znalezieniem potrzebnych pracowników
Foto: Fotorzepa / Robert Gardziński
Do końca roku pracodawcy planują przyjąć 598,7 tys. osób – wynika z ostatnich badań Głównego Urzędu Statystycznego. To pokazuje wysoki popyt na nowych pracowników, jednak nie rozkłada się on równomiernie po lokalnych rynkach pracy.
Z danych GUS wynika, że największe zapotrzebowanie deklarują pracodawcy z regionu warszawskiego (to Warszawa i otaczające ją powiaty) – aż 109,9 tys. osób. To prawie 20 proc. całości!
Boom na rynku pracy w aglomeracji katowickiej. Firmy szukają pracowników, a ci potrafią się domagać płacy o 2–4 tys. zł wyższej niż oferta.
Inwestorzy polscy będą otrzymywać większe wsparcie niż dotąd – zapowiada wiceminister gospodarki Rafał Baniak
Budownictwo jest sektorem, gdzie są już widoczne oznaki sezonowego ożywienia.
Opublikowane na początku tygodnia Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń nie pozostawia wątpliwości: nadal rekordowe zarobki gwarantuje branża IT. Inna sprawa, że nie uciekła ona innym topowym branżom daleko.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Samorządy nie zawsze konkurują płacami z firmami na lokalnych rynkach, ale mogą być dobrym miejscem pracy.
Coraz szybciej rosną ceny w Rosji. Ze 100 towarów znajdujących się w koszyku konsumenckim Rosstatu (urzędu statystycznego) ponad 80 z nich drożeje „dramatycznie".
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadła w październiku o 9,6 proc. rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
W środę silny dolar znów dał o sobie znać, a to był kulą u nogi dla złotego.
Prezeska Banku Rosji przyznała w parlamencie, że niemal wszystkie zasoby, jakie są w rosyjskiej gospodarce, zostały już wykorzystane. Stagnacja i wysoka inflacja są nieuchronne.
– Polscy inwestorzy nie mają świadomości, że w detalicznych obligacjach skarbowych indeksowanych inflacją mają fantastyczny instrument – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że przesłanki do obniżek stóp procentowych pojawią się między marcem a lipcem 2025 r. Tym samym przyspieszył ten moment względem poprzedniej opinii, sprzed tygodnia.
Po pierwszych ukraińskich atakach amerykańskimi rakietami ATACMS rosyjscy inwestorzy rzucili się wyprzedawać akcje. W kilka godzin rosyjskie firmy na giełdzie w Moskwie straciły na wartości ponad 2 mld dol. Rubel jest najtańszy od 13 miesięcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas