- Metrorower jest systemem całorocznym. W miesiącach zimowych, od grudnia do końca lutego, w systemie dostępna będzie połowa rowerów, a więc 3,5 tys. - mówi Łukasz Zych z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Jej system działa od kilku miesięcy. Początkowo w ośmiu miastach, a od wakacji w 31. Statystyki za dwa pierwsze pełne miesiące działania systemu mówią o niespełna 400 tysiącach wypożyczeń.
Na zimę rowery znikają z miasta
W Lublinie tegoroczny sezon miejskiej wypożyczalni rowerów powoli dobiega końca. Od połowy października do dyspozycji użytkowników pozostało 300 jednośladów. - Czas funkcjonowania rowerów zimą będzie uzależniony od pogody oraz zainteresowania - przyznaje Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.
Tylko w tym sezonie od 21 marca do 14 października lubelskie miejskie rowery wypożyczono ponad 151 tys. razy, a liczba nowych użytkowników wynosi blisko 11 tys. Mieszkańcy i turyści pokonali na tych rowerach prawie 529 tys. km. Tegoroczną nowością były rowery elektryczne, które wypożyczono 2842 razy, a użytkownicy przejechali na nich 17 542 kilometry.
Czytaj więcej
Proponowane zmiany w przepisach mają usprawnić budowę tras rowerowych, co przełoży się na rozwój turystyki rowerowej w regionach.