Innowacyjna promocja tras rowerowych w Świętokrzyskiem

Jak precyzyjnie dotrzeć do określonej grupy odbiorców promując trasy rowerowe w województwie świętokrzyskim – o szczegółach innowacyjnej akcji promocyjnej mówiła podczas 4 Polish Bicycle Summit Sylwia Skura z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Publikacja: 13.05.2024 21:09

Sylwia Skura

Sylwia Skura

Foto: YouTube

Sylwia Skura rozpoczęła swoje wystąpienie od podkreślenia potrzeby skutecznej promocji turystyki rowerowej, a ta jest możliwa jedynie wtedy, gdy dotrze się do odbiorcy jak najbardziej precyzyjnie.

Województwo świętokrzyskie w porównaniu do innych regionów Polski pod względem infrastruktury rowerowej, mimo pewnych niedociągnięć, jakimi są na przykład braki w infrastrukturze dla rowerzystów, region ten posiada wiele atutów. Wysoka jakość nawierzchni, gęsta sieć dróg asfaltowych i szutrów, oraz niskie natężenie ruchu samochodowego sprawiają, że Świętokrzyskie staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla kolarzy szosowych i gravelowych.

Istotnym elementem promocji tras rowerowych jest także dostęp do malowniczych krajobrazów i atrakcyjnych miejsc – a to jeden z głównych atutów regionu. Dla wielu rowerzystów, zarówno szosowych, jak i gravelowych, kontakt z naturą i możliwość pokonywania wyzwań terenowych są czasem podstawowymi elementami doświadczenia rowerowego.

Czytaj więcej

Rowery publiczne w zrównoważonym rozwoju miast

Jednym z najbardziej innowacyjnych elementów zrealizowanego projektu promocyjnego było zaangażowanie popularnego YouTubera, Janka Piątkiewicza, prowadzącego kanał BikeShow.cc. Wybór Piątkiewicza, który specjalizuje się w kolarstwie szosowym, był o tyle trafionym posunięciem, ponieważ umożliwił dotarcie do właściwej grupy docelowej projektu.

Wnioski jakie przedstawiła Sylwia Skura są klarowne: skuteczna promocja tras rowerowych wymaga precyzyjnego zrozumienia potrzeb i oczekiwań potencjalnych użytkowników oraz dostosowania działań promocyjnych do tych wymagań. Urzędniczka podkreśliła, że choć liczba obserwujących Piątkiewicza może wydawać się niewielka w porównaniu z innymi influencerami, to jednak jego śledzący to głównie pasjonaci kolarstwa szosowego i gravelowego.

Projekt skoncentrowany był na dotarciu do określonej grupy odbiorców, mieszkających wokół województwa świętokrzyskiego oraz jego najbliższych sąsiadów, takich jak Mazowsze, Małopolska, Śląsk, Łódzkie i Lubelskie. Celem było zainteresowanie tej grupy trasami rowerowymi w regionie, które są łatwo dostępne i oferują piękne tereny do jazdy. Projekt trwał pół roku, a Jan Piątkiewicz zrealizował 10 wycieczek rowerowych o długości od 100 do 120 km każda.

Każda z wycieczek została udokumentowana w formie filmów na kanale YouTube Piątkiewicza, a także udostępniona na aplikacji Strava, skąd można sobie było pobierać ślady tras i przeglądać zdjęcia z wypraw.

Nie był to jednak koniec zaangażowania uczestników w projekt. Skura podkreśliła, że celem było także włączenie ich w aktywne współtworzenie projektu. Mieli oni możliwość uczestniczenia w dwóch ustawkach rowerowych z Piątkiewiczem oraz w dwóch konkursach z nagrodami. Jednym z konkursów był wyścig na czas do Świętego Krzyża, a drugim polegało na przedstawieniu najciekawszej relacji z pokonanych tras. W ramach projektu zaangażowano także profesjonalnego kolarza, Piotra Brożynę, który wspólnie z Piątkiewiczem przejechał jedną z tras. Dzięki temu uczestnicy projektu mieli możliwość jazdy z doświadczonymi zawodnikami i zdobywania nowych doświadczeń na trasach.

Spotkania z Janem Piątkiewiczem i wspólne odkrywanie tras

Zaangażowanie społeczności w projekcie promocji tras rowerowych poprzez organizację spotkań z Janem Piątkiewiczem, prowadzącym kanał Bike Show CC było możliwe dzięki bezpośredniemu kontaktowi z Piątkiewiczem.

- Zorganizowaliśmy dwa spotkania z Jankiem Piątkiewiczem i to była namacalna możliwość porozmawiania z Jankiem, dowiedzenia się o innych projektach, które Janek realizuje – mówiła Skura. Pierwsze spotkanie odbyło się w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie uczestnicy mieli okazję wziąć udział w „bike’owej kolacji”. Kolejne spotkanie miało miejsce w Kielcach. Przez całe pół roku województwo świętokrzyskie było partnerem kanału Piątkiewicza.

Czytaj więcej

Pomorze Zachodnie jako eldorado rowerowych pasjonatów

Pierwsza trasa, którą Jan Piątkiewicz pokonał w ramach projektu prowadziła z Krakowa do Kielc, kolejne były w formie pętli. Podczas przemierzania tras, Piątkiewicz spotykał innych rowerzystów, którzy reagowali na jego obecność i tworzoną przez niego zawartość. Skura podkreśliła: - Przebiegi tych wycieczek zlokalizowane były w różnych częściach województwa świętokrzyskiego, ale też w Sandomierzu i tych okolicach, które są najciekawsze krajobrazowo. Staraliśmy się też wplatać w to różne atrakcje turystyczne.

Efekty projektu nie ograniczały się jedynie do liczby wyświetleń filmów na kanale Piątkiewicza. - Jeśli chodzi o oglądalność, to te relacje miały około 200 tysięcy wyświetleń. Być może to nie są jakieś oszołamiające liczby natomiast, zwróćmy uwagę na to że tego kanału nie oglądają rodziny z dziećmi wybierając coś na wycieczki, tylko naprawdę jest to dosyć mocno sprecyzowana grupa odbiorców – mówiła Skura, dodając, że pod filmami pojawiło się około 600 komentarzy. A to już świadczyło o zaangażowaniu społeczności.

Projekt zakończono ebookiem zawierającym wszystkie trasy w jednym miejscu z kodami QR, umożliwiającymi pobieranie śladów tras. Skura podkreśliła: - Można już sobie z naszej strony tego ebooka ściągnąć i przemierzać trasę w Świętokrzyskim właśnie śladami Janka. Komentarze widzów to nas utwierdziło w przekonaniu że to był dobry krok z naszej strony, bo możemy przeczytać na przykład, że „Świętokrzyskie wiedziało do kogo uderzyć z promocją regionu”.

Spotkania i ustawki, czyli integracja rowerowej społeczności

Spotkania i ustawki z udziałem Janem Piątkiewiczem miały na celu zintegrowanie społeczności rowerowej oraz promocję tras rowerowych województwa świętokrzyskiego. Skura opisywała, że ustawki nie były zwykłymi spotkaniami, lecz stanowiły wartościową okazję do wspólnego przeżycia trasy. - Jak wyglądały ustawki? Nie były banalne, polegające na tym, że się spotykaliśmy i jechaliśmy z Jankiem. Oczywiście było wartością dodaną, że osoby które jechały w ustawce, znalazły się potem na nagraniu filmowym, a lokalni kolarze potem dzielili się swoimi emocjami rozpowszechniając te filmy jeszcze bardziej i zarażali innych właśnie tą pięknym tych tras Świętokrzyskich – wymieniała Skura. Przywołała przykłady ustawek, jak spotkanie z zielarką przygotowującą magiczny napój u podnóża Świętego Krzyża oraz przejazd podjazdu pod zamek w Chęcinach. - Świętokrzyskie czarownice nie tylko latają na miotłach ale również jeżdżą na rowerze - zaznaczyła Skura, podkreślając unikalność i różnorodność tras w regionie.

Kolejnym elementem integracji społeczności było organizowanie spotkań z Janem Piątkiewiczem w różnych miastach województwa. Skura wspomniała: - Spotkanie w Ostrowcu Świętokrzyskim w listopadzie 2023 roku zgromadziło około 200 osób miłośników i Janka i kolarstwa szosowego". Podobne wydarzenie miało miejsce w Kielcach w grudniu tego samego roku.

Ważnym elementem projektu była interakcja z widzami kanału Piątkiewicza oraz udostępnienie ebooka zawierającego wszystkie trasy z kodami QR.

W ramach projektu zorganizowano także konkursy, których zwycięzcy zostali ogłoszeni na Facebooku. Skura zakończyła swoje wystąpienie prezentacją krótkich filmów zapowiadających trasy rowerowe, które miały na celu zachęcenie widzów do odwiedzenia regionu świętokrzyskiego.

Ale na tym nie koniec, bo w ostatniej części swojego wystąpienia Sylwia Skura zaprezentowała kolejny projekt związany z promocją turystyki aktywnej województwa świętokrzyskiego. Projektem tym było opracowanie przewodnika „Czas w las”, który zawiera 14 tras pieszych i 11 tras rowerowych, prowadzonych głównie w obszarach leśnych. To inny aspekt promocji turystyki rowerowej. Przewodnik „Czas w las” oferuje możliwość odkrywania uroków przyrody i spędzania czasu na świeżym powietrzu, co stanowi doskonałą alternatywę dla osób preferujących aktywność pieszą. W ramach projektu stworzono również dedykowaną aplikację mobilną, umożliwiającą wygodne korzystanie z przewodnika bezpośrednio na telefonie. Aplikacja zawiera wszystkie niezbędne informacje, a korzystanie z niej jest bardzo intuicyjne. W celu zachęcenia do skorzystania z przewodnika, przygotowano krótkie spoty reklamowe, które zostały udostępnione na stronie internetowej województwa świętokrzyskiego. Stworzyli je samodzielnie urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa. To uzupełnienie działań promocyjnych województwa świętokrzyskiego. Aplikacja mobilna oraz spot reklamowy zachęcają do korzystania z przewodnika, który umożliwia odkrywanie uroków przyrody i ciekawych tras rowerowych i pieszych w regionie.

Sylwia Skura rozpoczęła swoje wystąpienie od podkreślenia potrzeby skutecznej promocji turystyki rowerowej, a ta jest możliwa jedynie wtedy, gdy dotrze się do odbiorcy jak najbardziej precyzyjnie.

Województwo świętokrzyskie w porównaniu do innych regionów Polski pod względem infrastruktury rowerowej, mimo pewnych niedociągnięć, jakimi są na przykład braki w infrastrukturze dla rowerzystów, region ten posiada wiele atutów. Wysoka jakość nawierzchni, gęsta sieć dróg asfaltowych i szutrów, oraz niskie natężenie ruchu samochodowego sprawiają, że Świętokrzyskie staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla kolarzy szosowych i gravelowych.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rowerem przez Polskę
Nowe przeprawy dla rowerzystów. Aby mieli ciekawsze trasy
Rowerem przez Polskę
Stowarzyszenie Rowerowy Poznań od 30 lat buduje lepszy, rowerowy świat
Rowerem przez Polskę
Pomorze Zachodnie jako eldorado rowerowych pasjonatów
Rowerem przez Polskę
Rowery publiczne w zrównoważonym rozwoju miast
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Rowerem przez Polskę
Rowerowa rewolucja we Francji
Rowerem przez Polskę
E-bike na ścieżce wzrostu, czyli rewolucja w polskiej mobilności