Ruszyła rozgrzewka przed rowerowymi zmaganiami miast

Trwa dwumiesięczny trening przed kolejną edycją rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do tegorocznej odsłony akcji zgłasza się rekordowa liczba miast i gmin.

Publikacja: 27.03.2024 16:25

Do tej pory do treningu i czerwcowej rywalizacji zgłosiło się już 90 miast i gmin. Po raz drugi są w

Do tej pory do treningu i czerwcowej rywalizacji zgłosiło się już 90 miast i gmin. Po raz drugi są wśród nich Katowice

Foto: Radosław Dybała

- Ten projekt pięknie się rozwija, przybywa w nim miast i gmin. Włączają się w rywalizację, ale też w wielkie rekreacyjne wydarzenia w całej Polsce. Cieszę się, że mamy partnerów, którzy nas wspierają i mam nadzieję, że podczas treningu i samej rywalizacji przeżywać będziemy pozytywne emocje - mówił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, miasta organizatora tej rowerowej rywalizacji.

Już kręcą kilometry dla swojego miasta

Mieszkańcy Zduńskiej Woli mogą brać udział w oficjalnym treningu do kolejnej Rowerowej Stolicy Polski 2024. Rywalizacja potrwa do 21 maja, a  podczas treningu przejechane kilometry na rowerze sumują się wprost dla miasta.

Zduńska Wola jest w gronie kilkudziesięciu samorządów, które w 2024 roku zgłosiły się do udziału w zabawie, w której można ubiegać się o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Same zawody wystartują w czerwcu.

- Trening to tylko zabawa oraz okazja do poznania aplikacji i zasad naszej rywalizacji. Warto podkreślić, że rok temu o tej samej porze mieliśmy 62 samorządy, które przystąpiły do treningu, teraz jest ich już 90 i ta liczba cały czas rośnie. Przez tydzień do treningu zapisało się blisko 3 tys. rowerzystek i rowerzystów z całego kraju i ze świata, bo aplikacja nie ma barier geograficznych - mówi Tomasz Dobrowolski, koordynator Rowerowej Stolicy Polski.

Czytaj więcej

Rusza nowy sezon rowerów miejskich. Jakie zmiany nas czekają?

Do tej pory do treningu i czerwcowej rywalizacji zgłosiło się już 90 miast i gmin. Wśród miast, obok Bydgoszczy, są m.in. Poznań, Katowice, Białystok, Toruń, Gdynia, Zielona Góra, Leszno, Koszalin i Inowrocław.

Katowice po raz drugi przystępują do rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. - Oczywiście udział w rywalizacji traktujemy bardziej jako zabawę niż wyścig. To kolejny sposób na zachęcenie mieszkańców naszego miasta do wyboru roweru jako środka transportu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Podkreśla, że projekt Rowerowej Stolicy Polski znakomicie wpisuje się w dotychczasowe działania miasta związane z promocją roweru wśród mieszkańców, ale i pracowników Urzędu Miasta.  

Coraz więcej samorządów w rowerowej rywalizacji

Wśród ambasadorów tegorocznej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski są m.in. bydgoszczanka Anetta Wasielewska i reprezentujący Zieloną Górę Krzysztof Fechner, który w ubiegłym roku wystartował w Race Across America, pokonując blisko 5 tys. km w 11 dni, 8 godzin i 58 minut.

- Rowerowa Stolica Polski to przepiękna inicjatywa. Jestem dumny, że mogę brać udział w tej akcji promującej zdrowy styl życia. Wspólnie z Robertem chcemy pobić rekord Polski i w ciągu jednego miesiąca przejechać 10 tys. km. Daje to średnio 330 km dziennie. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tej wyjątkowej zabawie - mówił Krzysztof Fechner.

Jak można dołączyć do treningu? Wystarczy mieć aplikację i wsiąść na rower, by wynik liczył się do rezultatu miasta.

Czytaj więcej

Rowery elektryczne są za drogie? O zakupie wciąż decyduje cena

Aplikację "Aktywne Miasta" można pobrać z właściwego dla siebie sklepu (Google Play lub AppStore). Tam trzeba dokonać rejestracji użytkownika i z menu wybrać „Rywalizacje", następnie w zakładce "Ogólne" - "Trening RSP dla Miast” lub "Trening RSP dla Gmin".

- Aby dołączyć do rywalizacji z listy rozwijanej - wybierz miasto lub gminę - dla którego chcesz kręcić kilometry. W kolejnym kroku - wybierz grupę - z którą się identyfikujesz i przyłącz się lub zaproponuj swoją i razem z przyjaciółmi weźcie udział w rywalizacji – przekazują organizatorzy.

Dzięki aplikacji dostęp do rankingów i historii aktywności

Jak przekazała Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miasta Katowice uczestnik sam może zdecydować, dla którego z miast „kręci kilometry”. - Można to robić w dowolnym miejscu, jednak my szczególnie zachęcamy do korzystania z licznych w Katowicach tras rowerowych – mówi urzędniczka z Katowic.

Dodaje, że każdy, kto pobierze aplikację, zyska darmowe narzędzie treningowe, dostęp do indywidualnych rankingów i historii swoich aktywności, a zapisując się na trening już teraz, na pewno nie przegapi czerwcowej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, ale też lokalnych odznak, wyzwań czy rajdów. 

Rowerową zabawę sześć lat temu zapoczątkowała Bydgoszcz. Co roku dołączają do niej kolejne samorządy, które w ten sposób promują rower jako atrakcyjny środek transportu.

Wśród kilkudziesięciu miast, które już zadeklarowały swój udział w tym roku, znalazły się m.in. Gdynia czy Gniezno, a czy  Racibórz i Żory. 

W ub. roku w akcji startowały 62 miasta i 90 gmin, w sumie ponad 70 tys. uczestników w całej Polsce. Podczas prawie 700 tys. treningów przejechali oni w sumie 12 milionów kilometrów. 

Materiał partnera
Rok rowerowy na Pomorzu Zachodnim
Materiał partnera
Katowice przesiadają się na rower
Rowerem przez Polskę
Rower publiczny wymyślony na nowo
Materiał partnera
Milion wykręconych kilometrów
Rowerem przez Polskę
Wiceprezydent Gdańska: Rower jest świetnym uzupełnieniem komunikacji publicznej